Tempo aerobiku jest dla Ciebie za szybkie, nudzisz się na zajęciach pilates, a także nie lubisz pocić się na siłowni. Zdecydowałaś się, więc zapisać na jogę. Uważnie upewnij się jednak, na jaki rodzaj zajęć będziesz chodzić, żeby się nie okazało, że wpadłaś z deszczu pod rynnę…
Hatha Joga
Jest to praktyka, charakteryzująca się mniejszym naciskiem na metafizykę, a zamiast tego, kładąca nacisk na aspekty fizyczne, czyli ćwiczenie asan (pozycji jogicznych). Na zajęciach z Hatha Jogi, możesz się spodziewać ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, które kończą się zawsze relaksacją. Podczas takich zajęć będziesz pracowała nad postawą ciała i oddychaniem. Są to zajęcia dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie uprawiali wcześniej żadnej aktywności fizycznej. Hatha joga jest dla wielu osób wstępem do innych rodzajów jogi.
Asthanga Joga – Power Yoga
Dynamiczna, intensywna joga, która silnie oczyszcza ciało i umysł z toksyn oraz spektakularnie wzmacnia i kształtuje sylwetkę. Jednocześnie jest też jedną z najbardziej wymagających fizycznie odmian jogi. Bardzo często nazywana jest taneczną jogą, gdyż łączy w sobie dynamiczne układy ćwiczeń, techniki koncentracji i relaksacji. Bardzo ważnym jej elementem jest dynamiczne przejście pomiędzy poszczególnymi asanami, to różni ją od klasycznej jogi, gdzie przejścia są wolniejsze, bardziej spokojne. Ten typ intensywnej jogi pomaga w poprawieniu siły, kondycji oraz elastyczności ciała. Ashtana joga jest dla osób o dosyć dobrej kondycji fizycznej.
Iyengar Joga
Ta odmiana jogi polega na długim utrzymywaniu danej pozycji, często z wykorzystaniem rekwizytów, takich jak wałki, klocki, paski, krzesła, koce, liny i drabinki. Niezwykle istotne jest tu dokładne i precyzyjne ustawienie się w każdej z pozycji, tak aby odczuć, jak największe korzyści dla ciała i zniwelować negatywne oddziaływania czy bóle różnego rodzaju.
Dzięki swojej łagodności oraz wykorzystaniu rekwizytów, ten styl jogi jest polecany początkującym, osobom z ograniczeniami zakresu ruchu oraz przy rehabilitacji i profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Poprawia elastyczność, wzmacnia ciało i układ kostny, wszechstronnie oddziałuje na polepszenie pracy narządów wewnętrznych.
Kundalini
Ten rodzaj jogi skupia się na przepływie energii przez ciało i wykorzystywaniu rezerw energii gromadzonych u podstawy kręgosłupa. Głównym punktem zajęć jogi Kundalini są mantry i ćwiczenia oddechowe, a nie rozwijanie samych asan. Zwykle ćwiczenia polegają na rozgrzewaniu kręgosłupa, wzmacnianiu jego elastyczności oraz na medytacji. Zajęcia polecane są, więc dla osób, które zainteresowane są metafizycznym przesłaniem jogi, wzmocnieniem ducha oraz dążeniem do samopoznania.
Sivananda
To zajęcia idealne dla początkujących, gdyż najczęściej ograniczają się do 12 pozycji (asan) i prostych technik oddechowych, medytacyjnych i relaksacyjnych. Filozofia zbudowana wokół Sivanandy kładzie również nacisk na pozytywne myślenie oraz odpowiednią dietę. Klasyczna sesja Sivanandy trwa 90 minut. Rozpoczyna się zawsze relaksacją, po której następują ćwiczenia oddechowe, następnie sekwencje Powitań Słońca, a po nich wykonuje się 12 asan w niezmiennej kolejności. Zajęcia zawsze kończą się długą relaksacją. Ten rodzaj jogi jest odpowiedni dla osób, którym szczególnie zależy na harmonii ciała i umysłu.