Jakie leki otrzymamy na e-receptę?

Czy wiecie, że do tej pory wystawiono ponad miliard e-recept? Niewiarygodne prawda? Początkowo traktowane przez pacjentów z ostrożnością, a i niechęcią, dziś stanowią podstawowy sposób zaopatrzenia w niezbędne leki. Warto wiedzieć na jakie leki możemy otrzymać e-receptę.

Pacjentka: e-recepta to ogromny komfort

Przypomnijmy, wystawianie e-recept stało się obowiązkowe w Polsce już w 2020 roku. Początkowo przyjęte zostały one przez pacjentów z dużą rezerwą i niepewnością, dziś już cieszą się ogromną popularnością:

– Stale leczę się u lekarzy specjalistów i korzystam z porad lekarza rodzinnego. Systematycznie zażywam również leki nasercowe. Początkowo obawiałam się e-recept, nie wiedziałam, czy poradzę sobie z ich obsługą. Doświadczenie pokazało jednak, że ta forma zakupu leków jest dla mnie zdecydowanie korzystniejsza – przyznaje emerytka ze Śląska.

I nic w tym zaskakującego: e-recepta nie ulega zagubieniu bądź zniszczeniu, nie musimy martwić się nieczytelnym pismem lekarza uniemożliwiającym wydanie leku, wreszcie możemy ją uzyskać podczas e-wizyty.

– Poza tym w moim przypadku istotnym ułatwieniem dla lekarza rodzinnego jest wgląd w historię przyjmowanych przeze mnie leków. To umożliwia mu wystawienie e-recepty na przyjmowane lekarstwa, wcześniej zaproponowane przez specjalistów – dodaje nasza rozmówczyni.

Czym zatem jest e-recepta? e-recepta nazywana również potocznie receptą elektroniczną albo receptą online zastąpiła dotychczasową papierową wersję recepty wydawaną podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Pacjent otrzymuje od lekarza czterocyfrowy kod, który przedstawia w aptece. Konieczne jest również podanie numeru PESEL.

Istnieje również możliwość zeskanowania kodu QR e-recepty z telefonu kupującego. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki. Chory nie musi się również martwić o wskazówki dotyczące zażywania medykamentów, wszystko, co potrzebne znajdzie przecież na Internetowym Koncie Pacjenta.

I ciekawostka: do tej pory e-receptę otrzymało już 34 882 723 pacjentów. Takie liczby dowodzą, że ta forma wsparcia medycznego okazała się ogromnym sukcesem.

e-recepta bez wychodzenia z domu

Roztargnienie, nagła sytuacja, konieczność przyjęcia leku, którego akurat nie posiadamy. Zdarza się – prawda? To trudna, stresująca dla pacjenta sytuacja.

I znowu pomocne okazują się e-recepty. Wystarczy skorzystać z wizyty gabinecie lekarskim, bądź e-wizyty – na przykład na platformie HaloDoctor, przedstawić lekarzowi problem medyczny i zrealizować receptę, którą pacjent otrzymuje już kilka minut po jej wystawieniu. Kod zostaje dostarczony za pomocą SMS-a, pliku tekstowego na podany wcześniej adres mailowy bądź możemy poszukać go na Internetowym Koncie Pacjenta. Nic prostszego.

Korzystanie z takiego rozwiązania z pewnością sprawdziło się podczas trudnego czasu pandemii. Bez wychodzenia z domu, zachowując daleko idące środki ostrożności, mogliśmy korzystać z pomocy lekarskiej, między innymi za sprawą recept online.

Jakie leki na e-recepcie?

W zasadzie wszystkie. Oczywiście, zanim uzyskamy dostęp do e-recepty, konieczna jest konsultacja lekarska w trybie stacjonarnym, bądź online, zebranie szczegółowego wywiadu medycznego i właściwa diagnoza.

Błędnym przekonaniem pacjentów jest traktowanie e-recept, jako formy zbierania leków „na wszelki wypadek”. Natomiast, co warto podkreślić, nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli wymaga tego sytuacja medyczna pacjenta, żeby ten za pomocą e-recepty uzyskał dostęp do wysokospecjalistycznych medykamentów, środków antykoncepcyjnych czy nawet leków psychiatrycznych. Tu prawodawca nie przewidział żadnych ograniczeń.

Wyjątkiem są leki, które nie są dopuszczone do obrotu medycznego w naszym kraju, taka sytuacja skutecznie uniemożliwia lekarzowi wystawienie e-recepty, o czym z pewnością poinformuje pacjenta.

Check Also

Porady, dzięki którym zaczniesz pić wodę regularnie

Jak skutecznie się nawadniać? | 10 konkretnych porad, które musisz znać!

Większość z nas ma problem z piciem wody, a to jeden z najprostszych nawyków, które …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail