Dlaczego posiłek jest tak istotny przy regularnym treningu?
Dlaczego warto pamiętać o odpowiednim odżywianiu przy treningach?

Posiłek przed i po treningu – czy faktycznie są takie ważne?

Trening to ważny elementem procesu odchudzania. Aby był skuteczny, ważne jest odżywianie zarówno po, jak i przed nim. Odpowiednio dobrane posiłki pozwolą na zwiększenie wydolności organizmu i większą efektywność oraz szybszą regenerację.

Posiłek przedtreningowy powinien być spożywany 1,5 – 2 godziny przed planowanym wysiłkiem i powinien bazować przede wszystkim na węglowodanach złożonych o niskim indeksie glikemicznym.

Zalecane produkty to pieczywo razowe, grube kasze, brązowy ryż i makarony pełnoziarniste. Dzięki temu węglowodany będą uwalniane stopniowo, dając energię na dłuższy czas. W posiłku tym powinno znajdować się również białko, najlepiej pochodzące z produktów niskotłuszczowych – mięso drobiowe, chude ryby, twaróg. Powinniśmy również dodać tłuszcze pochodzenia roślinnego – oliwę z oliwek, olej lniany, itp.

Uwaga! Jeżeli trening trwa dłużej niż godzinę powinniśmy uzupełnić braki energetyczne. Wtedy warto dostarczyć organizmowi węglowodanów prostych, najlepiej w postaci napoju izotonicznego.
Odpowiednie nawodnienie przed i po treningu jest równie ważne co posiłki.
Najzdrowsze są te napoje które sami przygotowujemy w domu.

Przepisy znajdziesz tutaj: domowe napoje izotoniczne

Drugą istotną kwestią jest to, co zjemy po treningu. W jego trakcie zużywane są zapasy magazynowanego w mięśniach glikogenu, które należy szybko uzupełnić.

 

Dlatego do 15 minut po zakończeniu treningu powinniśmy dostarczyć organizmowi węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym.

Dobrym pomysłem jest tutaj zjedzenie banana lub garści rodzynków.
Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze, zmęczenie nie będzie tak mocno odczuwalne, a po drugie, regeneracja mięśni nastąpi szybciej i wzrośnie nasza wydolność.

Następnie do 1 – 1,5 godziny po treningu powinniśmy spożyć normalny posiłek, bogaty w białka oraz zdrowe tłuszcze roślinne z dodatkiem węglowodanów złożonych, na przykład brązowy ryż duszony z przyprawami, czosnkiem, brokułem i kurczakiem, polany oliwą z oliwek.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

jak leczyc otylosc

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail