Polecane ćwiczenia
Home » Zdrowie i uroda » Porady » 5 złotych rad dla osób ćwiczących po pięćdziesiątce

5 złotych rad dla osób ćwiczących po pięćdziesiątce

Będąc po 50 nasze mięśnie tracą na sile, a nasza mobilność staje się coraz bardziej ograniczona. To jednak nie powód, aby porzucić zdrowy, sportowy tryb życia. Wręcz przeciwnie! Odpowiedni trening może być swego rodzaju antidotum na wiele schorzeń na jakie możemy w tym okresie życia się uskarżać. 5 porad dla osób po 50:

1. Poświęć więcej czasu na rozgrzewkę

Jest to szczególnie ważne po 50! Starzejąc się nasze mięśnie tracą na sile. Z tego też powodu nasze stawy i kości są bardziej podatne na uszkodzenia. Osoby w tym wieku powinny więc zadbać o odpowiednie rozgrzanie mięśni przed treningiem, a także właściwy stretching po jego zakończeniu.

2. Przemyśl intensywność treningu

Mimo iż po 50 wciąż powinniśmy regularnie trenować to niesamowicie ważnym jest, aby odpowiednio dobrać intensywność treningu do naszych możliwości. Jeśli ćwiczenia jakiegoś typu sprawiają nam więcej problemu niż za młodu, bądź dużo szybciej się męczymy warto pomyśleć o zmianie sportu.3. Pracuj nad swoją równowagą

Ćwiczenia na równowagą są bardzo istotne, ponieważ dzięki nim spada ryzyko upadków w starszym wieku, a co za tym idzie spada również ryzyko kontuzji w podeszłym wieku. Świetnymi ćwiczeniami na równowagę jest joga i pilates – zajęcia grupowe, które z pewnością są organizowane w Twoim mieście pozwolą Ci zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie pozostać aktywną społecznie.

4. „Zaciśnij” kości we właściwy sposób

Wraz z utratą tkanki mięśniowej spada również gęstość kości. Dlatego też powinniśmy „zacisnąć” nasze kości w bezpieczny, ale kontrolowany sposób. Najlepszym sposobem jest gra w tenisa, skakanie (np. na skakance), rzuty piłką lekarską (Pamiętaj jednak o zadbaniu o odpowiednio dobraną intensywność treningu!). Dlaczego jest to takie ważne? Spowolnienie spadku gęstości kości zmniejsza również ryzyko pęknięć czy złamań naszych kości, które po 50. są coraz częstsze.

5. Ćwiczenia dla serca codziennie!

Gdy miałaś 30-40 lat możliwe, że Twoje tętno nie podnosiło się znacząco nawet po kilku dniach intensywnych ćwiczeń. W wieku 50+ coraz ważniejsze staje się dbanie o pracę serca. Słaby układ krążenia może prowadzić do wielu poważnych problemów w przyszłości takich jak wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy nawet zawał serca. Poświęć zatem codziennie nawet pół godziny dla swojego serca i zabierz je na spacer dla zdrowia!

 

 

Źródło: www.prevention.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 2]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Jak wybrać rodzaj depilacji?

Sposoby i rodzaje depilacji

Owłosienie ciała jest nieestetyczne, więc wiele osób wypowiada mu wojnę. Z tego powodu konieczne jest …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o