Jak powinna wyglądać dieta biegacza?
Jeżeli biegasz, jak powinna wyglądać Twoja dieta?

Dieta biegacza

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem musisz dowiedzieć się wiele o tym, w jaki sposób trenować w sposób efektywny i bezpieczny. Osoby początkujące często koncentrują się jedynie na wyborze odpowiedniej odzieży i tras, w których będą uprawiać bieganie. Warto jednak pamiętać o tym, że skuteczny trening wymaga odpowiedniej diety. Tylko poprzez dostarczanie organizmowi odpowiednich składników będziesz w stanie osiągnąć dobre wyniki i poprawić kondycję swojego organizmu.Wiele osób mających już długoletnią praktykę w regularnym uprawianiu biegania twierdzi, że to właśnie dobrze dobrana i skrupulatnie przestrzegana dieta jest kluczowym czynnikiem do osiągnięcia sukcesów w startach. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, z łatwością możesz to uczynić bez konieczności wizyty u specjalisty w dziedzinie odżywiania.

Zasady diety właściwej dla osób czynnie uprawiających sport są naprawdę proste.

Nie musisz być naukowcem lub ekspertem żywienia by wiedzieć, czego nie powinno się jeść jeśli traktuje się własny trening poważnie.

Rezygnacja z cukrów i tłuszczy, urozmaicenie swoich posiłków, unikanie używek to podstawy zdrowego życia dla każdego, niezależnie od tego, czy uprawiasz sport czy nie. Niemniej jednak w przypadku podjęcia regularnych treningów biegowych zasady te powinny być stosowane ze szczególną starannością.

Każdy ma świadomość tego, jaką wagę odgrywa woda w naszym życiu. Dla sportowców jest jeszcze ważniejsza, gdyż każdy trening powoduje jej ubytek z organizmu. Osoby nawet amatorsko uprawiające regularne bieganie powinny również mieć na uwadze zwiększone zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest więc noszenie ze sobą butelki z wodą przez cały czas, nie tylko w czasie treningu.

Oprócz wody istnieje cały szereg produktów, które regularnie przyjmowane mogą korzystnie wpłynąć na wyniki jakie osiągasz. Można je podzielić na sześć podstawowych grup. Co wchodzi w skład każdej z nich?Pierwszą z grup są produkty zbożowe. Sprawdzają się świetnie jako dostarczyciele energii, jakiej potrzebuje organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasza gryczana, a także zwykła owsianka. Pamiętaj, by to właśnie tego rodzaju produkty miały stałe miejsce w codziennej diecie, najlepiej by obejmowały co najmniej połowę tego, co spożywasz w ciągu całego dnia. Dzięki nim nie tylko zlikwidujesz uczucie głodu, ale również dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości wartościowego pożywienia.

Drugą grupą produktów, którą koniecznie musisz włączyć do swojej listy są owoce. Stanowią one najbogatsze źródło witamin, dzięki czemu możesz w łatwy sposób uzupełniać te, które są z niego wypłukiwane w trakcie wysiłku fizycznego.

Większość owoców jest również smaczna, więc z łatwością możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Dla osób biegających szczególnie zalecane są cytrusy, banany, melony i kiwi. Postaraj się, by codziennie spożywać od 2 do 4 sztuk owoców.

Podobnie jak owoce, również warzywa są bardzo cenne dla organizmu osoby regularnie uprawiającej bieganie. Warzywa nie tylko pomagają w uzupełnieniu organizmu w niezbędne witaminy i minerały, ale również korzystnie wpływają na utrzymanie szczupłej sylwetki. Sałaty, szpinak, brokuły i papryki to warzywa, które będą szczególnie korzystne.

Kolejną grupą produktów są białka. Pozwalają one na regenerację organizmu po zakończonych ćwiczeniach. Jajka, kurczak, różne rodzaje ryb, orzechy i fasola powinny na stałe gościć na stole każdej osoby, która uprawia regularny wysiłek fizyczny, dlatego też będzie cenne również w diecie biegacza.

Produkty mleczne z kolei pozwalają na wzmocnienie kości. Uprawianie biegania może je osłabiać, dlatego też ważne jest prawidłowe dbanie o ich stan. Przy pomocy mleka, jogurtów naturalnych i sera z łatwością możesz zapewnić sobie taki stan kości, który będzie odpowiedni do zwiększonych obciążeń, na jakie narażony jest organizm biegacza.

Ostatnią grupą zalecanych produktów są tłuszcze i oleje. Polecane są przede wszystkim te, które pochodzą z oliwek, pestek winogron, a także orzeszków ziemnych i sardynek. Tłuszcze te, spożywane w umiarkowanych ilościach, dostarczą organizmowi niezbędnych kwasów omega, które wspomagają system odpornościowy, dzięki czemu możesz trenować również w okresie zimowym.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez klub Top Fitness specjalizujący się w prowadzeniu zajęć ruchowych.
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

dieta dąbrowskiej

Jak dieta Dąbrowskiej przynosi spektakularne efekty?

Warzywno-owocowa dieta dr Dąbrowskiej opiera się na zasadach postu, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu z …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail