Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Porady » Kilka słów o indeksie glikemicznym
Dlaczego musimy zwracać uwagę na niski indeks glikemiczny?
Dlaczego indeks glikemiczny jest tak ważny?

Kilka słów o indeksie glikemicznym

Co warto wiedzieć o indeksie glikemicznym? Jakie produkty charakteryzują się wysokim, a jakie niskim indeksem? W czym ta wiedza może nam pomóc na co dzień? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Indeks glikemiczny powinien stać się punktem zainteresowania nie tylko osób odchudzających się, ale również, jak nie przede wszystkim tych, które dbają o zdrowy styl życia.

Indeks glikemiczny wskazuje nam, jak szybko podnosi się poziom stężenia glukozy we krwi po spożyciu danych produktów spożywczych. Zasadniczo pokarmy mające niski indeks będą dla nas zdecydowanie najlepsze, ponieważ opierając swoją codzienną dietę właśnie na nich, nie dochodzi do nagłego wyrzutu insuliny, co jest ważne nie tylko dla osób cierpiących na cukrzycę.

Jedząc produkty z niskim indeksem glikemicznym na dłużej odczuwamy sytość oraz nie doznajemy napadów wilczego głodu.

Produkty z wysokim indeksem glikemicznym

Na liście produktów spożywczych, których powinniśmy uniknąć ze względu na posiadany przez nie wysoki indeks glikemiczny znajdują się przede wszystkim: ziemniaki pieczone, frytki, piwo, białe pieczywo, dyna, gotowana marchewka, słodycze. Są to produkty, które ulegają szybkiemu trawieniu, a przez to szybko wchłaniają się do krwi, podwyższając poziom glukozy.

Choć decydując się na spożywanie ich, szybciej się najadamy, to dodatkowo zwiększa się nasze łaknienie, co przekłada się na spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu, przekraczanie kalorii oraz tycie.

W opozycji do tych produktów stoją te, które mają mały indeks glikemiczny i na których powinna się opierać nasza dieta. To przede wszystkim zielone warzywa, papryka, pomidory, czosnek czy produkty pełnoziarniste. Jedząc je, spowalniamy tempo wchłaniania glukozy, jesteśmy dużej nasyceni i lepiej się czujemy, a nasz metabolizm działa jak należy i nie mamy problemów z trawieniem. Produkty o małym indeksie glikemicznym to te, które mają go poniżej 50.

Stosuj dietę z niskim indeksem glikemicznym!

W każdym wieku i w każdym momencie życia warto przejść na dietę z niskim indeksem glikemicznym. Przede wszystkim w ten sposób zmniejszamy ryzyko rozwoju insulinoodporności i otyłości. Osoby przechodzące na dietę o niskim IG bardzo szybko tracą pierwsze widoczne kilogramy. Już po paru tygodniach odczuwają znaczną zmianę samopoczucia, lepsze trawienie i więcej sil witalnych. Efekty odchudzania są trwałe, a sama dieta uważana jest za bardzo zdrową, dlatego tak często zalecają ją dietetycy i lekarze.

Chcąc zacząć stosować dietę o niskim indeksie należy układać swój jadłospis tak, aby znalazło się w nim najwięcej produktów o IG poniżej 50. W tym celu warto posiłkować się tablicami, które pokazują dokładne wartości. Trzeb też pamiętać o tym, że np. w przypadku owoców na wartość IG ma wpływ także stopień ich dojrzałości.

Więcej o tym temacie przeczytacie tu: indeks glikemiczny zasady zdrowej diety – polecane produkty.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Nowa dieta 1200/1600 kalorii może być Twoja z 10% rabatem.

Odbierz 10% zniżki na nową dietę 1200/1600 kalorii

Poniżej przedstawiamy w jaki sposób otrzymać 10% zniżki na naszą nową dietę. Przeczytaj też: Chcesz …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o