Jakie cenne właściwości ma czystek?
Jakie właściwości ma czystek?

Rola ziół w diecie i zachowaniu pięknej sylwetki oraz zdrowia – co warto wiedzieć o czystku?

Zioła są bogatym źródłem soli mineralnych, witamin czy naturalnych antyoksydantów w postaci flawonoidów, a ich dobroczynne działanie znane jest od wieków. Stanowią również skuteczną broń w walce z otyłością i nadwagą, bowiem ziołowe herbaty i napary w naturalny sposób oczyszczają organizm z toksyn i wspomagają przemianę materii.

Oczywiście zdrowy styl życia powinien być oparty o aktywność fizyczną i racjonalny jadłospis, niemniej urozmaicenie naszej diety w produkty ziołowe wspomaga procesy przemiany materii, spalanie tkanki tłuszczowej, obniżenie poziomu cholesterolu oraz oczyszcza organizm z substancji toksycznych. Zioła pomagają również w zapobieganiu wystąpienia efektu jo-jo, a także mają zbawienny wpływ na nasz układ krążenia, w którym odtłuszczają naczynia krwionośne z nadmiaru tłuszczu.

Przy wyborze mieszanek ziołowych powinniśmy zwracać uwagę na ich działanie w zakresie hamowania apetytu, usprawniania procesów trawiennych oraz właściwości moczopędnych.

Jednym z ziół polecanych w procesie odchudzania i nie tylko jest czystek.

Jakie właściwości ma czystek?

Skutecznie oczyszcza on organizm poprzez wiązanie metali ciężkich, dzięki czemu szybciej zauważymy efekty stosowania diety oraz ćwiczeń fizycznych. Czystek przyspiesza również przemianę materii i polepsza funkcjonowanie całego organizmu, dlatego ciut łatwiej gubić zbędne kilogramy. Ważne by pić go regularnie.

Ale to nie jedyne korzyści!

Czystek jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli. To substancje roślinne wykazujące doskonałe działanie antyoksydacyjne i wspomagające układ odpornościowy człowieka.  Dzięki nim oraz cennym olejkom eterycznym, ziele czystka nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale także dodaje energii i witalności, przywraca naturalną równowagę, odmładza i zwalcza drobnoustroje. Ponadto zawarte w czystku polifenole usuwają z organizmu wolne rodniki oraz zapobiegają rozpadowi DNA, a co za tym idzie nowotworom, i rozkładowi kolagenu. Czystek działa antyalergicznie, antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie, radzi sobie także z wirusem opryszczki, półpaśca, zakażeniami gronkowcem złocistym oraz Helicobacter Pylori.

Warto dodać, że najnowsze badania wskazują, iż ziele czystka jest nadzieją dla osób chorujących na boreliozę. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze, które zakażone są krętkami borelli. Czystek zawiera w swoim składzie olejki eteryczne, które hamują wzrost bakterii Borelia burgdirferi, która odpowiada za rozwój boreliozy. Zapobiega także sklejaniu się bakterii, dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową, co chroni ją przed uszkodzeniem.

Inne właściwości czystka to:

  • wspomaganie leczenia trądziku,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • zwalczanie łupieżu, grzybicy i łuszczycy,
  • zapobieganie miażdżycy,
  • przyspieszanie gojenia się ran,
  • wspomaganie higieny jamy ustnej,
  • wybielanie zębów,
  • łagodzenie przykrego i nieprzyjemnego zapachu potu oraz innych wydzielin ciała,
  • przynoszenie ulgi przy przeroście prostaty,
  • zapach czystka odstrasza pchły i kleszcze,
  • I wiele, wiele innych.

Jak parzyć i pić czystek?

Suszone zioła czystka możemy zaparzyć na 2 sposoby.

  1. Napar z czystka.

Parzy się go z jednej łyżeczki ziół, którą zalewa się wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na 10 minut. Następnie napar należy odcedzić. Zaparzone w ten sposób zioła są pomocne w leczeniu przeziębienia i chorób układu oddechowego, biegunek, wymiotów i innych problemów z układem pokarmowym. Zaleca się wypicie 2-3 szklanek dziennie.

Można oczywiście przygotować napar w większej, litrowej formie. Wówczas zaparzamy czubatą łyżkę suszonych liści.

  1. Odwar z czystka .

10 g czystka zalewamy szklanką wody i zagotowujemy. Po zagotowaniu, trzymamy na małym ogniu przez około 5 minut, po czym studzimy i przecedzamy. Taki odwar jest polecany osobom cierpiącym na schorzenia przewlekłe, jak borelioza, egzema czy łuszczyca, bowiem można go stosować zewnętrznie w formie okładów, płukanek i do przemywania ran.

Ważne! Podobnie jak zieloną herbatę – czystek możesz parzyć kilka razy. Jednorazowy zakup więc wystarcza na dużo dłużej!

Artykuł przygotowany przy merytorycznym wsparciu partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail