Dobór odpowieniego tętna w treningu.
Sprawdź tętno i zadbaj skuteczność treningu.

Tętno a efektywność treningu, czyli co musisz zrobić, aby szybciej osiągnąć cel treningowy?

Częstotliwość pracy serca, czyli tętno, jest jednym z najbardziej obiektywnych i najprostszych mierników poziomu wysiłku fizycznego. Jego znajomość, umiejętność obliczania i dostosowywanie do zaplanowanego wysiłku mogą w znaczący sposób ułatwić trening i jednocześnie zwiększyć jego efektywność.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Tętno to rytmiczny ruch naczyń krwionośnych, polegający na rozciąganiu i skurczu ich ścian na skutek mechanicznego działania tłoczonej przez serce krwi. Częstotliwość pracy serca jest proporcjonalnie dostosowywana do zapotrzebowania organizmu w tlen.

Odpowiednie tetno treningu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.
Przyśpiesz swoje plany na odchudzanie.

W zależności od naszych celów treningowych, powinniśmy dostosować intensywność wysiłku do odpowiednich granic naszego tętna. Jeżeli twoim celem treningowym jest przede wszystkim spalenie tkanki tłuszczowej, to powinieneś utrzymywać tętno podczas wysiłku na wysokości od 50 do 70% tętna maksymalnego.

Jeżeli twoim celem jest poprawa kondycji i wydolności organizmu, tętno podczas wysiłku powinno być na wysokości od 70 do 85% tętna maksymalnego.

Utrzymanie podczas wysiłku tętna powyżej 85% tętna maksymalnego jest natomiast wskazane dla osób trenujących zawodowo i mocno zaawansowanych. Taki trening mocno męczy organizm jednocześnie poprawiając jego wydolność.

Tętno maksymalne (HRmax). Jego obliczenie jest potrzebne do określenia optymalnej wysokości tętna podczas wysiłku, w zależności od naszych celów treningowych.

Jak obliczyć najlepsze tętno do ćwiczeń?

Najprostszy i najpopularniejszy wzór na określenie tętna maksymalnego to odjęcie swojego wieku od liczby 220.
Na przykład dla osoby mającej 30 lat tętno maksymalne wyniesie 220 – 30 = 190 uderzeń na minutę. I teraz, aby spalić tłuszcz musimy podczas treningu utrzymać swoje tętno na poziomie 50 -70% HRmax, czyli w przedziale od 95 do 133 uderzeń na minutę.

Oczywiście powyższy wzór jest podstawowym, który nie uwzględnia predyspozycji genetycznych oraz ogólnego stanu organizmu. Warto też podkreślić, że Hrmax różni się u osób amatorsko uprawiających sport i trenujących zawodowo. Dla tych drugich bardziej adekwatnym wzorem będzie HRmax = 220 – wiek w latach/2.

Jak mierzyć tętno podczas treningu?

Są na to dwa sposoby.

Najprostszą metodą jest użycie pulsometru. Takie urządzenie posiada możliwość dokładnego wskazania poziomu tętna podczas wysiłku, dlatego warto zainwestować we własny pulsometr, zwłaszcza jeżeli jesteś początkującym sportowcem.

Pulsometr możesz zakupić w sklepach sportowych, medycznych (oferujących również ciśnieniomierze).

Sposoby na pomiat tętna i jego udział w treningu.
Sprawdzaj tętno przed, w trakcie i po treningu.

Dodatkowo w profesjonalnych klubach fitness większość urządzeń do ćwiczeń (bieżnie, orbitreki, rowery) jest wyposażona w specjalne aparaty monitorujące tętno, co umożliwia bieżące kontrolowanie pulsu i ułatwia treningu.

Druga opcja to pomiar ręczny. Należy przyłożyć dwa palce (najlepiej wskazujący i środkowy, natomiast nie powinien to być kciuk) jednej ręki do wewnętrznej strony nadgarstka drugiej i policzyć uderzenia przez 30 sekund, a następnie wynik pomnożyć przez 2.

Wówczas otrzymamy wartość tętna. Ta metoda jest o tyle niewygodna, że wymusza robienie przerw podczas treningu lub powoduje dekoncentrację w jego trakcie, no i nie możemy śledzić wartości własnego tętna na bieżąco.

Należy oczywiście pamiętać, że najskuteczniejszym narzędziem, które podpowie czy tętno podczas treningu jest za wysokie, jest nasz organizm. Kiedy wartość tętna jest za wysoka zaczynamy czuć się źle, pojawia się spora zadyszka, a czasem nawet mroczki przed oczami czy zawroty głowy.

Dlatego, jeżeli podczas wysiłku czujesz, że coś jest nie tak i robi ci się słabo, to po prostu posłuchaj swojego ciała i zwolnij.

Jak obliczyć najlepsze tętno do spalania tkanki tłuszczowej?

W tym artykule przeczytasz o tym jak policzyć najlepsze tętno do spalania tkanki tłuszczowej

Sprawdź też artykuł o tym jak wybrać dobry pulsometr, 

pomoże Ci mierzyć prawidłowe tętno.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

10 000 krokow dieta - czy dziala

Jak spacerować, żeby schudnąć, czyli czy faktycznie muszę pokonać 10 000 kroków dziennie?

Moda na codzienne pokonywanie 10 000 kroków powoli odchodzi do lamusa, taka ilość nie jest bowiem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail