Zestaw pomysłów na zdrowe przekąski.
Te pomysły na zdrowe przekąski z całą pewnością przypadną Ci do gustu.

5 pomysłów na zdrowe przekąski

Nasza codzienna dieta powinna być urozmaicona  i zdrowa, powinniśmy dbać o to, aby znalazły się w niej produkty o jak największej gęstości odżywczej. Nie ma w niej zatem miejsca na żywność wysokoprzetworzoną, a co za tym idzie, na przekąski w postaci chipsów, paluszków czy słodyczy.

Czym w takim razie zastąpić niezdrowe przekąski? Opcji jest kilka, począwszy od tych niskokalorycznych, skończywszy na wysokokalorycznych, jednak o bardzo dużej gęstości odżywczej.

Przekąski możesz zabierać wszędzie: do pracy, do szkoły – pomogą Ci zwalczyć napady głodu i uniknąć chęci sięgnięcia po niezdrowe jedzenie, w momencie gdy poczujesz napad głodu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Warzywa – podstawowa zdrowa przekąska

Po pierwsze,  warzywa. To świetna, niesamowicie zdrowa przekąska. Ale żeby nie było nudno przygotuj sobie do nich dip jogurtowy.

Warzywa należy pokroić w grube paski, tak aby było wygodnie zanurzać je w sosie. Masz pełną dowolność w wyborze warzyw, mogą to być: marchew, biała rzodkiew, papryka, seler naciowy, ogórek zielony, blanszowany brokuł, kalafior, a nawet fasolka szparagowa.

Warzywa powinny być podstawą Twoich przekąsek.
Do warzyw możesz dodać zdrowy dip jogurtowy – dzięki temu przekąska będzie dużo smaczniejsza.

Dip jogurtowy najlepiej przygotować na jogurcie mającym 1-2% tłuszczu (unikaj jogurtu light – , ponieważ tłuszcz jest nośnikiem witamin w nich rozpuszczalnych. Jeśli chodzi o warzywa to mowa przede wszystkim o beta karotenie występującym w pomarańczowych warzywach, którego wchłanianie spotęguje właśnie obecność tłuszczu.

Dip jogurtowy wykonaj z dodatkiem swoich ulubionych przypraw, może to być czosnek, papryka suszona słodka lub ostra, bazylia, oregano lub mieszanka tych ziół, koperek, pietruszka zielona, curry…

Otrzymujemy przekąskę bardzo, bardzo niskokaloryczną, bogatą w witaminy i minerały oraz błonnik, a przede wszystkim smaczną!

Pamiętajmy jeszcze aby czytać skład jogurtu, powinno pojawić się tam jedynie mleko i żywe kultury bakterii, bez mleka w proszku, skrobi czy żelatyny.

2. Owoce – idealne jako sałatka lub koreczki

Kolejna zdrowa przekąska to sałatka owocowa. To opcje trochę bardziej kaloryczne, lecz nadal zdrowe. Sałatka owocowa powinna składać się z owoców o różnej intensywności smaku, będzie wtedy najsmaczniejsza.

Do jej wykonania mogą posłużyć dosłownie wszystkie owoce, mieszaj kwaśne ze słodkimi, np. kiwi z bananem, grejpfruta z mango, pomarańcze z jabłkami itd.

Owoce różnią się pod względem zawartości witamin, ale jedno jest pewne – każdy z nich wpływa korzystnie na zdrowie, na przykład banany są źródłem potasu wpływającego na prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego, cytrusy to bogactwo witaminy C, która jest przeciwutleniaczem i działa wspomagająco na układ odpornościowy, jagody i borówki to najlepsze źródło przeciwutleniaczy wśród owoców, mają zatem działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, spowalniają starzenie się mózgu, świeży ananas zawiera bromelinę, która ułatwia trawienie, ma działanie przeciwzapalne.

O każdym z owoców można powiedzieć coś dobrego, ich wspólną cechą jest zawartość pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego, który daje uczucie sytości, reguluje perystaltykę, jest pożywką dla mikroflory jelitowej, ma również zdolność pochłaniania związków toksycznych w jelitach.

Aby sałatka owocowa stała się pełnowartościową przekąską można dodać do niej jogurt naturalny i orzechy, uzupełnimy w ten sposób przekąskę o białko i dobre tłuszcze.

Podstawą każdego pomysłu na zestaw przekąsek są owoce.
Owoce możesz jeść w postaci sałatek lub koreczków. Przygotuj kilka przygotowanych kawałków, np. kiedy pracujesz przy komputerze.

Uwaga! Przygotowując sałatkę owocową (lecz również warzywną) skrop owoce sokiem z cytryny, zahamuje to działanie enzymów powodujące ciemnienie owoców.

Owoce możesz również spożywać w formie koreczków – nabić na wykałaczki swoje ulubione gatunki i konsumować w całości 😉

Koktajl owocowy to również świetna forma zdrowej przekąski. Wykonany na kefirze czy maślance uzupełni dietę nie tylko w białko, lecz również w korzystne bakterie fermentacji mlekowej. Aby nie słodzić koktajlu użyj dojrzałego banana lub naturalnego słodzika – stewii lub ksylitolu.

Ten artykuł zawiera drugą stronę, kliknij i czytaj dalej>>>

3. Owoce suszone – przekąska o prozdrowotnych właściwościach

Mimo wysokiej kaloryczności suszone owoce mają wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego kilka sztuk tych słodkości na pewno Ci nie zaszkodzi. Suszone owoce to świetne źródło błonnika, ale również cukrów, dlatego spożywaj je w ograniczonych ilościach. Większość suszonych owoców to dobre źródło wapnia, magnezu, żelaza, potasu.

Pamiętaj, że jeżeli chodzi o przekąski - suszone owoce są mocno kalorczyne.
Suszone morele to świetna przekąska – poprawiają wygląd skóry.

Suszone morele to bogate źródło beta karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem, wpływa na wygląd skóry i prawidłowe widzenie. Morele są również dobrym źródłem wapnia i potasu. Pamiętaj, że 4 sztuki suszonych morel to już około 115 kcal.

Suszone figi to przede wszystkim dobre źródło wapnia, zatem powinny się pojawiać w diecie osób, które z jakiegoś powodu nie spożywają mleka i jego przetworów. 3 sztuki suszonych fig to około 120kcal.

Żurawina suszona znana jest z właściwości chroniących przed infekcjami układu moczowego ze względu na zapobieganie przylegania bakterii, wpływa na rozwój prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego, jest również źródłem przeciwutleniaczy. 3 łyżki żurawiny to około 120kcal.

Śliwki suszone są szczególnie polecane dla osób mających problem z zaparciami ze względu na zawartość sorbitolu i dużych ilości błonnika, są również dobrym źródłem beta karotenu. 5 suszonych śliwek to około 100kcal.

Suszone śliwki to bardzo dobry pomysł na zdrową, całodzienną przekąskę.
Suszone śliwki wspomogą Twoje trawienie.

Suszone jabłka nie odbiegają zbytnio kalorycznością od wyżej wymienionych produktów, natomiast  ich inne wartości odżywcze są o wiele niższe. 4 plastry suszonych jabłek to około 100 kcal.

Kupując suszone owoce zwracaj uwagę czy nie zostały utrwalone przez siarkowanie lub dodatek innych konserwantów, tutaj sprawdzą się ekologiczne suszone owoce.

4. Orzechy – najbardziej kaloryczna, choć zdrowa przekąska

Najbardziej kaloryczną zdrową przekąską są orzechy, jednocześnie mają bardzo wysoką gęstość odżywczą. Orzechy są źródłem białka, dobrych tłuszczy, witamin z grupy B, magnezu oraz błonnika. Poszczególne rodzaje orzechów różnią się między sobą zawartością składników odżywczych.

Orzechy włoskie uzupełniają dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwasy omega-3, mające właściwości ochronne dla układu krwionośnego, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające.  4 orzechy to około 100kcal.

Orzechy laskowe to z kolei źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, posiadających właściwości obniżania złego cholesterolu LDL i podwyższania dobrego cholesterolu HDL. Są bogatym źródłem witaminy E- silnego przeciwutleniacza. 15 gramów tych orzechów to około 100kcal.

Jednym z najlepszych metod na zdrowe przekąski jest przygotowanie miksu przekąskowego!
Suszone owoce i orzechy możesz przygotować jako mix – tzw. mieszankę studencką. To pyszny pomysł na zdrową przekąskę!

Orzechy brazylijskie, oprócz zawartości zdrowych tłuszczów cechuje duża zawartość selenu, czyli silnego przeciwutleniacza. Selen wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory. Selen chroni organizm przed toksycznością metali ciężkich. Zaleca się spożywanie 1 orzecha brazylijskiego dziennie, aby pokryć zapotrzebowanie na selen. 3 orzechy brazylijskie to około 80kcal.

Pistacje są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, potasu, magnezu oraz beta karotenu. Pamiętajmy jednak by wybierać pistacje nieprażone i bez dodatku soli. Garść pistacji w łupinach to około 120kcal.

5. Migdały – zdrowa przekąska, która pomaga w walce ze stresem

Z migdałami również należy być ostrożnym jeśli chodzi o ilości. Migdały są źródłem potasu, magnezu, cynku, witaminy E, witamin z grupy B, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Migdały zatem pomogą w walce ze stresem, poprawią zdolność koncentracji, poprawią wygląd skóry, będą neutralizowały wolne rodniki oraz będą ochraniały układ krwionośny.

12 sztuk migdałów do około 90kcal.

Zachęcam do zmiany nawyków żywieniowych na lepsze, wybieraj to co smaczne, ale przede wszystkim zdrowe.

Co sądzicie o tych przekąskach? Jeżeli masz jakieś swoje propozycje – dopisz je koniecznie w komentarzu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
teresa.
teresa.
9 lat temu

super prosze o wiecej takich przepisow

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail