Kubeczek menstruacyjny przybył do nas z Zachodu, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polek.

Kubeczek menstruacyjny – doskonałe rozwiązanie dla aktywnych

Kubeczek menstruacyjny już od dawna bardzo popularny na świecie, staje się również coraz bardziej znany i powszechnie dostępny w Polsce, co niezmiernie cieszy wiele milionów kobiet, dla których ‘trudne dni’ zawsze były utrapieniem.

Miesiączka nie musi się wcale jednak kojarzyć z ogromnym dyskomfortem fizycznym i psychicznym, z ograniczeniami w uprawianiu sportu czy prowadzenia aktywnego życia zawodowego czy towarzyskiego.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to silikonowy kubeczek wielorazowego użytku, który wkłada się do wnętrza pochwy, tuż przy jej ujściu (niżej niż tampon), gdzie pełni on funkcję zbiorniczka na krew i wydzieliny menstruacyjne. W praktyce jest, więc idealną aletrenatywą dla znienawidzonych przez kobiety podpasek i tamponów. Nie jesteś przekonana? Może przekona Cię fakt, że każda z kobiet, która spróbowała kubeczka, nie ma zamiaru już wracać do podpasek i tamponów 🙂

Kubeczki są produkowane przez kilku znanych i renomowanych producentów, różnią się kolorem, fasonem, pojemnością i przede wszystkim rozmiarem. Zazwyczaj dobór rozmiaru nie jest problemem, bierze się pod uwagę wiek kobiety, tryb życia oraz fakt czy rodziły naturalnie. Najmniejsze rozmiary zazwyczaj zarezerwowane są dla pań poniżej 25 roku życia, które nigdy nie rodziły. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozmiaru skontaktuj się z obsługą sklepu, poczytaj opinie w internecie lub opis produktu zapewniony przez producenta.

Niektóre kobiety mają kilka kubeczków menstruacyjnych o różnych rozmiarach i pojemnościach np. większy na początek miesiączki, mniejszy na koniec.

Jak używamy kubeczka?

Kubeczek umieszczamy w pochwie, gdy zaczyna się krwawienie menstruacyjne lub nawet wcześniej, w dniu spodziewanego krwawienia (tak właśnie, nie ma najmniejszego problemu, żeby kubeczek założyć wcześniej i nie dać się zaskoczyć).

Istnieje kilka technik aplikacji kubeczka i każda kobieta metodą prób i błędów powinna wybrać metodę najlepszą dla siebie. Pomocne będą rysunki i filmiki zamieszczone w internecie. Po zakupie kubeczka warto kilka razy przećwiczyć jego zakładanie jeszcze zanim rozpocznie się miesiączka.

W zależności od pojemności Twojego kubeczka oraz obfitości miesiączki, kubeczek opróżniaj co 6-12 godzin (zobaczysz będziesz zdumiona, że krwi miesiączkowej wcale nie ma tak dużo). Po kilku użyciach sama będziesz wiedziała, jaki czas wymiany kubeczka będzie dla Ciebie optymalny. Wielu producentów na kubeczkach umieszcza również podziałki, umożliwiające odczytanie ilości krwi miesiączkowej, co może być cenną informacją dla Ciebie lub Twojego lekarza.

Kto może używać kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczka może używać absolutnie każda kobieta, bez względu na wiek, wzrost czy wagę. Szczególnie kubeczek na pewno docenią kobiety bardzo aktywne, intensywnie uprawiające sporty, ponieważ nie będą musiały rezygnować z treningów w czasie krwawienia miesiączkowego. Również kobiety o bardzo obfitych miesiączkach będą bardzo zadowolone, ponieważ kubeczki o dużych pojemnościach wybawią je od konieczności wymieniania podpaski co 2 godziny.

Producenci proponują także modele bardzo małe – rozmiar xs, xm – odpowiednie dla bardzo młodych dziewcząt lub pań o nietypowej budowie ciała.

Kubeczka menstruacyjnego nie wolno jedynie używać bezpośrednio po zabiegach i operacjach ginekologicznych oraz w czasie połogu po porodzie.

Gdzie i za ile kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne są dostępne w wielu sklepach internetowych oraz na serwisach aukcyjnych, czasami można je kupić w aptekach i drogeriach w dużych miastach.

W zależności od modelu i producenta ceny wahają się zwykle w granicach 60-120zł, przy czym zdecydowanie nie polecamy kubeczków poniżej tej ceny, ponieważ zazwyczaj są to nieatestowane podróbki, które nie spełniają standardów jakości, nie wiadomo z czego są wykonane i mogą nas bardzo rozczarować.

Pamiętaj! Dbaj o higienę w czasie używania kubeczka menstruacyjnego, myj ręce zawsze przed i po jego aplikacji. Przed i po zakończeniu miesiączki wysterylizuj kubeczek, gotując go przez 6-7 minut wodzie. Przechowuj go w materiałowym woreczku.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail