Jakie są zalety treningu ze skakanką?
Dlaczego warto trenować na skakance?

Skakanka – sprawdzony sposób na szybką utratę wagi i żelazną kondycję

Moda na bycie fit zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej osób łaknie zdrowego trybu życia, regularnie odwiedza siłownie, szuka nowych jadłospisów, pomysłów na aktywne spędzanie dnia. Co roku zalewają nas setki nowości: od programów treningowych, poprzez przyrządy do ćwiczeń, aż po najdziwniejsze i egzotyczne diety.



W zalewie nowości, rewolucji na rynku fitnessowym, ciężko się odnaleźć, trudno wybrać najlepszą dla siebie opcję. Dlatego warto czasem sięgnąć po „klasyczne” rozwiązania, które są równie skuteczne i sprawdzone od lat. Jednym z takich pomysłów mogą być regularne treningi na skakance.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dlaczego skakanka?

Skakanka od lat jest uznawana za jeden z najlepszych przyrządów do spalania tkanki tłuszczowej. Cały czas znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych treningów przez profesjonalnych sportowców. Oprócz redukcji kilogramów, wzmacnia kondycję i poprawia koordynację mięśniową. Nic dziwnego, że znajduje się stale na szczycie listy treningowej bokserów – oni wszak muszą pochwalić się zawsze idealnie przygotowanym ciałem i żelazną kondycją.

To co najlepsze w skakance, to fakt, że nie jest to drogi przyrząd i trenować możesz wszędzie: w mieszkaniu, na dworze, w klubie fitness. Skakankę zawsze możesz zabrać na wyjazd i urządzać sobie mini sesje treningowe w dowolnym miejscu.

ćwiczenia na skakance są bardzo skuteczne
Korzystając ze skakanki, błyskawicznie osiągniesz wymarzone rezultaty!

Co dają ćwiczenia na skakance?

Skakanka to jeden z najlepszych przyrządów do spalania tkanki tłuszczowej, warto jednak pamiętać o szeregu dodatkowych zalet, które zyskasz, regularnie trenując:

  • Wzmocnienie mięśni nóg nóg
  • Wysmuklenie nóg i ud
  • Wyrzeźbienie jędrnych pośladków
  • Doskonale rzeźbi łydki (to jeden z najlepszych treningów na smukłe łydki)
  • Poprawia koordynację ruchową, co przekłada się na wzrost efektywności wszystkich Twoich treningów
  • Błyskawicznie poprawi Twoją kondycję
  • Wzmacnia i wysmukla mięśnie ramion
Pół godziny pracy na skakance to nawet 400 spalonych kalorii! 

Przeciwwskazania?

Na treningi ze skakanką powinny uważać osoby otyłe oraz te, które mają problem ze stawami. Jeżeli masz problemy z nadwagą lub dokucza Ci ból stawów (szczególnie w nogach) – zanim zaczniesz treningi, poradź się fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Jak przygotować się do treningu ze skakanką?

Zanim zaczniesz ćwiczyć koniecznie sprawdź wysokość pomieszczenia 🙂

Internet pełen jest filmów, gdzie ten niewinny z pozoru sznurek spowodował mikroarmageddon w mieszkaniu, urywając lampy podwieszone pod sufitem. Dobrze też wybrać w miarę miękkie podłoże, które będzie amortyzować wyskoki. W domu możesz ćwiczyć na bosaka, na zewnątrz zadbaj o odpowiednie buty – tutaj znajdziesz ciekawe modele butów sportowych. Trenując na zewnątrz również wybierz odpowiednie podłoże – tak, by było równe.

Jak zacząć ćwiczyć na skakance?

Skakanka to różne możliwości ćwiczeń
Ćwiczyć na skakance możesz dosłownie wszędzie!

Początki mogą być bardzo trudne – Twoje skoki będą Ci się wydawać powolne i niezgrabne. Musisz zacisnąć zęby i przetrzymać ten okres – może Ci się wydawać, że ćwiczenia nie przynoszą efektów. Ważne jednak, by się nie poddawać. Olbrzymią zaletą skakanki jest to, że postępy na niej robimy błyskawicznie – po tygodniu zauważysz kolosalne postępy, z dnia na dzień Twoje skoki będą stawały się coraz płynniejsze i dynamiczniejsze.

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci odpowiednio przygotować się do pierwszych treningów ze skakanką:

  • Zacznij od pojedynczych skoków obunóż
  • Jeżeli zahaczasz sznurkiem i nogi i skoki wychodzą niezgrabnie – nie przejmuj się tym. Technika czyni mistrza!
  • Skacz spokojnie, nigdzie nie musisz się spieszyć
  • Wyznacz sobie czas na skakanie – zacznij od półgodzinnego treningu, w trakcie którego będziesz pracować w seriach: 1 minuta ćwiczeń, 1 minuta odpoczynku.
Początki na skakance mogą być trudne, zwłaszcza jeżeli wcześniej nigdy na niej nie ćwiczyłaś. Nie poddawaj się! Efekty w postaci płynności kolejnych ćwiczeń zauważysz już po pierwszym tygodniu!  

Jak ćwiczyć na skakance, by było ciekawie i efektywnie?

Ważne, by uniknąć nudy 🙂 Po pierwszych dwóch tygodniach skakanie na obie nogi może wydać ci się monotonne.

Zwłaszcza, gdy zaczniesz ćwiczenia wykonywać coraz szybciej, dłużej, płynniej i dynamiczniej. Dlatego treningi możesz zacząć spokojnie modyfikować – niżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które Ci w tym pomogą:

  • zmieniaj technikę i stawiaj sobie nowe wyzwania: skacz na jednej nodze, na drugiej, przód/tył, na boki, wykonaj dwa, a nawet trzy podskoki podczas jednej serii
  • stawiaj wyzwania ciągłej pracy, zwiększaj je co kilka dni: zacznij od 1 minuty ciągłego skakania, później 1,5, później 2, aż do 15 minut pracy
  • zmieniaj intensywność w seriach: pracuj na zmianę na maksymalnej szybkości w jednej serii, a w drugiej skacz lekko, jak sarenka, od niechcenia, co pozwoli Ci odpocząć
  • przeplataj serie na skakance z innymi ćwiczeniami cardio: burpeesami lub biegiem bokserskim
  • pracuj na skakance i wzmacniaj brzuch: zamiast odpoczynku między seriami na skakance przyjmij pozycję deski – zwiększaj stopniowo czas pracy na skakance i desce
  • ćwicz w formie Tabaty – odpal licznik i stopniowo zwiększaj liczbę rund (maksymalnie do 40 minut)
  • przeplataj serie na skakance z ćwiczeniami modelującymi i rzeźbiącymi mięśnie: brzuszkami, przysiadami, pompkami

Jak wybrać dobrą skakankę?

Wiadomo, że podstawą dobrego i efektywnego treningu jest Twój entuzjazm i samozaparcie 🙂 Warto je jednak wzmocnić solidnym sprzętem – efekty przyjdą dużo, dużo szybciej 🙂 Wybierz skakankę od odpowiedniej długości, dostosowaną do Twojego wzrostu (możesz kupić takie, które są regulowane). Dobrze, by miała odpowiednie uchwyty, tak wyprofilowane, by leżała dobrze w dłoniach i by się nie ślizgała (warto więc wybrać uchwyty z gumy). Najlepiej sprawdzają się w te w treningu, które mają solidny, ale nie za gruby, odpowiednio elastyczną linkę (najlepiej wybrać te skakanki, które mają stalową linkę, otoczoną tworzywem PCV).

Szeroki wybór skakanek znajdziesz tutaj – sprawdź skakanki w dobrych cenach.

Artykuł przygotowany przy wsparciu merytorycznym partnera serwisu  

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

nawigacja rowerowa zalety

Nawigacja rowerowa: jak ją wykorzystać do pracy nad swoją sylwetką?

Poznaj niewielkie urządzenie, które znacząco może ułatwić, umilić i urozmaicić wycieczki rowerowe, a także codzienne …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail