Cellulit może pojawić się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Występuje u ok. 85% kobiet powyżej 21 roku życia. Najczęściej znajduje się na udach i pośladkach.
Lekarze uznają go za zapalenie tkanki łącznej, a ze względu na nieestetyczny wygląd cellulitu specjaliści i same konsumentki poszukują skutecznego środka, wciąż odkrywając nowe metody na pozbycie się go. Oto kilka sposobów, jak zwalczyć cellulit.
Przyczyny powstawania cellulitu
Nie zawsze przyczyn można upatrywać w niewłaściwej diecie czy braku aktywności fizycznej, choć często właśnie tak jest. Z drugiej strony bycie szczupłą nie chroni przed pojawieniem się cellulitu.
Do innych przyczyn powstawania cellulitu należą również:
- nadmiar estrogenów we krwi,
- historia rodzinna,
- słabe krążenie limfy,
- noszenie obcisłej bielizny,
- palenie papierosów,
- brak ruchu,
- przebywanie zbyt długo w jednej pozycji (siedzenie lub stanie),
- dieta zbyt bogata w węglowodany, tłuszcz i sól, a uboga w błonnik.
Jak powstaje cellulit?
Aby dowiedzieć się, jak zlikwidować cellulit na udach, brzuchu czy pośladkach, należy na początku uświadomić sobie, jak on powstaje. W dużym uproszczeniu cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która jest widoczna gołym okiem w zależności od stopnia zaawansowania.
Czasem dzieje się tak ze względu na zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej – wtedy mamy do czynienia z cellulitem lipidowym. Taki cellulit jest dość trudny do usunięcia.
Czasem jednak kobieta nie ma nadwagi, ale ze względu np. na problemy hormonalne występuje u niej zatrzymanie wody w organizmie. Wtedy to nadmiar wody wypycha tkankę tłuszczową przez skórę. Zjawisko nazywa się cellulitem wodnym.
Nic więc dziwnego, że metody poprawiające jędrność, usprawniające krążenie albo zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej, likwidują cellulit.
Sposoby na cellulit
- Redukcja wagi – w przypadku nadwagi czy otyłości, zrzucenie nadprogramowych kilogramów może być jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pomóc zlikwidować cellulit. Jednak nie jest to rozwiązanie sprawdzające się w 100%, ponieważ szczupłe osoby również mają ten problem, tylko że w mniejszym stopniu. Ograniczenie spożycia soli, tłuszczu i węglowodanów to skuteczny sposób na zmniejszenie, ale niekoniecznie zwalczenie cellulitu.
- Ćwiczenia – przysiady i czy wymachy nóg pomogą zlikwidować cellulit na udach i pośladkach. Jednak, zamiast skupiać się na jednym ćwiczeniu, lepiej zadbać o regularny ruch będący połączeniem ćwiczeń aerobowych i siłowych.
Ćwiczenia aerobowe pomagają spalić tkankę tłuszczową, podczas gdy ćwiczenia siłowe budują mięśnie i zwiększają elastyczność skóry. Dobry sposób na regularny ruch to znalezienie ulubionego sportu. Wybór jest szeroki: od jazdy na rowerze, przez taniec, wspinaczkę, bieganie, pływanie, aż po spacery.
- Krem antycellulitowy – usuwanie cellulitu wodnego i lipidowego jednocześnie to nie lada problem, ponieważ każdy z nich potrzebuje innego rozwiązania. Niech za przykład posłuży nam dość popularny i łatwo dostępny reduktor cellulitu Yoskine.
Działa dwutorowo – Thermo-onsen, wodorosty Nori i algi Fukunai poprawiają krążenie, zmniejszając cellulit wodny, a Nocturne Blue Plankton spala skupiska tkanki tłuszczowej, tworzącej cellulit lipidowy. Dodatek oleju z nasion kamelii japońskiej nawilża i pozostawia skórę gładką i miękką.
- Picie większej ilości wody – najtańsze rozwiązanie, ale niekoniecznie najprostsze. Picie ok. 8 szklanek wody (w zależności od danej osoby) dziennie zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu, które poprawi krążenie krwi i limfy oraz polepszy wygląd skóry. Dodatkowo woda pomoże wypłukać toksyny, które prowadzą do tworzenia się tkanki tłuszczowej. Wodę należy pić w często i w małych ilościach. Aby pamiętać o tym, można nastawić budziki w telefonie.
- Zastosowanie samoopalacza – to jeden ze sposobów na optyczne zmniejszenie cellulitu, stosowany przez gwiazdy małego i wielkiego ekranu. Na opalonej, ciemniejszej skórze nierówności są mniej widoczne.
Aby opalenizna była równomierna, przed aplikacją kremu należy zastosować peeling. Złym pomysłem będzie opalanie się na słońcu czy w solarium, ponieważ jest to niebezpieczne dla skóry, a dodatkowo prowadzi wysuszenia i utraty jej jędrności, zwiększa widoczność cellulitu. Można wypróbować też opalanie natryskowe.
Czy można pozbyć się cellulitu na dobre?
Nie istnieje żadna magiczna tabletka, krem czy nawet operacja, która pozwoli raz na zawsze pozbyć się „pomarańczowej skórki”. Czas nie jest sprzymierzeńcem w walce o gładką skórę.
Raz podjęty wysiłek musi być kontynuowany przez resztę życia, aby najpierw usunąć cellulit, a później utrzymać efekty. Jednak warto podjąć wyzwanie, ciesząc się gładką skórą i móc swobodnie założyć krótkie spodenki, spódniczkę mini czy wyjść w kostiumie kąpielowym na plażę.
Sprawdź treningi na cellulit
Szukasz treningów na cellulit? Koniecznie sprawdź te propozycje:
- Trening na cellulit – 25 minutowy, kompleksowy trening wypalający cellulit. Idealny dla osób z dużą nadwagą i bólami kolan.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu