Jak walczyć z grypą żołądkową?
Sprawdzone, domowe sposoby na walkę z grypą żołądkową.

Jak sobie radzić z grypą żołądkową?

Ból brzucha, wzdęcia, niestrawność, biegunka i wymioty, ogólne osłabienie oraz podwyższona temperatura ciała – to główne objawy grypy żołądkowej, która każdego roku dopada nas w najmniej spodziewanym momencie, skutecznie unieruchamiając nas w łóżku na co najmniej kilka dni. Skąd bierze się ta niezwykle uciążliwa i wyczerpująca choroba? Jak można łagodzić jej objawy i w jaki sposób szybko dojść do siebie po przebytej chorobie?

To, co potocznie nazywamy grypą żołądkową, lub jelitową, to w rzeczywistości ostry wirusowy nieżyt żołądka i jelit. Przyczyny grypy żołądkowej to przede wszystkim rotawirusy lub inne odmiany wirusowe.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową (przez drogi oddechowe), a także poprzez kontakt ze skażonymi rękoma, żywnością, czy przedmiotami. W związku z tym, iż bardzo często zarażamy się od osoby, która jeszcze nie ma objawów, albo u której objawy te już ustąpiły, uchronienie się przed grypą żołądkową bywa często zupełnie niemożliwe. W przypadku, gdy zachoruje jeden z domowników, istnieje duże ryzyko, że pozostali mieszkańcy wkrótce się od niego zarażą.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się?

Częste mycie jest kluczowe, zwłaszcza gdy jeden z domowników zachoruje na tą paskudną odmianę grypy.
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się grypą – musisz rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny!

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę żołądkową, należy zadbać o odpowiednią higienę.

Myć ręce po każdym kontakcie z chorym (a najlepiej tego kontaktu unikać), stosować oddzielne naczynia oraz przedmioty codziennego użytku, nie spożywać pokarmów, przygotowanych przez osobę chorą lub mającą kontakt z chorym oraz często wietrzyć pomieszczenia w domu.

Dziecko uchroni szczepienie przeciwko rotawirusom

Szczególnie warto jednak pomyśleć o uchronieniu małych dzieci przed tą groźną dla nich chorobą, szczepiąc je przeciwko rotawirusom w okresie niemowlęcym. Szczepienie jest nieobowiązkowe i odpłatne, kosztuje kilkaset złotych, jednak taki wydatek jest w pełni uzasadniony, ponieważ u małych dzieci choroba ma najostrzejszy przebieg i może prowadzić nawet do śmierci. Szczepionka jest podawana doustnie, w dwóch lub trzech dawkach, w 4-tygodniowych odstępach.

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej mogą przyjmować różne nasilenie. Zwykle w pierwszych dwóch-trzech dobach od zarażenia się, choroba pozostaje w tak zwanym stadium utajonym: to czas, w którym jeszcze nie mamy żadnych objawów, ale już możemy zarażać innych.

Grypa żołądkowa, to jedna z chorób, które najbardziej męczą organizm.
Objawy grypy żołądkowej mogą przybierać różne nasilenie, wszystkie jednak są bardzo wyczerpujące.

W stadium jawnym choroby, początkowo pojawia się jedynie gorączka, mogą również wystąpić bóle brzucha, odczuwane jako skurcze jelit i żołądka. W kolejnych dniach najczęściej pojawia się ostra biegunka, której mogą – ale nie muszą – towarzyszyć wymioty.

Zarówno biegunka, jak i wymioty, występują po kilkanaście razy na dobę – dlatego właśnie choroba ta jest tak wyczerpująca. Czasami grypie żołądkowej towarzyszy choroba układu oddechowego, objawiająca się kaszlem lub bólem gardła.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Choroba zwykle mija samoistnie, po około 3-4 dniach od ujawnienia się. Jeśli wystąpi silna biegunka lub wymioty, należy przyjmować odpowiednie ilości płynów i elektrolitów. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ te dwie grupy wiekowe są najbardziej narażone na odwodnienie, stanowiące jedno z najpoważniejszych powikłań przy tej chorobie. W sytuacji, gdy przebieg choroby jest bardzo ostry, a chory odmawia przyjmowania płynów, należy zgłosić się z nim do szpitala.

Czy istnieją sprawdzone sposoby na grypę żołądkową?

W walce z objawami grypy żołądkowej, wiele osób poleca picie napojów gazowanych, w rzeczywistości jednak, takie rozwiązanie to sposób na dodatkowe podrażnienie jelita, przez co organizm potrzebuje później więcej czasu na regenerację.

Równie złym pomysłem jest przyjmowanie leków przeciw biegunce – w ten sposób hamujemy wydalenie wirusa z organizmu, poza tym większość dostępnych na rynku lekarstw i tak będzie nieskuteczna w walce z grypą żołądkową. Jeżeli objawom towarzyszy wysoka gorączka, można przyjąć leki przeciwgorączkowe.

Gdy ulegniemy grypie żołądkowej, dużo trzeba pić - unikaj napojów gazowanych
W przypadku, gdy zarazisz się grypą żołądkową – kluczowe jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Jeśli biegunce nie towarzyszą wymioty, nie ma potrzeby stosowania diety lekkostrawnej. Przyjmowanie normalnych produktów spożywczych przyspieszy regenerację jelita i szybciej postawi nas na nogi. Pamiętajmy, że w czasie choroby pozbywamy się z organizmu potrzebnych nam minerałów i witamin, dlatego po przebytej chorobie, należy jak najszybciej uzupełnić zapasy niezbędnych do życia substancji odżywczych, w przeciwnym wypadku osłabiony organizm wykazywać będzie obniżoną odporność, co skutkować może pojawieniem się innych chorób.

Najlepszą metodą jest przyjmowanie niewielkich posiłków, w regularnych odstępach czasowych. W ten sposób unikniemy nadmiernego obciążenia żołądka, a jednocześnie dostarczymy organizmowi porcji energii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jak widać, grypa żołądkowa to choroba niezwykle podstępna, którą – gdy nas już dopadnie – trzeba po prostu przetrwać. Można zminimalizować ryzyko zarażenia się, ale prawda jest taka, że aby mieć pewność, że nie zachorujemy, należałoby odizolować się od społeczeństwa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zachorowań na grypę żołądkową odnotowuje się najwięcej.

Zamiast więc walczyć z wiatrakami, warto pamiętać, co należy robić w trakcie choroby oraz po jej ustąpieniu, by możliwie najszybciej powrócić do pełni sił.

Artykuł napisany we współpracy z portalem Gastryczne.pl – http://gastryczne.pl/grypa-zoladkowa/


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak leczyc otylosc

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail