Mleko roślinne nie zawiera konserwantów, ani sztucznych barwników
Proste i łatwe przepisy, dzięki którym przygotujesz smaczne mleko roślinne w domu

5 przepisów na mleko roślinne

Kolejna porcja przepisów Zrób to sama, czyli samodzielnie w domu przygotowujemy mleko z nasion roślinnych i orzechów. Warto spróbować przygotować takie mleko w domu, gdyż w przeciwieństwie do tych sklepowych będzie na pewno dużo tańsze, ale przede wszystkim, co najważniejsze, będzie pozbawione sztucznych barwników, aromatów, emulgatorów i bardzo dużych ilości cukru.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Przepis na mleko migdałowe (orzechowe)

Składniki:

    • 1 szklanka migdałów (ok.120-150g)
    • 4 szklanki wody
  • 1 łyżka miodu*
  • Szczypta soli*

*składniki opcjonalne

Sposób przygotowania:

Najlepiej, żeby migdały były obrane ze skóry w ten sposób pozbywamy się brudu, zanieczyszczeń oraz enzymów, które niekorzystnie działają na nasz organizm. W tym celu migdały zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 10 min, po tym czasie płuczemy je w zimnej wodzie i skórka powinna sama odejść lub być bardzo łatwa do obrania (zwłaszcza, gdy migdały są świeże i nie wysuszone). Jeżeli nie chcesz obierać migdałów po prostu pomiń ten etap i przejdź do następnego lub wykorzystaj płatki migdałowe.

Z orzechów laskowych również możesz spróbować zrobić mleko roślinne.
Możesz poeksperymentować i spróbować zrobić mleko np. z orzechów laskowych

Następnie orzechy zalewamy wodą z kranu i zostawiamy na min. 8 godz, a najlepiej na noc w ciemnym i chłodnym miejscu. Po kilku godzinach namoczone migdały odcedzamy i umieszczamy w blenderze. Następnie wlewamy do migdałów pół szklanki wody, miksujemy kilka minut na najwyższych obrotach, gdy zauważysz, że migdały są już dobrze zmielone dodaj resztę wody.

Teraz czas na  bardzo ważny etap, bo decydujący, jeśli chodzi o smak i konsystencję mleka – odcedzanie zmiksowanych orzechów. Najlepiej użyć do tego celu kilkukrotnie złożonej gazy lub pieluszki tetrowej, niestety sitko się nie sprawdzi, bo kawałki orzechów łatwo się przez nie przedostaną. Gazę mocujemy na słoiku i wolno przelewamy cały otrzymany płyn. Jeżeli zalezy nam na bardzo klarownym mleku, zabieg powtarzamy kilkukrotnie.

Mleko jest gotowe, a z pozostałą pulpę orzechową możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów np. do maseczek i peelingów, do zagęszczania zup i sosów, jako panierka, farsz do naleśników, do ciast i wypieków.

Mleko najlepiej wypić tego samego dnia lub trzymać je w lodówce maksymalnie do 48h. Za pierwszym razem warto zrobić mleko z połowy składników i ewentualnie skorygować ilość składników np. 2 szklanki orzechów na 2 szklanki wody. W taki sam sposób możemy zrobić mleko z każdego rodzaju orzechów – nerkowce, włoskie, laskowe.  Najważniejsze by orzechy były świeże, bo wtedy mleko będzie tłuste i lepsze w smaku.

Mleko migdałowe według przepisu musi być przecedzone przed spożyciem.
Bardzo ważne jest, by mleko migdałowe przecedzić kilka razy przed spożyciem. Nie trzymaj go w lodówce dłużej niż 48 godzin!

2. Przepis na mleko sojowe

Składniki:

  • szklanka soi niemodyfikowanej genetycznie (170 g)
  • 6 szklanek wody

Sposób przygotowania:

Szklankę soi zalewamy 3 szklankami wody i odstawiamy na noc do namoczenia (około 10 godzin).

Napęczniałą soję i wodę miksujemy.

Do otrzymanej mieszanki dodajemy pozostałe 3 szklanki wody i całość gotujemy przez 30 minut na małym gazie (uwaga, bo może wykipieć jak mleko krowie). Następnie okarę (zmiksowane ziarna soi) odsączamy przez gazę lub ściereczkę.

Otrzymany płyn to ok. 2 litry mleka sojowego, możemy dodać do niego trochę cukru lub ekstraktu waniliowego, łyżkę miodu lub soli.

Okarę można wykorzystać jako farsz do gołąbków, krokietów, do pieczenia chleba lub przygotowania kotletów sojowych.

3. Przepis na mleko ryżowe

Składniki:

  • 1 szklanka ugotowanego ryżu (białego, brązowego)
  • 4 szklanki wody

Sposób przygotowania:

Ciepły ryż (najlepiej rozgotowany) z dodatkiem gorącej lub ciepłej wody blendujemy na gładką masę, dodajemy resztę wody. Przecedzamy, pozbywamy się osadu i mleko jest gotowe. Samo w sobie mleko ryżowe jest dosyć jałowe, więc polecam je ‘dosłodzić’ zmiksowanym bananem lub jabłkiem.

Mleko ryżowe można również przygotować z surowego ryżu.
Mleko ryżowe dobrze jest dosłodzić bananem, jabłkiem lub miodem.

To mleko można również przygotować z surowego ryżu, wystarczy wtedy ryż zamoczyć na 3h w wodzie i później zblendować razem z wodą, tak jak w przepisie podstawowym.

4. Przepis na mleko kokosowe (z wiórków kokosowych)

Składniki:

  • 1 szklanka wiórków
  • 2 szklanki gorącej wody

Sposób przygotowania:

Wiórki zalewamy  jedną szklanką gorącej wody, zostawiamy pod przykryciem na ok 2h. Po tym czasie mieszankę wlewamy do blendera, zalewamy dodatkowo 1/2 szklanki wrzątku i mielimy przez kilka minut.

Następnie przekładamy zblendowaną masę  na gazę nad nad garnkiem/ miską, po chwili (gdy nie będzie juz gorące), wyciskamy porządnie płyn i jeszcze raz powtarzamy etap z blendowaniem. Wiórki po namoczeniu można od razu zmiksować ze szklanką wrzątku (nie usuwając kokosowej pulpy), jednak dzięki podwójnemu blendowaniu mleko jest smaczniejsze i bardziej pożywne.

Pozostałość po wiórkach kokosowych można użyć do przygotowania deserów, dodatek do sałatek i owsianki.

5. Przepis na mleko owsiane

Składniki:

  • 1 szklanka płatków owsianych górskich
  • 4 szklanki wody (lub więcej)
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego (lub daktyl)
  • szczypta soli

Sposób przygotowania:

Mleko owsiane można przygotować na 2 sposoby:  na zimno i na ciepło.

Wersja na zimno: 
Płatki zalej 1 szklanką wody i odstaw na noc w temperaturze pokojowej.
Rano wrzuć płatki do blendera, dolej pozostałą wodę oraz ewentualnie dodatki i bardzo dobrze zmiksuj. W zależności od ilości dolanej wody mleko będzie bardziej lub mniej gęste i wyraźne w smaku.  Następnie przecedź przez drobne sitko lub gazę (ale nie jest to konieczne).
Przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 48 godzin. Mleko stojąc rozwarstwia się, więc przed spożyciem należy je zamieszać. Fusy można użyć do owsianki lub deserów.

Wersja na ciepło: 
Płatki ugotować w 1-1,5 szklanki wody do miękkości. Dalej postępować tak samo jak w wersji na zimno.

Możesz poeksperymentować dalej i spróbować przygotować szejka, na bazie mleka roślinnego. Te przepisy otwierają dziesiątki kulinarnych możliwości!

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Zdrowe i smaczne smoothie - pomysły do domu.

Zdrowe pomysły na smoothie pełne protein – 5 propozycji

Głównym problemem aktywnych zawodowo osób jest oczywiście notoryczny brak czasu. To właśnie na karb tego …

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
8 lat temu

Ja robię mleko z pestek słonecznika, bez cukru, miodu i innych dodatków – bardzo delikatne i smaczne samo w sobie nadaje się do zabielania kawy.

Maja
Maja
8 lat temu

Ja piję mleko z pestek s łónecznika bez żadnych dodatków bo jest dobre smakowo i nieutralne.

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail