Kubeczek mensturacyjny przekonuje do siebie coraz więcej kobiet.
Kubeczek menstruacyjny powinien się znaleźć w apteczce każdej sportsmenki.

Wady i zalety kubeczka menstruacyjnego

W poprzednim artykule zapoznaliśmy się z niezwykłym produktem, jakim niewątpliwie jest kubeczek menstruacyjny. Teraz czas na rozwianie wątpliwości i przyjrzenie się szczegółom. Zastanowimy się, dlaczego warto rozważyć zamianę podpasek i tamponów na zwykły silikonowy kubeczek.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?

  • Higienia: w tym przypadku przewaga kubeczka nad podpaskami i tamponami jest miażdżąca. Podczas, gdy inne środki higieniczne są pełne bakterii, nieprzyjemnych zapachów, rozkładającej się krwi – w kubeczku tego nie ma – krew, która się w nim zbiera jest pozbawiona dostępu powietrza, dlatego jest całkowicie sterylna.
  • Komfort: wiele pań przyznaje, że przy prawidłowo założonym kubeczku całkowicie zapomina o tym, że właśnie miesiączkuje. Kubeczek umieszczony w pochwie jest całkowicie niewyczuwalny, a w dodatku jest również całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Można, więc ubierać obcisłe spodnie, stroje bikini i absolutnie nie martwić się, że coś nam może spod ubrania wystawać. Dodatkowo krew nie wydostaje się na zewnątrz, więc czujemy się w 100% czysto i sucho, nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych zapachów.
  • Zdrowie: Kubeczki wykonane są z bezpiecznego silikonu medycznego, który nie uczula, nie odbarwia się, nie wysusza ścianek pochwy, ponieważ nie wchłania jej naturalnej wydzieliny (w przeciwieństwie do tamponów, które niestety bardzo przyczyniają się do infekcji pochwy). Kubeczek nie zawiera toksycznych dioksyn i chemikaliów (ani wybielaczy!), powszechnych w klasycznych podpaskach i tamponach. Żadna z milionów kobiet używających kubeczka nie zachorowała na TSS (Syndromu Szoku Toksycznego), co niestety zdarza się dosyć często przy tamponach.
  • Swobodne uprawianie sportu: jeżeli jesteś osobą bardzo aktywną – pływasz, jeździsz konno, uprawiasz sztuki walki to nie ma dla Ciebie lepszej alternatywy niż kubeczek menstruacyjny. Tylko on zapewni Ci wielogodzinną ochronę połączoną z niesamowitym komfortem. Kubeczek jest dużo lepszym wyborem niż tampon np. na basen, bo gdy tampon chłonie wodę i trzeba go co chwilę wymieniać, nie mówiąc już o niskich standardach higieny i zerowym komforcie – to kubeczek całkowicie oddziela krew miesiączkową od wody basenowej, chroniąc zarówno środowisko pochwy przed ewentualnymi bakteriami w wodzie, jak i nie dopuszczając do zanieczyszczenia wody krwią.
  • Ekonomiczny: prawidłowo dbając o niego i konserwując swój kubeczek, można go używać nawet 15 lat. Zastanów się, ile w tym czasie musiałbyś kupić innych środków higienicznych.
  • Ekologiczny: używając kubeczka nie musisz zużywać ogromnej ilości podpasek i tamponów, które podobnie jak dziecięce pieluchy rozkładają się setki lat.

  • Czy kubeczek menstruacyjny ma wady?

    Zwolenniczki kubeczka powiedzą, że nie 🙂 Ale żeby zachować obiektywizm, należy przytoczyć kilka kwestii, które być może nie każdej kobiecie przypadną do gustu. Niektóre rzekome wady kubeczka są jednak często jedynie uprzedzeniami użytkowniczek:

    • Trudności przy aplikacji: jak to zwykle w życiu bywa najtrudniejszy jest ten pierwszy raz, dlatego początkowo założenie kubeczka może sprawiać trochę trudności, ale bardzo szybko nabierzesz wprawy i nie będzie to najmniejszym problemem. Zawsze możesz użyć nieco lubrykantu na bazie wody, aby łatwiej było Ci założyć kubeczek lub wypróbuj inny sposób złożenia kubeczka.
    • >Trudności przy wyciąganiu kubeczka: podobnie jak powyżej – trening czyni mistrza, szybko zorientujesz się jak najwygodniej dla Ciebie wyciągnąć kubeczek. Na pewno nie powinnaś być spięta ani zaciskać mięśni.
    • >Obawy przed pobrudzeniem się: ryzyko pobrudzenia się krwią z kubeczka jest dokładnie takie samo jak ryzyko pobrudzenia się tamponem. Należy po prostu zachować trochę ostrożności, a kubeczek opróżniać powoli, nie spiesząc się.
    • Źle dobrany rozmiar: ponieważ nie ma możliwości ‘przymierzenia’ kubeczka menstruacyjnego, zawsze istnieje ryzyko źle dobranego rozmiaru. Zazwyczaj jednak kubeczki są na tyle uniwersalne, że rzadko zdarza się by całkowicie nie pasowały danej kobiecie (oczywiście w przypadku indywidualnych trudności np. wady budowy anatomicznej, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem).
    • Cena: na szczęście  ceny kubeczków są już nieco bardziej dostępne niż jeszcze kilka miesięcy temu, ponieważ bardzo dobrej jakości kubeczek można kupić już za 65zł. Pamiętajmy jednak, że chociaż jednorazowo jest to dosyć spora suma, bardzo szybko się ona zwróci, gdyż kubeczek posłuży nam kilka lat, a nie będziemy musiały już kupować podpasek ani tamponów.


    Oceń artykuł
    [Głosów: 1 Średnia: 5]

Check Also

jak leczyc otylosc

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail