Maska do włosów czy odżywka – który kosmetyk wybrać?

Włos ludzki ma skomplikowaną budowę strukturalną, która automatycznie warunkuje jego potrzeby. Są one uzależnione od wielu czynników, m.in. od płci i wieku. Na formę włosa wpływ mają także pielęgnacja, fryzury i stosowane kosmetyki. Produktów, których celem jest poprawa lub utrzymanie zdrowej kondycji włosa, jest wiele – szampony, maski, odżywki, płukanki… W artykule skupiamy się na zastosowaniu masek i odżywek do włosów. Wyjaśniamy jak działają oraz który produkt wybrać – maskę do włosów czy odżywkę?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Budowa włosa

W celu prawidłowej pielęgnacji włosów i wyboru najlepszych kosmetyków należy na początku poznać jego strukturę. Pomoże ona określić ich zapotrzebowania, a także ocenić czy nasze pielęgnacyjne działania wobec nich są rzeczywiście prawidłowe.

Pojedyncze pasmo włosa składa się z dwóch części: widocznej – łodygi, zwanej trzonem oraz niewidocznej – korzenia. Wyróżnia się trzy warstwy włosa (od najbardziej wewnętrznej do zewnętrznej): rdzeń, korę i osłonkę. Każdy z tych elementów zbudowany jest ze specjalnych komórek, które odpowiadają za pełnienie konkretnych funkcji. Mimo że są one odrębne, to tylko będąc w symbiozie są w stanie sprawić, że włosy będą zdrowe.

Przykładowo, gdy cebulka włosa będzie uszkodzona, a znajduje się tuż pod skórą głowy, to włos na zewnątrz automatycznie nie będzie wyglądał dobrze.

Jak dbać o włosy, czyli ich pielęgnacja

Wyżej przedstawiona budowa włosa ukazana jest w wielkim skrócie, jednak pokazuje, w jaki sposób należy pielęgnować włosy. Zasada jest jedna – zdrowe cebulki to zdrowe włosy. Należy zatem o nie zadbać nie tylko powierzchownie, ale rozpoczynając od najbardziej wewnętrznej ich części. W tym celu nie wystarczą tylko i wyłącznie kosmetyki stosowane na łodygę włosa, ale potrzebne – a nawet niezbędne – będą również te, które zregenerują i odżywią jego korzeń. Jakie kroki należy podjąć, by kompleksowo zadbać o włosy?

  • Dieta – powinna dostarczać wielu witamin i minerałów.
  • Szampon – wcale nie musi być z górnej półki. Ważne jest, by eliminował zanieczyszczenia dnia codziennego i zawierał jak najmniej dodatkowych “wspomagaczy”, ponieważ to nie szampon, ale maska/odżywka ma za zadanie pielęgnować i odżywiać włosy.
  • Kosmetyki dodatkowe – maski, odżywki, płukanki.

Maska a odżywka do włosów

  1. Wydawałoby się, że oba produkty ukierunkowane są na jeden cel – odbudowę włosa. Jest jednak nieco inaczej. Odżywka działa powierzchownie. Nadaje estetyczny wygląd, a jej stosowanie ma charakter pielęgnacyjno-kosmetyczny. Z kolei maska do włosów nie tylko pielęgnuje, ale również głęboko regeneruje i odżywia.
  2. Maski do włosów należy stosować 2-3 razy w tygodniu, przy czym odżywka może być aplikowana nawet po każdym myciu włosów.
  3. Maska w swoim składzie zawiera więcej składników odżywczych niż odżywka. Występują one w większym stężeniu, a składniki aktywne są “bogatsze”.
  4. Maska wnika w głąb włosa, dokonując zmian w jego strukturze. Odżywka natomiast działa wyłącznie na jego powierzchni. Dlatego też to właśnie maska – a nie odżywka – zdecydowanie lepiej zregeneruje włosy i wpłynie na poprawę ich zdrowej kondycji.

Jaką maskę do włosów wybrać?

Warto zastosować maskę z tej samej serii co szampon. Takie połączenie daje gwarancję większej skuteczności kosmetyku, a w przypadku braku efektu – łatwą eliminację. Nie będziesz bowiem zachodziła w głowę, który to produkt nie pomaga.

Przykładowe maski do włosów Garnier znajdziesz na stronie marki. Maska Głęboko Odbudowująca Goodbye Damage wzmacnia każde pasmo włosa od nasady aż po końce. Kosmetyk dodatkowo zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Maska Głęboko Odżywcza Fructis jest odpowiednia dla włosów cienkich i pozbawionych objętości. Sprawia, że stają się gęste i zyskują na objętości.


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Ból kolana, stawy

Ruch to zdrowie. Jak aktywność fizyczna wpływa na układ kostno-stawowy?

Od lat wiadomo, że aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego trybu życia, który pozwala utrzymać …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail