Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Zdjęcie aparatu ortodontycznego i co dalej? Wszystko, co warto wiedzieć o retencji

Leczenie ortodontyczne trwa dość długo, ale jego rezultaty są widoczne od razu po zdjęciu aparatu w postaci idealnie prostych i równych zębów. Pozbycie się aparatu to jednak jeszcze nie koniec naszej przygody z ortodontą – aby zęby pozostały na swoim miejscu a efekt leczenia był trwały, konieczna jest retencja. Czym ona jest i dlaczego jej noszenie jest takie istotne?

Na czym polega leczenie retencyjne?

W ortodoncji funkcjonuje żartobliwe powiedzenie, że wyleczenie wady zgryzu jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie pozytywnych efektów kuracji. Jest w tym niestety dużo prawdy, gdyż po zakończonym leczeniu ortodontycznym i zdjęciu aparatu to na pacjencie ciąży obowiązek zadbania o to, aby efekty przetrwały przez wiele kolejnych lat. Większość wad zgryzu to bowiem wady nabyte, które powstały w ciągu życia pacjenta i wynikają z działania na zęby i szczękę niekorzystnych czynników.

Po zdjęciu aparatu stałego i zakończeniu leczenia ortodontycznego każdy pacjent prowadzony przez ortodontę w Krakowie otrzymuje aparat retencyjny, którego zadaniem jest utrwalenie efektów leczenia oraz zapobieganie przesuwaniu się zębów. Retencja ma za zadnie ustabilizowanie skorygowanego zgryzu oraz uniknięcie nawrotu wady. Organizm ludzki jest niestety konstruowany w taki sposób, że zęby niejako dążą do tego, aby wrócić do swojego poprzedniego stanu. Ma to miejsce szczególnie u osób dorosłych, które dość późno zabrały się za leczenie ortodontyczne.

Stałe i ruchome. Aparaty retencyjne i ich rodzaje

Głównym zadaniem retencji jest utrzymanie pozytywnych efektów leczenia. Jej noszenie pozwala zębom oraz dziąsłom na dostosowanie się do nowej pozycji oraz gwarantuje trwałe efekty kuracji, które nie będą ulegały zmianom w czasie. Aparaty retencyjne możemy podzielić na stałe i zdejmowane.

Aparat stały to cienki drucik retencyjny, który przyklejany jest do zębów od ich wewnętrznej strony. Jego zadaniem jest utrzymanie przednich zębów we właściwej pozycji oraz zapobieganie ich migracji. Główną zaletą, za którą chwalą go sobie pacjenci, jest bezobsługowość – nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu, a po pewnym czasie jego noszenie staje się praktycznie niewyczuwalne.

W większości przypadków pacjenci otrzymują także dodatkowy aparat retencyjny wyjmowany, który ortodonta w Krakowie zaleca nosić przez określoną liczbę godzin na dobę. Ruchome aparaty retencyjne mogą mieć postać przezroczystych płytek, które są idealnie dopasowane do zębów lub akrylowych płytek, które wyglądem przypominają aparaty ruchome przeznaczone dla dzieci.

 

Ortodonta w Krakowie radzi – ile powinna trwać retencja?

Długość noszenia retencji to sprawa bardzo indywidualna i uzależniona od wady zgryzu, wieku pacjenta oraz jego stylu życia. W przypadku dzieci i młodzieży retencja zazwyczaj nie jest konieczna, a jeśli zaleca się jej noszenie, to tylko przez określony czas.

Osoby dorosłe natomiast muszą liczyć się z koniecznością noszenia retencji do końca życia, co gwarantuje trwałość leczenia oraz zapewnia utrzymanie w czasie jego rezultatów. Jedno jest jednak pewne – najlepsze i najtrwalsze rezultaty osiągniemy stosując się do wskazówek, których po zakończenia leczenia udziela każdy ortodonta Kraków.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

O autorze - stopnadwadze.pl

Stopnadwadze.pl to portal dla kobiet w wieku 30-50 lat, na którym znajdziesz ciekawe przepisy, diety, pomysły na treningi oraz ćwiczenia. Chcemy pomóc Ci schudnąć i złapać dobrą formę. Piszemy przede wszystkim do Pań, które nie są sportsmenkami, ale pragną zmiany i są zdeterminowane by zacząć zdrowy tryb życia.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

urolog kiedy warto się wybrać

Kiedy warto wybrać się do urologa?

Niektórzy uważają, że urolog jest swego rodzaju żeńskim odpowiednikiem ginekologa. Nie jest to jednak prawda, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail