Szałwia pomaga przy leczeniu wielu różnych schorzeń
Szałwia lekarska to obowiązkowa pozycja w Twojej domowej apteczce

Szałwia – naturalny dopalacz

Każdy z nas kojarzy szałwię z naparem, którym przepłukujemy bolące gardło lub jamę ustną po zabiegach stomatologicznych. Ale tak naprawdę to tylko jedno z wielu zastosowań szałwii.

W starożytności i średniowieczu szałwię uważano za cudowny lek przeciw wszelkim schorzeniom. Na południu Europy nazywano ją „świętym zielem”. Wierzono również, że przedłuża życie: tego kostucha nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie. Natomiast druidzi leczyli szałwią nawet paraliż i epilepsję.

Dzisiaj wiemy już dokładnie, że szałwia zawdzięcza swoje dobroczynne działanie szeregowi licznych związków aktywnych. Wśród nich witaminy – A, C, witaminy z grupy B, PP, a także minerały – wapń, magnez, potas, sód, cynk i żelazo. Ponadto szałwia obfituje w lotne olejki zawierające cyneol, pimen, tujon i kamforę oraz fito związki (kwas rozmarynowy, kamfora, taniny i flawonoidy).

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Lecznicze właściwości szałwii

Liście szałwii pomagają w leczeniu schorzeń, dolegliwości i zapobieganiu różnym chorobom:

  • Leczenie stanów zapalnych – dzięki zawartości olejków eterycznych i garbników, szałwia ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Z tego podowu często wykorzystuje się ją do leczenia krwawiących dziąseł, bólu gardła, zapalenia migdałków, kataru i gorączki oraz trudno gojących się ran.
  • Leczenie problemów żołądkowych –  szałwia łagodzi  bóle brzucha, kolkę brzuszną, skurcze jelit, niestrawność oraz wzdęcia, zapobiega powstawaniu gazów jelitowych. Działa również rozkurczowo i wspomagająco przy zaburzeniach w pracy wątroby.
  • Łagodzi kobiece dolegliwości – szałwia jest skuteczna w leczeniu kobiecych przypadłości niezależnie od wieku, pomaga zarówno przy bolesnych i nieregularnych miesiączkach jak i przy nieprzyjemnych  objawach menopauzy. Zawarte w szałwii fitoestrogeny (związki roślinne naśladujące działanie hormonów – estrogenów) pomagają regulować bolesne, obfite miesiączki, natomiast w okresie menopauzy łagodzą uderzenia gorąca i nocne poty. Szałwia wypijana wieczorem pomaga się wyciszyć, zmniejszenia wahania nastroju i ułatwia zasypianie.
  • Poprawia funkcje umysłowe – szałwia ma właściwości usprawniające funkcje umysłowe, pamięć i zdolność koncentracji, pomaga również utrzymać czujność mózgu, spowalniając np. rozwój choroby Alzheimera. Zaleca się wypijać napar z szałwii w czasie przygotowań np. do egzaminów – oprócz zwiększenia koncentracji, szałwia koi nasze nerwy, zmniejsza napięcie, poprawia samopoczucie i niweluje zmęczenie.
  • Pielęgnuje włosy – regularne stosowanie płukanek z szałwii to zdrowe, lśniące włosy i odżywiona skóra głowy. Szałwia poprawia krążenie krwi i przyspiesza porost włosów, stosuje się ją także w kuracjach przeciwdziałających przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu włosów. Mocny napar z liści szałwii zwalcza łupież i pomaga ograniczyć przetłuszczanie się włosów.
  • Pielęgnuje skórę – kosmetyki zawierające olejki lub wyciągi z szałwii opóźniają procesy starzenia się, zapobiegając tworzeniu się zmarszczek, regenerują komórki skóry. Ze względu na działanie antyseptyczne działają również leczniczo na skórę problemową: zmniejszają wypryski, łagodzą trądzik, minimalizują objawy łuszczycy i grzybicy, a także regenerują popękaną i zmienioną chorobowo skórę.

Szałwia w kuchni

Zwyczajowo szałwię w kuchni stosujemy jako herbatkę, którą zaparza się po tłustym i ciężkostrawnym posiłku, co znakomicie wpływa na trawienie, obniża poziom cukru we krwi, korzystnie działa na wątrobę.

Ale szałwię można również stosować jako przyprawę. Nadaje ona wtedy potrawom słodki, ciepły i ziemisty smak. Dobrze komponuje się z tymiankiem, bazylią czy rozmarynem. Idealnia nadaje się do marynowania tłustych mięs, dzięku czemu dłużej zachowują one świeżość, a potrawa nie jest tak bardzo ciężkostrawna. Z tego samego powodu warto dodawać ją do dań zawierających groch,kapustę lub tłuste ryby.

Szałwię, jako przyprawę należy jednak używać z umiarem, jeśli trochę przesadzimy – potrawa będzie zbyt gorzka.

Jak stosować szałwię?

Do celów leczniczych używa się liści szałwii, które można nazbierać samodzielnie lub kupić suszone. Liście szałwii można wykorzystać na dziesiątki sposobów od najprostszych np. zgniecione liście szałwii przykładamy na ukąszenia owadów, owrzodzenia nóg, rany, dermatozy i egzemy, po bardziej skomplikowane i czasochłonne nalewki szałwiowe.

Ogólnie szałwię możemy stosować na rany i różnego rodzaju schorzenia zewnętrznie np. stosując okłady, kąpiele, nasiadówki, napary i płukanki lub doustnie, czyli pijąc napar, nalewkę lub spożywając dania przyprawione szałwią.

Napar do picia: 1-2 łyżeczki szałwii zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem przez ok. 15 minut, a następnie odcedzamy. Pijemy 1-3 razy dziennie po szklance naparu.

Napar do płukania jamy ustnej lub stosowania miejscowego na choroby skóry lub rany: 2-3 łyżki szałwii zalewamy 1/2 szklanki wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem przez ok. 15 minut. Jamę ustną płuczemy kilka razy dziennie. Gdy chcemy zastosować okłady: zanurzamy gazę w naparze i przykładamy do problematycznego miejsca.

Uwaga! Szałwię należy stosować rozważnie, nie przyjmujemy dużych ilości (nie więcej niż 3 szklanki/dzień) i nie stosujemy długotrwałych kuracji (nie dłużej niż 3 tygodnie), gdyż nadmierne przyjmowanie szałwii może spowodować niepożądane objawy ze strony układu nerwowego. Osoby cierpiące na epilepsję lub cukrzycę przed rozpoczęciem kuracji szałwiowej powinny skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące nie powinny stosować szałwii w celach leczniczych (m.in. zmniejsza laktację).

Zobacz produkt!

Szałwia posiada wiele zalet. Najlepiej jednak przekonać się samemu o nich wszystkich. Jeżeli chcesz dodać szałwie do domowej apteczki – zajrzyj tutaj.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jakie cenne właściwości ma czystek?

Rola ziół w diecie i zachowaniu pięknej sylwetki oraz zdrowia – co warto wiedzieć o czystku?

Zioła są bogatym źródłem soli mineralnych, witamin czy naturalnych antyoksydantów w postaci flawonoidów, a ich …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail