Co to jest stabilizacja centralna?

Dlaczego mocny brzuch jest tak bardzo ważny? Jak zadbać o brzuch mocny jak stal?

Brzuch jest naszą bazą, centrum ciała. To stamtąd bierze się siła rak i nóg. Co jednak oznacza, że brzuch jest mocny? Dlaczego powinniśmy go wzmacniać? Jak to zrobić prawidłowo? Co do tego ma kręgosłup?

Niżej znajdziesz artykuł dotyczący tego jak zadbać o mocny i silny brzuch. Opowiem o tym CO TAK NAPRAWDĘ oznacza, że brzuch jest mocny, jakie mięśnie brzucha mają znaczenie oraz czy kaloryfer czy płaski brzuch oznaczają, że mamy silne mięśnie brzucha.

Możesz obejrzeć film lub przeczytać treść niżej. Skorzystaj ze spisu treści i przejdź do interesującego Cię fragmentu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zobacz film – dlaczego mocny brzuch jest tak niesamowicie ważny dla prawidłowego ustawienia kręgosłupa

Czym jest stabilizacja centralna?

S.C. to grupa mięśni stabilizujących kręgosłup w odcinku lędźwiowym, na którą składają się mięśnie brzucha i pleców tworzące tzw. gorset mięśniowy, ale także przepona i mięśnie dna miednicy, które zamykają ten gorset z góry i z dołu. Dzięki napięciu tych mięśni i wytwarzanej tłoczni brzusznej kręgosłup jest stabilizowany, co zabezpiecza go przed przeciążeniami i urazami.

Opis mięśni core:

Mięśnie brzucha tworzące gorset mięśniowy składają się z kilku warstw. Najgłębiej położonego mięśnia poprzecznego, którego włókna układają się prostopadle do kręgosłupa, mięśni skośnych wewnętrznych i zewnętrznych, ułożonych na skos i krzyżujących się, a także mięśni prostych brzucha, leżących najbardziej powierzchownie oraz mięśni prostowników grzbietu.

Czy wyrzeźbiony brzuch to mocny brzuch? Popularny sześciopak, to mięśnie proste brzucha, mające najmniejszy wpływ na stabilizację centralną, ich uwidocznienie jest zależne od ilości tkanki tłuszczowej i nie jest jednoznaczne z posiadaniem silnego brzucha, więc odpowiadając na jedno z częstych pytań, czy można mieć kratkę na brzuchu i jednocześnie osłabioną stabilizację centralną? -Tak. Innymi słowy – czy można mieć płaski / wyrzeźbiony brzuch, który jest słaby? Tak.

Jak działają mięśnie stabilizacji centralnej?

Najistotniejszy jest mięsień poprzeczny, który w największym stopniu odpowiada za stabilizację, oraz mięśnie skośne. Krzyżujący się układ włókien tych mięśni pozwala na maksymalne efektywne  stabilizowanie kręgosłupa, aby utrzymywać odcinek lędźwiowy w neutralnym położeniu. Mięśnie te funkcjonują jak pasy, które pod różnym katem oplatają kręgosłup.

Główną funkcją odcinka lędźwiowego jest stabilność, dlatego podczas wykonywania ćwiczeń, czy pracy fizycznej, szczególnie będziemy angażować mięśnie stabilizacji centralnej, aby ograniczyć ruchomość tego odcinka.

Również w pozycji siedzącej ważne jest utrzymanie neutralnego ułożenia odcinka lędźwiowego poprzez aktywizację tych mięśni, żeby przeciwdziałać schorzeniom kręgosłupa.

Jakie to ma przełożenie na rzeczywistość, czyli konkretne przykłady?

Głównym celem jest ochrona odcinka lędźwiowego przed przeciążeniem i urazami, dlatego cokolwiek robimy, starajmy się zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Wzmacniając stabilizację centralną przede wszystkim zapobiegamy przeciążeniu i urazom kręgosłupa.

Dodatkowo wpływamy na ogólną poprawę naszej motoryki, gdyż centrum jest bazą dla ruchów kończyn górnych i dolnych. Stabilizacja jest tym bardziej potrzebna w przypadku dynamicznych ruchów, czy ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym. Mocny brzuch to efektywniejszy bieg, lepszy wyskok, silniejszy cios i dalszy rzut.

Istotne jest częste angażowanie tych mięśni do pracy, polecam codzienne proste ćwiczenia w koncepcji treningu w 5 minut.

Wiele osób chcąc rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną, zaczyna od biegania. Przestrzegam, do biegania też trzeba się przygotować fizycznie. Jeśli przez dłuższy czas nie mieliście zbyt wiele wspólnego z aktywnością, nie zaczynajcie od biegania.

Potencjalne skutki osłabienia mięśni brzucha

Większość dolegliwości ze strony kręgosłupa jest spowodowanych osłabieniem stabilizacji centralnej. Działa to tak, że osłabione mięśnie nie utrzymują kręgosłupa w optymalnym ustawieniu, przez co odcinek lędźwiowy zaczyna się ruszać. Jeśli przez dłuższy czas kręgosłup jest ułożony w niewłaściwej pozycji, krążki międzykręgowe przesuwają się powodując dolegliwości bólowe, a czasem, szczególnie w wyniku gwałtownych ruchów, wysuwają spomiędzy kręgów.

Innymi słowy mięśnie stabilizacji centralnej są jak opaska utrzymująca elementy, w tym przypadku kręgi, w określonym płożeniu. Osłabienie tej opaski powoduje rozluźnienie i przesuwanie się tych elementów wewnątrz względem siebie, co prowadzi do rozsypania się całości tego układu.

Jak zaangażować do pracy stabilizację centralną?

Najprostszy sposób to przyciąganie pępka do kręgosłupa. Ten ruch aktywizuje mięsień poprzeczny, najbardziej odpowiedzialny za stabilizację. Dodatkowo wyobraźmy sobie, że chcemy ścisnąć kręgosłup mięśniami z każdej strony, z przodu, z tyłu i boku. Oczywiście wszystko to odbywa się w neutralnej pozycji odcinka lędźwiowego.

Z tak ustawionym kręgosłupem trzymanym przez napięcie mięśni zabierajmy się nie tylko za ćwiczenia, ale także wszelkie inne czynności, jak prace domowe, przenoszenie różnych rzeczy ale także zwykłe schylanie i inne ruchy. Im częściej będziemy o tym pamiętać, tym bardziej będzie to dla nas naturalne.

Sprawdź, jakie ćwiczenia są najlepsze na wzmocnienie stabilizacji centralnej, a także dlaczego brzuszki nie są dobrym pomysłem na ćwiczenie mięśni brzucha.

Zachęcam do udziału w wyzwaniu deski, w którym pracujemy głównie nad wzmocnieniem stabilizacji, ale nie tylko. To wyzwanie jest idealne dla osób, którym dolega ból kręgosłupa lub dużo pracują przy komputerze.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się jak wzmocnić swój brzuch?

Napisz do mnie w komentarzu a ja chętnie Ci pomogę.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Check Also

Agresja w szkole film edukacyjny dla rodziców.

5 objawów, że Twoje dziecko mogło paść ofiarą przemocy szkolnej

Czy wiesz co dzieje się w szkole twojego dziecka? Czy podejrzewasz, że mogło paść ofiarą …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail