Trening to ważny elementem procesu odchudzania. Aby był skuteczny, ważne jest odżywianie zarówno po, jak i przed nim. Odpowiednio dobrane posiłki pozwolą na zwiększenie wydolności organizmu i większą efektywność oraz szybszą regenerację.
Posiłek przedtreningowy powinien być spożywany 1,5 – 2 godziny przed planowanym wysiłkiem i powinien bazować przede wszystkim na węglowodanach złożonych o niskim indeksie glikemicznym.
Zalecane produkty to pieczywo razowe, grube kasze, brązowy ryż i makarony pełnoziarniste. Dzięki temu węglowodany będą uwalniane stopniowo, dając energię na dłuższy czas. W posiłku tym powinno znajdować się również białko, najlepiej pochodzące z produktów niskotłuszczowych – mięso drobiowe, chude ryby, twaróg. Powinniśmy również dodać tłuszcze pochodzenia roślinnego – oliwę z oliwek, olej lniany, itp.
Przepisy znajdziesz tutaj: domowe napoje izotoniczne
Drugą istotną kwestią jest to, co zjemy po treningu. W jego trakcie zużywane są zapasy magazynowanego w mięśniach glikogenu, które należy szybko uzupełnić.
Dlatego do 15 minut po zakończeniu treningu powinniśmy dostarczyć organizmowi węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym.
Następnie do 1 – 1,5 godziny po treningu powinniśmy spożyć normalny posiłek, bogaty w białka oraz zdrowe tłuszcze roślinne z dodatkiem węglowodanów złożonych, na przykład brązowy ryż duszony z przyprawami, czosnkiem, brokułem i kurczakiem, polany oliwą z oliwek.