Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

jak kontrolować kalorie?

Kalorie pod autokontrolą, czyli jak się zmotywować do odchudzania?

Za tobą kolejna próba zrzucenia zbędnych kilogramów? Zapału do stosowania diety i ćwiczeń starczyło ci tylko na kilka tygodni? Może warto znaleźć inny sposób na to, aby bardziej zmotywować się do odchudzania.

Na naszą nadwagę wpływają różne czynniki. Wśród nich można wymienić pewne choroby, zwłaszcza te związane z zaburzeniami hormonalnymi, a także niezdrowy styl życia, brak ruchu oraz zbytnią miłość do jedzenia. Ostatnie dane Światowej Organizacji Zdrowia z bieżącego roku mówią, że ponad 2,3 miliarda osób na świecie zmaga się z nadwagą, a 700 milionów cierpi na otyłość.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Centralny Ośrodek Badań Społecznych z kolei wykazało, że 61 proc. Polaków i 42 proc. Polek ma nadwagę lub otyłość.

Większe tendencje do przybierania na wadze mają panowie. U nich problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała rozwijają się pomiędzy 25. a 34. rokiem życia.

Zmobilizować samego siebie

Zmobilizować się samemu do odchudzania często nie jest łatwo. Szukamy różnych motywacji. Jedni wyobrażają sobie swoją szczuplejszą sylwetkę, inni przypominają sobie, o ile lepiej czuli się bez nadwagi. Wspomnienia o utraconej sprawności zestawione z tym, jak obecnie męczą się ze zbędnymi kilogramami, potrafią dodać siły do wytrwania w postanowieniach.

Pragnienie zmiany może też wynikać z chęci włożenia sukienki w mniejszym rozmiarze lub chęci zaimponowania swoim wyglądem na słonecznej plaży. Aby zrealizować swój cel, chodzimy do dietetyków, wyszukujemy w internecie niskokaloryczne jadłospisy, zapisujemy się na zajęcia sportowe. Czasami jednak zapał mija nam szybko, a wcześniejsze postanowienia tracą swą moc.

Na tym etapie warto użyć siły woli, by dochować wierności pierwotnemu zamysłowi. W utrzymaniu postanowienia o utracie masy ciała może pomóc prowadzenie codziennych notatek z postępów. Taki dzienniczek można założyć sobie online, na przykład w serwisie dietomat.pl, i kontrolować swoją dietę za jego pomocą. Dzienniczek poinformuje nas o tym, jak zbilansowana jest nasza dieta.

Podając gramaturę produktów ( również w miarach domowych) i częstotliwość ich konsumowania, dowiemy się nie tylko tego, ile spożywamy dziennie kalorii, ale w jakich proporcjach znajdują się makroskładniki.

Dzienniczek na dietomat.pl pomoże nam osiągnąć upragniony cel, czyli zdrowie i piękną figurę. To narzędzie będzie dla ciebie wsparciem na miarę osobistych wskazówek od dietetyka.

Mając podane informacje o wartościach odżywczych różnych produktów, będziemy mogli własnoręcznie edytować swoje posiłki. Mając takie wsparcie, trudniej będzie nam oszukać samego siebie…

Zmienić przyzwyczajenia

Najtrudniej przychodzi zmienić głęboko zakorzenione nawyki. Przyzwyczajenia kulinarne to jedne z nich. Zmodyfikowanie jadłospisu jest tą zmianą, która może pomóc w drodze do osiągnięcia prawidłowej wagi. Ale nie jedyną. Odchudzanie wymaga działania długofalowego, więc koniecznym jest wprowadzenie zmian także w innych obszarach niż jakość spożywanej żywności.

Warto wyznaczyć sobie konkretną ilość pokarmu, przypadającą na posiłek i stałe pory jego spożywania. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji korzystnie będzie wprowadzić do codziennego menu drugie śniadanie i podwieczorek, a napoje zastąpić wodą.

Warto pamiętać o tym, aby nie dopuścić do przegłodzenia się. Wygłodzony organizm po tym, jak dostanie w końcu upragnione kalorie, często robi sobie zapasy na wypadek kolejnego okresu głodu. Efekty ich magazynowania niebawem dostrzeżemy pod postacią odłożonej tu i ówdzie tkanki tłuszczowej.

Ruch twoim wsparciem

Wsparciem dla dobrze zbilansowanej diety będzie również umiarkowana aktywność ruchowa. Nie bez znaczenia będzie zmiana codziennych nawyków. Każdego dnia znajdźmy jakiś pretekst, aby wybrać ruch zamiast innych udogodnień sprzyjających tyciu. Zamiast brać samochód pójdźmy pieszo, a zamiast windy wybierzmy schody.

W tym wszystkim oczywiście nie można zapomnieć o tym, aby pomimo wielu wyrzeczeń i ograniczeń nadal czerpać przyjemność z jedzenia, bo przecież to ono w połączeniu z dbaniem o zdrowie, powinno być najważniejsze.

Komentarz Marty Pawlak, dietetyka z serwisu Dietomat.pl:

Pamiętajmy, że „dieta cud” nie istnieje, a ogólne zalecenia dietetyczne nie sprawdzą się u każdego. Aby zadbać o zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy, należy udać się do dobrego specjalisty.


UE

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawelg83
pawelg83
5 lat temu

Potrzebna jest przede wszystkim:
– kontrola kalorii,
– dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, białka oraz tłuszczów.
Dobrym pomysłem jest założenia dziennika posiłków. Ja korzystam zazwyczaj z programu Muscle Boss oraz dziennika posiłków Vitalmax. Muszę mieć wszystko ładnie rozpisane żeby potem się do tego stosować:) Zapisane bardziej zobowiązuje;)

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail