Mikrobiom – tajemniczy ekosystem ukryty wewnątrz nas

Mikrobiom to pojęcie, które popularność zdobyło całkiem niedawno, jednak mikroorganizmy, które go tworzą, a które widać jedynie pod mikroskopem, towarzyszą nam od początku naszego życia. Każdy z nas ma swój indywidualny, wyjątkowy mikrobiom, unikalny jak odciska palca, a tworzące go bakterie, grzyby czy wirusy są jak mali szpiedzy, którzy mówią o tym w jakich warunkach żyjemy, ile mamy lat, jaki tryb życia prowadzimy,  a nawet z kim się spotykamy.

Co to jest mikrobom – definicja

Pojęcie mikrobiomu odnosi się do całkowitej populacji mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroskopijne organizmy, które żyją wewnątrz naszego ciała lub na naszej skórze. Jest to złożony ekosystem mikroorganizmów, które współistnieją z nami.

To całkiem liczna gromadka, bowiem na każdy centymetr kwadratowy naszej skóry przypada aż około 1 miliona mikroorganizmów!

Czubek naszego palca ma więcej mieszkańców niż Wielka Brytania J, a nasze jelita są domem dla 100 bilionów drobnoustrojów. W samym jelicie grubym człowieka znajdziemy około 2 kilogramów mikroorganizmów, a wciągu całego naszego życia, jesteśmy gospodarzami dla drobnoustrojów o wadze pięciu afrykańskich słoni.

Od czego zależy skład naszego mikrobiomu?

To jakie mikroorganizmy zamieszkują nasz organizm zależy od wielu czynników: przebytych chorób, stresu, a nawet wieku czy płci. U kobiet mikrobiom zmienia się także w czasie ciąży oraz w okresie menopauzy. Innymi czynnikami wpływającymi na jego skład są: rozwój technologiczny, tryb życia, dieta, stosowana pielęgnacja, region zamieszkania czy rodzaj wykonywanej pracy. Co za tym idzie, skład i konfiguracja naszego mikrobiomu jest sprawą bardzo indywidualną i jest niczym osobista wizytówka opowiadająca naszą historię. No i zmienia się razem z nami.

Mikrobiom a nasza skóra

Mikroorganizmów żyjących na naszej skórze jest tak wiele, że obecnie mówi się, iż tworzą one kolejną, integralną warstwę skóry, określaną mianem stratum microbiotum. Składa się ona mniej więcej z 10% komórek naskórka i niemal 90% drobnoustrojów. Warstwa mikrobiomu na naszej skórze nie tylko chroni wnętrze naszego organizmu, ale dodatkowo wspiera integralność bariery naskórkowej, niczym pierwsza linia frontu, chroniąca nas przed inwazją nieproszonych intruzów.

Doskonale, gdy wszystkie mikroorganizmy żyją ze sobą w równowadze (ten stan nazywamy eubiozą) i tworzą zgrany zespół, gdzie każdy członek drużyny pełni ważne dla naszej skóry funkcje, na przykład chroni ją przed alergenami, patogenami czy utrzymuje odpowiednie pH. Gorzej, jeżeli równowaga zostanie zachwiana (dysbioza) i nasz naturalny mikrobiom nie jest w stanie bronić się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wówczas dochodzi do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, a w konsekwencji do zaostrzenia zmian skórnych.

Źródło:

Skarb, Rossmann, 1/2023.

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

zestaw do wlosow kompletnych

Czy warto inwestować w kompletny zestaw do włosów?

Piękne, zdrowe i lśniące włosy to marzenie każdej osoby, niezależnie od płci czy wieku. Sprawdź, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail