Ruch i sport dzieci - kiedy jest wazny

Aktywność fizyczna u dzieci – dlaczego warto?

Aktywność fizyczna ma bardzo silnie udokumentowany wpływ na wiele aspektów zdrowia i życia. Wzrost masy mięśniowej i kostnej, korzystny profil lipidowy, poprawa tolerancji glukozy oraz zapobieganie otyłości to główne pozytywne elementy składające się na zestaw prozdrowotnych czynników związanych z wysiłkiem fizycznym. Umiarkowany, dostosowany wysiłek fizyczny jest ważny już od najmłodszych lat, pozwala on na prawidłowy rozwój dziecka.

Dlaczego sport jest ważny?

Współczesne czasy związane są często z ograniczeniem wydatków kalorycznych. Przypuszcza się, że w porównaniu z okresem sprzed rewolucji przemysłowej codzienny wydatek energetyczny, związany z wysiłkiem fizycznym, spadł z 1000 kcal do 300 kcal. Oznacza to, że jako ludzkość poruszamy się ponad 3 razy mniej niż jeszcze kilkaset lat temu. Nadmierna podaż pokarmu i nieadekwatna do niej ilość czasu poświęcana na ruch dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Bierne spędzanie czasu jest dodatkowo kuszące ze względu na wiele atrakcji związanych z technologią. Niewielka aktywność fizyczna, często ograniczająca się do pokonywaniu w ciągu dnia jedynie około 400 m, związana jest często z automatyzacją oraz postępem technologicznym. Najbardziej dotkliwie trend ten dotyczy krajów rozwijających się oraz rozwiniętych, w tym Polski. Sport u dzieci jest metodą pozwalającą na utrzymanie prawidłowego poziomu wydatku kalorycznego oraz wspomagającą w prawidłowym rozwoju.

Dzięki wprowadzaniu zdrowych nawyków związanych z wysiłkiem fizycznym oraz zapobieganiu otyłości przyszły dorosły jest znacznie mniej narażony na wiele chorób cywilizacyjnych, chorób sercowo-naczyniowych oraz psychicznych. Pozytywne strony uprawiania sportu u dzieci to, poza wyżej wymienionymi, między innymi:

  • Redukcja masy ciała, wzrost masy mięśni i kości
  • Zmniejszenie niepożądanego spoczynkowego obniżenia wydatku energetycznego
  • Obniżenie poziomu insuliny
  • Obniżenie spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia tętniczego
  • Poprawa sprawności fizycznej
  • Poprawa ogólnego samopoczucia
  • Poprawa stanu emocjonalnego

Należy pamiętać, że nawyki i styl życia prowadzony w dzieciństwie może mieć wpływ na zdrowie w późniejszych latach. Prewencja przeciwcukrzycowa i kardioprotekcyjna, związana z wysiłkiem fizycznym, powinna się zacząć tak szybko, jak to możliwe.

Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza dla dzieci?

Aktywność fizyczna u dzieci powinna przede wszystkim być dla dziecka atrakcyjną alternatywą dla siedzącego trybu życia. Sport uprawiany przez dziecko powinien sprawiać mu przyjemność, pozwoli to nie tylko na zdrowy rozwój fizyczny, ale również umożliwi zbudowanie relacji z rówieśnikami, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju psychospołecznego. Ważnym aspektem doboru sposobu aktywnego spędzania czasu są również zainteresowania i możliwości opiekunów dziecka, wspólna pasja z rodzicem wzbogaca kontakt oraz stanowi kolejny ważny element rozwoju psychicznego dziecka.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie. Uprawianie sportu bywa kontuzjogenne, jednak w przypadku odpowiedzialnie uprawianego i optymalnie wybranego sportu urazy najczęściej bywają niewielkie i łatwo ustępujące.

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną lub uprawianiem sportu, warto zastosować żele z naturalnymi składnikami takie jak np. Fastum Junior. Dzięki zastosowanej recepturze i połączonemu działaniu składników pochodzenia naturalnego Fastum Junior działa kojąco na skórę oraz zapewnia jej uczucie ulgi i komfortu.

Korzyści wynikające z aktywnego spędzenia czasu są znacznie większe niż ryzyko z nim związane.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Wybór prezentów

Kluczowe wskazówki którymi należy się kierować przy wyborze prezentów ?

Wybór idealnego prezentu to zadanie, które może przyprawić o ból głowy niejedną osobę. Czy to …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail