Metody na zakwast i masę miśniową

Budowanie masy mięśniowej oraz zakwasy

Budowanie masy mięśniowej, podobnie jak odchudzanie wymaga wielu poświęceń, cierpliwości i samozaparcia. Nie jest to proces szybki, a tym bardziej łatwy. To godziny spędzone na siłowni oraz litry wylanego potu i niejednokrotnie łez. Kluczem do osiągnięcia wyznaczonego celu jest zarówno odpowiednia dieta, jak i właściwy plan treningowy.Budowanie masy mięśniowej

Przyrost masy ciała, choć z pozoru nie wydaje się być niczym trudnym, to w rzeczywistości potrafi nastręczać wielu trudności. Laicy z pewnością myślimy – przecież wystarczy jeść więcej. Jednakże jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu umięśnionej i jednocześnie nieotłuszczonej sylwetki, liczy się nie tylko ilość lecz przede wszystkim jakość tego, co jemy. Zatem najważniejszą kwestią w trakcie procesu budowania suchej masy mięśniowej jest odpowiednie odżywianie.

Dieta na masę mięśniową  powinna zawierać odpowiednio wysoką ilość kalorii, pochodzącą przede wszystkim z wysokiej jakości protein. Białko na mięśnie jest niezastąpionym źródłem aminokwasów niezbędnych do rozrostu włókien mięśniowych. W trakcie „masy” należy dostarczać do organizmu od 1,8 do nawet 2,3 gramów białka na kilogram masy ciała. Pozostała ilość kalorii powinna pochodzić z węglowodanów i tłuszczów. Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny jest tylko dodatkiem, dającym sygnał mięśniom do wzrostu, jednakże to właściwa dieta oparta o niewielką nadwyżkę kaloryczną, w głównej mierze odpowiada za budowanie masy mięśniowej.

 

Wysiłek fizyczny a zakwasy

Przestarzała teoria mówiąca o tym, iż ból mięśni odczuwany po intensywnym wysiłku fizycznym jest następstwem zakwaszenia organizmu powoli odchodzi w zapomnienie. Ból ten potocznie określany jako zakwasy mięśni nie ma bowiem nic wspólnego z powstającym w komórkach, w wyniku procesu oddychania beztlenowego kwasem mlekowym.

Związek ten owszem może działać drażniąco, jednakże powoduje on wyłącznie czasowe zakwaszenie mięśni, które ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 godzin.

Z medycznego punktu widzenia zakwasy mięśni występujące po wzmożonym wysiłku fizycznym są wynikiem mikrouszkodzeń strukturalnych włókien mięśniowych. Uszkodzenia te są następstwem mikroskopowych rozerwań adaptujących mięśnie do nowych obciążeń i ruchów. I choć brzmi to drastycznie, to właśnie w ten sposób dochodzi również do stymulacji wzrostu mięśni.

Jak uniknąć zakwasów po treningu? 

 

Najbardziej skuteczne sposoby na zakwasy mięśni to przede wszystkim odpowiednia rozgrzewka przed treningiem. Ćwiczenia rozgrzewające podnoszę bowiem temperaturę ciała oraz zwiększają stopień ukrwienia mięśni, przez co są one właściwie przygotowane do większego wysiłku i równocześnie mniej podatne na mikrouszkodzenia.

W przypadku już istniejącego po treningowego bólu mięśni warto zastosować delikatne masaże, rozluźniające spięte i przemęczone partie mięśniowe, saunę, gorącą kąpiel lub prysznic z użyciem na przemian ciepłej i zimnej wody. można dowiedzieć się z portalu Ruszajpozdrowie.pl.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

jak aktywność jest dobra na jesień

5 sprawdzonych sposobów na jesienną aktywność

Jesień coraz bliżej, a co za tym idzie, zrobi się chłodniej, dni będą krótsze, a …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments