Pokrzywa - niby chwast, a działa doskonale na Twój organizm.
Pokrzywa doskonale pomaga na wiele dolegliwości.

Pokrzywa – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Pokrzywa zwyczajna, bo o niej jest mowa jest jednym z najbardziej pospolitych chwastów w Polsce, jednak niewiele ludzi wie, że jest to naprawdę użyteczna roślina o bardzo wielu zastosowaniach. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu tej rośliny sięgają epoki brązu.

Ze względu na wszechstronne właściwości, pokrzywa znalazła zastosowanie w kilku dużych gałęziach przemysłu, jest to: przemysł włókienniczy, kosmetyczny, farmaceutyczny oraz gastronomia.

Ubrania z pokrzywy?!

Tak, do niedawna pokrzywa była jedną z głównych roślin włókienniczych. Pierwsze wzmianki o wyrobie ubrań z wykorzystaniem włókien pokrzywy pochodzą z epoki brązu. Na dużą skalę była używana od starożytności do XX wieku. Istnieją wzmianki, że niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej używali mundurów z włókien pokrzywy (tylko niektórzy).

Głównym powodem popularności pokrzywy w przemyśle włókienniczym są jej właściwości. Ubrania z niej wykonane są w dużej mierze odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne, tj.: wilgoć, pleśń, grzyby.

Współcześni projektanci nadal korzystają z pokrzywy, lecz raczej w formie ciekawostki i żerowania na trendzie „eko”.

Kosmetyki i leki z pokrzywy

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny już dawno poznał się na właściwościach pokrzywy. W kosmetyce używa się jej głównie do wyrobu szamponów i płukanek do włosów.

W farmacji, pokrzywa znalazła o wiele większe zastosowanie, mimo że na początku była używana głównie w ziołolecznictwie i medycynie ludowej, z czasem zawładnęła rynkiem leków. Dlaczego?

Ponieważ zawiera dużo minerałów, witamin i mikroelementów i może być używana, jako suplement diety. Jeżeli po zimie ktoś czuje się słabo, może uzbierać młode liście pokrzywy i z nich przygotowywać np. zupę, placki lub sałatki. To nie koniec właściwości leczniczych tego „chwastu”, w badaniach zostały potwierdzone właściwości: przeciwalergiczne, przeciwuczuleniowe, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, moczopędne; ponadto może obniżać poziom cukru we krwi, obniżać ciśnienie krwi, działać przeciwbólowo przy bólach reumatycznych, stymulować trawienie i wydzielanie soków żołądkowych.

Jak widać ma bardzo dużo pozytywnych cech; w medycynie ludowej lub domowej, albo ziołolecznictwie (w połączeniu z innymi ziołami) można uzyskać stosunkowo skuteczne lekarstwo o działaniu profilaktycznym i leczniczym.

Wystarczy kupić w aptece lub sklepie herbatę z pokrzywy i pić ją kilka razy w tygodniu

„Pokrzywa – chwast na talerzu”

Pokrzywa nie cechuje się specjalnymi walorami smakowymi, lecz jest używana, jako wypełniacz do wielu potraw. Jedną z najpopularniejszych potrwa z jej wykorzystaniem jest zupa pokrzywowa. Polecamy również dodawanie pokrzywy do jajecznicy. Dzięki swoim właściwościom (opisanym powyżej) jest to bardzo zdrowy półprodukt. Równie ciekawym pomysłem jest dodanie pokrzywy do sałatki. Z pewnością zaskoczysz tym swoich gości! Z całej rośliny używa się głównie młodych liści (ew. młodych łodyg) i korzeni, zbiera się je do momentu kwitnienia. Do ciekawszych propozycji kulinarnych należy zaliczyć piwo pokrzywowe, do dzisiaj spożywane na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz ten produkt!

Jeśli chcesz zacząć korzystać z wartości pokrzywy – kliknij tutaj. Pokrzywa jest idealnym uzupełnieniem do koktajli.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Check Also

Jakie cenne właściwości ma czystek?

Rola ziół w diecie i zachowaniu pięknej sylwetki oraz zdrowia – co warto wiedzieć o czystku?

Zioła są bogatym źródłem soli mineralnych, witamin czy naturalnych antyoksydantów w postaci flawonoidów, a ich …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail