Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Zielnik » Pokrzywa – błogosławieństwo czy przekleństwo?
Pokrzywa - niby chwast, a działa doskonale na Twój organizm.
Pokrzywa doskonale pomaga na wiele dolegliwości.

Pokrzywa – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Pokrzywa zwyczajna, bo o niej jest mowa jest jednym z najbardziej pospolitych chwastów w Polsce, jednak niewiele ludzi wie, że jest to naprawdę użyteczna roślina o bardzo wielu zastosowaniach. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu tej rośliny sięgają epoki brązu.

Ze względu na wszechstronne właściwości, pokrzywa znalazła zastosowanie w kilku dużych gałęziach przemysłu, jest to: przemysł włókienniczy, kosmetyczny, farmaceutyczny oraz gastronomia.

Ubrania z pokrzywy?!

Tak, do niedawna pokrzywa była jedną z głównych roślin włókienniczych. Pierwsze wzmianki o wyrobie ubrań z wykorzystaniem włókien pokrzywy pochodzą z epoki brązu. Na dużą skalę była używana od starożytności do XX wieku. Istnieją wzmianki, że niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej używali mundurów z włókien pokrzywy (tylko niektórzy).

Głównym powodem popularności pokrzywy w przemyśle włókienniczym są jej właściwości. Ubrania z niej wykonane są w dużej mierze odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne, tj.: wilgoć, pleśń, grzyby.

Współcześni projektanci nadal korzystają z pokrzywy, lecz raczej w formie ciekawostki i żerowania na trendzie „eko”.

Kosmetyki i leki z pokrzywy

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny już dawno poznał się na właściwościach pokrzywy. W kosmetyce używa się jej głównie do wyrobu szamponów i płukanek do włosów.

W farmacji, pokrzywa znalazła o wiele większe zastosowanie, mimo że na początku była używana głównie w ziołolecznictwie i medycynie ludowej, z czasem zawładnęła rynkiem leków. Dlaczego?

Ponieważ zawiera dużo minerałów, witamin i mikroelementów i może być używana, jako suplement diety. Jeżeli po zimie ktoś czuje się słabo, może uzbierać młode liście pokrzywy i z nich przygotowywać np. zupę, placki lub sałatki. To nie koniec właściwości leczniczych tego „chwastu”, w badaniach zostały potwierdzone właściwości: przeciwalergiczne, przeciwuczuleniowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, moczopędne; ponadto może obniżać poziom cukru we krwi, obniżać ciśnienie krwi, działać przeciwbólowo przy bólach reumatycznych, stymulować trawienie i wydzielanie soków żołądkowych.

Jak widać ma bardzo dużo pozytywnych cech; w medycynie ludowej lub domowej, albo ziołolecznictwie (w połączeniu z innymi ziołami) można uzyskać stosunkowo skuteczne lekarstwo o działaniu profilaktycznym i leczniczym.

Wystarczy kupić w aptece lub sklepie herbatę z pokrzywy i pić ją kilka razy w tygodniu

„Pokrzywa – chwast na talerzu”

Pokrzywa nie cechuje się specjalnymi walorami smakowymi, lecz jest używana, jako wypełniacz do wielu potraw. Jedną z najpopularniejszych potrwa z jej wykorzystaniem jest zupa pokrzywowa. Polecamy również dodawanie pokrzywy do jajecznicy. Dzięki swoim właściwościom (opisanym powyżej) jest to bardzo zdrowy półprodukt. Równie ciekawym pomysłem jest dodanie pokrzywy do sałatki. Z pewnością zaskoczysz tym swoich gości! Z całej rośliny używa się głównie młodych liści (ew. młodych łodyg) i korzeni, zbiera się je do momentu kwitnienia. Do ciekawszych propozycji kulinarnych należy zaliczyć piwo pokrzywowe, do dzisiaj spożywane na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Czosnek niedźwiedzi możesz zakisić lub wysuszyć

Czosnek niedźwiedzi – odtruwa i pomaga

Czy istnieje zioło, które jest tak smaczne jak czosnek, ale nie pozostawia nieprzyjemnego oddechu? Tak, …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o