Pamiętaj by ćwiczenie w domu było równie intensywne i regularne jak w klubie fitness.
Ćwiczenia w domu mogą stać się doskonałym sposobem na zrzucenie wagi.

Masz pomysł na ćwiczenia w domu? Oto 7 przykazań, o których musisz pamiętać

Ćwiczenia w domu wydają się być doskonałym pomysłem na poprawienie kondycji i zrzucenie wagi. Mogą Ci pomóc, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad: wtedy staną się ważnym elementem Twojego życia i pomogą Ci osiągnąć rezultaty, o których zawsze marzyłaś!

Zobacz na co należy zwrócić uwagę i jakich błędów nie wolno Ci popełniać. Gwarantujemy, że przestrzeganie poniższych „przykazań” przyniesie szybkie i realne efekty w postaci zrzucenia wagi i poprawy kondycji. Dobre samopoczucie dorzucamy gratis 😀

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Konsekwencja

Pamiętaj, że jeżeli chcesz osiągnąć odpowiednie rezultaty MUSISZ BYĆ KONSEKWENTNA. Musisz od początku do końca zrealizować plan jaki sobie założyłaś. Odstaw na bok wszystkie wymówki, typu „dzisiaj jestem za bardzo zmęczona, jutro zrobię dwa razy więcej, od przyszłego tygodnia zacznę intensywniej trenować” itd. Z takim podejściem nie osiągniesz żadnych efektów, tylko się zniechęcisz.

Skupienie

Jeżeli chcesz wykonywać ćwiczenia w domu, nic nie powinno Cię rozpraszać. To jest jeden z podstawowych błędów popełnianych na samym początku. Trening w domu musi być równie wymagający i intensywny jak ten w klubie fitness.

Wyłącz telewizor, radio, telefon. Jeżeli na ćwiczenie przeznaczasz 30 minut – niech nic Ci przez te pół godziny nie rozprasza. Nie sprawdzaj maila, nie odpisuj na sms-y, nie oglądaj telewizji, nie myśl o pracy i obowiązkach. Na tyle ile się da, odetnij się od świata zewnętrznego. Niech czas na ćwiczenia będzie małym świętem w domu, w trakcie którego uwagę poświęcasz tylko i wyłącznie swojemu organizmowi.

Ćwiczenia w domu mogą dać fantastyczne efekty, muszą być tylko regularne, intensywne i dobrze zaplanowane.
Pamiętaj, że jeżeli chcesz ćwiczyć w domu, to nigdy nie wolno Ci się poddawać!

Plan ćwiczeń

Nie przystępuj do ćwiczeń „na dziko”, tj. bez pomysłu na to co i w jakiej ilości będziesz robić. Podejście typu: „zrobię dzisiaj 20 przysiadów, a potem się zobaczy…” jeszcze nikomu nie pomogło. Najlepiej przygotuj sobie szczegółowy tygodniowy plan, z rozpiską ćwiczeń, jakie zamierzasz zrobić i partii ciała, którym chcesz poświęcić więcej uwagi Nie zapomnij w nim wpisać szacunkowego czasu, ilości powtórzeń i serii. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przestojów, zbędnych powieleń i nie wypadniesz z rytmu.

Pamiętaj, by nie koncentrować się tylko na jednej partii ciała: jeżeli chcesz wyrzeźbić brzuch, możesz zwiększyć liczbę serii i ilość ćwiczeń dotyczących tej partii mięśni, ale nie zaniedbuj nóg, pośladków i ramion. Odpowiednio zbilansowany trening przynosi najszybsze efekty!

Jeżeli nie masz ochoty samej przygotować planu, możesz skorzystać z „gotowców” jakich pełno znajdziesz na Youtubie – są to nagrane i zmontowane zestawy, zwykle ćwiczenia te trwają od 15 do 60 minut.

Harmonogram ćwiczeń

Jest równie ważny jak plan. Pamiętaj, że odpowiednie efekty dadzą Ci ćwiczenia 3-4 razy tygodniu (dzień ćwiczeń, dzień przerwy). Przygotuj sobie harmonogram zajęć uwzględniający Twój całodzienny rozkład jazdy i sprawdź kiedy bez problemu możesz poświęcić czas na rozwój fizyczny. Trzymaj się sztywno wyznaczonych godzin, niech nic Ci nie przerywa! Nie przekładaj ćwiczeń!

Unikaj również ćwiczenia w zrywach, tj. przygotowania sobie morderczego treningu, ale tylko raz w tygodniu. Nie przyniesie to spodziewanych efektów i może negatywnie odbić się na Twoim samopoczuciu. Pamiętaj, że od jednego wycieńczającego treningu zdecydowanie lepsze są cztery wycieńczające treningi 😀

Dobrze ułożony i regularnie przestrzegany harmonogram jest jednym z najlepszych motywatorów!

Muzyka

To oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji i gustów. Wielu osobom muzyka bardzo pomaga w ćwiczeniach, gdyż pozwala zachować rytmikę i odpowiednie tempo pracy. W ćwiczeniach takich jak Zumba, muzyka oczywiście jest nieodzowna. Jej typ i rodzaj w przypadku ćwiczeń w domu zależy oczywiście od indywidualnego gustu, choć my polecamy zdecydowanie szybsze kawałki =).

Rozsądek

Zanim zaczniesz ćwiczyć, zastanów się i oceń swoje siły. Rozsądnie dobierz plan ćwiczeń, tak by się nie przetrenować. Choć pokusa jest bardzo silna, na początku unikaj forsownych treningów – stawiaj na treningi mnie wymagające, ale dłuższe i regularne. Efekty na pewno przyjdą, musisz tylko uzbroić się w trochę cierpliwości!

Dzięki temu nie stracisz zapału do pracy i oddalisz od siebie ryzyko niebezpiecznych kontuzji.

Stretching i rozgrzewka

O tych dwóch elementach bardzo często zapominamy, mimo, że są podstawą każdego treningu.

Rozgrzewka pozwoli Ci przygotować organizm do treningu, Stretching zadba o prawidłową kondycję ścięgien i stawów. Nie lekceważ tych elementów, gdyż ich brak, może się na Tobie zemścić w postaci bardzo poważnych uszkodzeń.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Check Also

Rower, rolki czy hulajnoga – która z tych opcji pozwoli ci spalić najwięcej kalorii?

Wreszcie pogoda się poprawiła i można rozpocząć wiosenne aktywności na dworze. Co za tym idzie, …

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mała
Mała
9 lat temu

Dobry pomysł z planem: zawsze robiłam ćwiczenia, a potem zastanawiałam się co jeszcze dołożyć. I w efekcie ciągle te moje ćwiczenie było takie szarpane i nieregularne. Muszę spróbować 😀

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail