Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także zdrową i zbilansowaną dietę. Możesz jednak sięgnąć po produkty, które pomogą Ci w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Jednym z nich jest naturalny ocet jabłkowy, który wyróżnia się szeregiem właściwości zdrowotnych. W jaki sposób wspomaga odchudzanie? Sprawdź!
Ocet jabłkowy – jak powstaje?
Ocet jabłkowy to produkt pochodzenia naturalnego. Powstaje w wyniku procesu fermentacji jabłek, a dokładniej starannie wyselekcjonowanych gatunków. Nie mógłby się on odbyć bez udziału bakterii, których zadaniem jest przekształcenie cukru zawartego w owocach w lekki alkohol. Następnie powstaje z niego wodny roztwór kwasu octowego. Co ważne, fermentacja jest procesem czasochłonnym, który trwa dwa lata lub więcej. Wszystko po to, aby produkt końcowy wyróżniał się mocą cennych właściwości prozdrowotnych. Do produkcji naturalnego octu jabłkowego nie stosuje się sztucznych dodatków takich jak np. ulepszacze smaku, przyspieszacze czy konserwanty. Jego prozdrowotny potencjał pochodzi prosto z natury.
Co ważne, ocet jabłkowy ma to do siebie, że nieustannie “pracuje” – jest aktywny biologicznie. W praktyce oznacza to, że gazuje i nabiera szlachetności, a więc z czasem tylko zyskuje na swoim potencjale prozdrowotnym.
Skład octu jabłkowego jest niezwykle bogaty. Znajdziesz w nim szereg cennych witamin, w tym te z grupy B,C i E. Ponadto zawiera aminokwasy, pektynę, jak również szeroki wachlarz minerałów, takich jak m.in. żelazo, potas, krzem czy magnez.
To sprawia, że może stać się ogromnym wsparciem w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak o tym, że sam w sobie nie sprawi, że błyskawicznie zrzucisz zbędne kilogramy. Musisz zadbać o zmianę stylu życia – więcej się ruszać i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Naturalny ocet może Ci w tym skutecznie pomóc.
Jak ocet jabłkowy wspiera odchudzanie?
Ocet jabłkowy jest bardzo pomocny na drodze do walki z nadprogramowymi kilogramami. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że istotnie wpływa na regulację poziomu cukru we krwi. Jak go stosować? Najlepiej, kiedy sięgniesz po niego przed posiłkiem. Wówczas przyczynisz się do niwelowania skoku cukru, który powstaje na skutek spożywania pokarmów. Przyczynisz się tym samym do poprawy figury, ale także ogólnej kondycji Twojego organizmu, nie wspominając już o procesach przemiany materii.
Pamiętaj jednak o tym, że nie sztuką jest pić ocet i czekać na efekty. Traktuj go raczej jako wsparcie, a nie “głównego sprawcę” utraty wagi. Bardzo Ci pomoże, ale nie wykona pracy za Ciebie. Do tego potrzebna jest jeszcze aktywność fizyczna, jak również zdrowa i zbilansowana dieta. Niemniej ocet, przyczyni się między innymi do wsparcia spalania tłuszczu, zapewnienia uczucia sytości, jak również polepszeniu trawienia. Do tego nasili pragnienie, co doprowadzi do tego, że będziesz mieć większą ochotę na wodę. Może okazać się także remedium na podjadanie. Ponadto udowodniono, że minimalizuje wystąpienie efektu jojo.
Ocet jabłkowy jako przekąska — sposób na uczucie sytości
Jak już wspomnieliśmy, ocet może być znakomitym sprzymierzeńcem na drodze do utrzymania efektu sytości. Stanowi więc alternatywę dla często niezdrowych przekąsek. Wystarczy, że sięgniesz po szklankę wody z jego dodatkiem.
Najlepiej jest sięgać po wodę mineralną. Jest ona bogata w minerały, w tym m.in. w magnez i oprócz skupienia się na zapobieganiu podjadania, uzupełnisz ich niedobory. Możesz podkręcić smak np. sokiem z cytryny, albo niewielką ilością miodu.
Dlaczego tak się dzieje, że picie octu zapewnia uczucie sytości? Odpowiedzialne są za to pektyny, naturalne składniki błonnika pokarmowego. Ponadto zapobiegają zaparciom i regulują pracę jelit.
Festiwal korzyści płynących z picia octu jabłkowego jest naprawdę imponujący, ale pamiętaj jednak o tym, że tak, jak we wszystkim, także w jego spożywaniu należy zachować umiar. O ile jest on szalenie efektywny, o tyle jego nadmiar może Ci zaszkodzić. W praktyce mowa o podrażnieniu śluzówki. Podobnie będzie, jeśli będziesz go pić bez rozcieńczenia w wodzie. Stosuj go więc rozważnie.
Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie? Jak wybrać najlepszy?
Jak stosować ocet jabłkowy jako wsparcie w procesie odchudzania? Świetnie sprawdzi się jako dodatek do wody. Na jedną szklankę wody wystarczy 1-2 łyżeczki octu. Taką miksturę możesz wzbogacić o sok z cytryny czy niewielką ilość miodu. Pij ją przed posiłkiem lub z samego rana, tuż po przebudzeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się zdrowym zamiennikiem dla słodkich przekąsek – zawsze wtedy, gdy najdzie Cię ochota na “małe co nieco”.
Jak w gąszczu produktów wybrać ten, który stanie się Twoim dzielnym kompanem w odchudzaniu? Sprawdź skład octu jabłkowego i jego właściwości. Unikaj tego ze sztucznymi dodatkami. Szukaj tego, który jest delikatnie mętny, o zabarwieniu zbliżonym do naturalnego koloru soku z jabłek.
“Zieloną flagą” jest również obecność tzw. matki octowej. To nic innego jak kożuch na powierzchni octu. Zwróć uwagę także na czas fermentacji owoców – im dłuższy, tym lepiej.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu