apteczka domowa - sklad

Apteczka – niezbędnik w każdym domu. Co powinno się w niej znaleźć?

Temat wydaje się oczywisty i w zasadzie taki jest. Należy sobie jednak zadąć pytanie: kiedy ostatnio robiłam przegląd domowej apteczki i sprawdziłam, czy niczego w niej nie brakuje, a leki nadal są przydatne do spożycia? A może w ogóle nie masz takiego niezbędnika w domu? Jeżeli nie, to warto sobie taką apteczkę skompletować lub sprawdzić zawartość aktualnej i uzupełnić ewentualne braki.

Domowa apteczka powinna zawierać niezbędne narzędzia i leki, które mogą się okazać kluczowe w sytuacjach awaryjnych, podczas wystąpienia drobnych urazów oraz udzielania pierwszej pomocy. W naszym artykule omówimy 8 przedmiotów, które – naszym zdaniem – są niezbędnym wyposażeniem domowej apteczki.

8 niezbędnych elementów domowej apteczki

1. Opatrunki i bandaże

Opatrunki i bandaże różnej wielkości są fundamentalnymi elementami apteczki. Mogą być używane do zabezpieczania ran, opatrywania skaleczeń czy owrzodzeń. Dzięki nim można zapobiec infekcjom i przyspieszyć proces gojenia.

Przy zakładaniu lub zmianie opatrunku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • przed założeniem opatrunku umyj dokładnie ręce,
  • do zakładania opatrunku na ranę z wysiękiem załóż rękawiczki ochronne,
  • dobierz odpowiedni rozmiar opatrunku (lub obetnij go tak, aby pasował do miejsca zranienia),
  • oczyść ranę (przemyj miejsce zranienia pod bieżącą wodą lub użyj roztworu soli fizjologicznej bądź preparatu przeznaczonego do płukania ran);
  • nałóż na zmianę chorobową preparat leczniczy, który skróci czas gojenia (opcjonalnie);
  • naklej plaster na ranę (lub nałóż opatrunek nieprzylepny i zabezpiecz go opatrunkiem wtórnym).

Pamiętaj, że opatrunki również mają swoją datę ważności!

2. Leki przeciwbólowe

Leki takie jak paracetamol czy ibuprofen są niezastąpione w przypadku bólu, gorączki czy stanów zapalnych. Należy jednak pamiętać o braniu odpowiedniej dawki, o przeciwwskazaniach i dacie przydatności do spożycia.

3. Sprzęt medyczny

Chodzi przede wszystkim o termometr, a także ciśnieniomierz, które pozwalają na bieżąco monitorować zdrowie w domu. Tutaj świetnie sprawdzą się ciśnieniomierze i termometry elektroniczne), które nie wymagają specjalistycznej wiedzy w trakcie ich użycia i pozwalają na szybkie wykrycie gorączki czy problemów z ciśnieniem krwi.

4. Nożyczki i pęseta

Nożyczki są przydatne do cięcia plastrów, opatrunków i bandaży, a pęseta przydaje się do usuwania drzazg lub innych ciał obcych z ran.

5. Sól fizjologiczna

Może być używana do przemywania ran, higieny oczu, czyszczenia uszu, nebulizacji i inhalacji górnych dróg oddechowych czy nawilżania śluzówki nosa. W domowej apteczce najczęściej przydaje się do polewania/przemywania ran, co pomaga w usunięciu ciał obcych i działa odkażająco.

6. Maseczki i rękawiczki jednorazowe

W dobie pandemii COVID-19, maseczki i jednorazowe rękawiczki stały się niezbędnym elementem wyposażenia domowej apteczki, ale także naszej codzienności. Zapewniają one ochronę przed infekcjami i pomagają w zachowaniu higieny w sytuacjach awaryjnych.

7. Leki przeciwhistaminowe

Antyhistaminiki mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii, takich jak swędzenie, katar czy obrzęk. Są dostępne bez recepty w postaci tabletek, syropów i aerozoli do nosa.

Warto regularnie sprawdzać zawartość apteczki i dbać o daty ważności leków oraz opatrunków, aby mieć pewność, że będą gotowe do użycia w razie potrzeby. Domowa apteczka to ważne narzędzie, które może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia całej rodziny.

8. Plastry

Plaster to rodzaj opatrunku, który możemy przykleić do ciała. To najprostsze rozwiązanie w przypadku wystąpienia niewielkich obrażeń. Służy on do zatamowania krwi, a także zabezpieczenia rany przed zabrudzeniami, urazami mechanicznymi i zakażeniami. Może też zabezpieczać skórę przed nadmiernym naciskiem czy tarciem. Współcześnie możemy znaleźć naprawdę różne rodzaje plastrów: opatrunkowe, przeciwbólowe, rozgrzewające, odchudzające, wspomagające walkę z uzależnieniem od nikotyny, plastry szwy, plastry na pęcherze, na oparzenia, ze srebrem i wiele, wiele innych.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu 

Check Also

Co to jest mikrobiom

Mikrobiom – tajemniczy ekosystem ukryty wewnątrz nas

Mikrobiom to pojęcie, które popularność zdobyło całkiem niedawno, jednak mikroorganizmy, które go tworzą, a które …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail