Zdrowe jelita i prawidłowa mikroflora to skuteczna broń w walce z nadwagą.
Dobroczynne bakterie zasiedlające jelita wykonują, bowiem wielopłaszczyznową pracę: wspomagają procesy trawienia i absorpcję składników odżywczych, regulują przyswajanie energii z pożywienia, odżywiają nabłonek jelita, wpływają na produkcję śluzu, wspomagają odporność oraz chronią organizm przed wnikaniem i namnażaniem szkodliwych mikroorganizmów.
Mikroflora jelitowa – złożony ekosystem mikroorganizmów
W przewodzie pokarmowym powinna królować homeostaza, a więc stan równowagi, w którym dominują bakterie beztlenowe, w tym: Lactobacillus, Bifidobacterium, Clostridium, Bakteroides i Eubakterium.
Działalność metaboliczna dobrych bakterii sprzyja łatwiejszemu pozyskiwaniu energii z pożywienia i magazynowaniu jej w zapasach tkanki tłuszczowej, zapewniając pożywienie, niezbędne do rozmnażania bakterii bytujących w jelicie.
Niemniej jednak współczesny styl życia, wysokoprzetworzona, kaloryczna, bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste żywność sprzyjają niesprawnościom w proporcji między florą korzystną a florą obciążającą organizm człowieka.
Probiotyki i prebiotyki – czynniki na redukcję masy ciała
Do gromadzenia tkanki tłuszczowej mogą przyczyniać się zaburzenia flory bakteryjnej jelit. Regulując mikroflorę, można wpływać na utratę masy ciała.
Pomocne okażą się w tej kwestii probiotyki – żywe bakterie poprawiające skład bakteryjny jelit, uzupełniające niedobór dobroczynnych szczepów bakterii i hamujące rozwój szkodliwych drobnoustrojów odpowiedzialnych za zwiększanie masy ciała, prebiotyki – wspierające rozwój pożytecznych bakterii jelitowych i synbiotyki – połączenie probiotyku z prebiotykiem.
Wprowadzanie ewolucji w obrębie ekosystemu jelit, stosowanie prebiotyków i probiotyków może stymulować skład mikroflory jelitowej i przeciwdziałać bądź leczyć dolegliwości metaboliczne.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu