Najlepsza alternatywa dla osób, które lubią jeść a boją się o kalorie. Poniżej przedstawionych zostało piętnaście propozycji produktów, które sprawią, że dłużej będziesz czuć się syta.
Oto one:
1. Jajka
Jajka są dobre na śniadanie, nie tylko wielkanocne, ponieważ stabilizują poziom cukru we krwi i są w stanie nasycić nas na dłużej.
Jajka działają jak kapsułki o przedłużonym działaniu, podtrzymujące stały poziom cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym, które potrzebują stałego poziomu cukru we krwi, wspomagającego uczenie się podczas porannych godzin lekcyjnych.
Jaja są wysoko odżywczym pokarmem o małej zawartości kalorii, zawierają 13 niezbędnych witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Jaja zawierają też dużo witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B.
2. Chuda ryba
„Naukowcy dowiedli, że gotowana biała ryba morska pomaga wygrać z głodem – tłumaczy Norris. – Najlepiej, jeśli ugotujesz na parze lub wrzucisz na ruszt grilla dorsza, okonia czy halibuta”.
3. Fasola
Fasola i pozostałe warzywa strączkowe zawierają mnóstwo błonnika i białka, dlatego wolniej wędrują przez układ pokarmowy, dzięki czemu dłużej nie będziesz odczuwał głodu i pragnienia wrzucenia czegoś do ust. Z fasoli można upiec przepyszne Brownie, gdzie fasola zastępuje mąkę.
4. Woda mineralna
Wypełnia żołądek i zapobiega uczuciom głodu.
5. Orzechy i migdały
Ułatwiają utrzymanie optymalnej wagi. Nie do wiary? Tak przynajmniej zapewniają dietetycy z Purdue University, którzy od kilku lat badają to zagadnienie i publikują swoje wnioski.
Podobno, mimo że orzechy pełne są tłuszczu i aż pękają od kalorii, nie powodują zwiększenia wagi, bo dzięki unikalnej kombinacji tłuszczu i błonnika bardzo szybko zaspokajają apetyt. Ba! Wedle innej pracy tej samej ekipy orzechy pozwalają nawet zrzucić zbędne kilogramy.
Śmiało można dodawać do jogurtu i sałatek.
6. Owoce i warzywa
Surowa marchewka, grejpfruty i jabłka, owoce i warzywa zawierają wodę więc są również łatwo przyswajalne. Potrafią zaspokoić głód i chęć na przekąski.
7. Warzywne zupy krem
Doskonale rozgrzewają, są smaczne, sycące, a do tego niskokaloryczne. Kiedy na zewnątrz zimno, a organizm sam domaga się ciepłego jedzenia, z bogatą ofertą przychodzą zupy na bazie sezonowych zimowych warzyw.
Powinny być ważnym elementem codziennego menu. Są lekkostrawne, dostarczają wielu składników odżywczych, rozgrzewają organizm, co jest szczególnie ważne w zimnych miesiącach. Zupy, chociaż są posiłkiem sytym, to nie zawierają wielu kalorii. Dodatkowo pomagają utrzymać tak ważną dla zdrowia równowagę kwasowo-zasadową.
Tu znajdziesz przepisy na pożywne, zdrowe i smaczne zupy krem.
8. Płatki owsiane/owsianka
Nie ma nic lepszego na śniadanie niż miska parującej owsianki – płatki owsiane są pyszne, na długo sycące i niezwykle zdrowe. A do tego łatwo dostępne i tanie. Są doskonałym źródłem pełnowartościowych węglowodanów złożonych, a także manganu, fosforu, biotyny, witaminy B1, magnezu, chromu i cynku. Trzeba tylko wiedzieć, co wybierać.
Tu znajdziesz, aż 10 przepisów z owsianką na śniadanie.
9. Awokado
Ci, którzy chcą ograniczyć niezdrowe podjadanie między posiłkami powinni sięgnąć po awokado. Eksperci wskazują, że zjedzenie połowy tego owocu na lunch powoduje większe uczucie sytości i zmniejsza ochotę na tuczące przekąski. Pasta z awokado, pospolite quacamole czy dodane do koktajlu, wypełnią żołądek na dłużej.
Tutaj przeczytasz więcej o awokado, znajdziesz też przepisy na pastę i masło z awokado.
10. Ziemniaki w skórce
Wbrew powszechnej opinii, skórki ziemniaka nadają się do jedzenia. Zawierają one mniej tłuszczu i sodu niż pozostała część bulwy i można je wykorzystać do przyrządzenia smacznego posiłku.
Są polecane osobom na diecie, ponieważ pozwalają zaspokoić głód na długi czas, dzięki czemu można ograniczyć liczbę spożywanych kalorii.
Aby móc je spożywać czy wykorzystywać, należy zawsze dokładnie wymyć i wyszorować warzywo.
Tutaj dowiesz się dlaczego ziemniaki NIE są tuczące?
11. Pumpernikiel
Wartość odżywcza ziarna żyta jest imponująca: znajdują się w nim węglowodany, białka, aminokwasy, lipidy, substancje mineralne oraz witaminy. Badania wykazały, że chleb żytni na śniadanie pomaga utrzymać prawidłową wagę.
Syci na dłużej niż pszenny, dzięki czemu później odczuwamy głód. To zasługa błonnika, który wiąże w nim wodę. W rezultacie możliwe jest uniknięcie kalorycznych przekąsek i spożycie mniejszych porcji kolejnych posiłków. Ponadto chleb żytni poprawia trawienie i zapobiega zaparciom.
12. Pikle
To smaczne przetwory z ogórków, papryk, pomidorów czy patisonów. Oczyszczone i pokrojone warzywa w marynacie są bogactwem wielu witamin i składników mineralnych. Przygotowywana w domu mieszanka skrywa w sobie wiele właściwości prozdrowotnych.
Są niskokaloryczne, produkują hormony, przydatne probiotyki i pożyteczne bakterie. Podobno probiotyki redukują apetyt i pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami.
Tu znajdziesz przepisy na pikle, marynaty i musy.
13. Ryż brązowy
Zróżnicowany skład brązowego ryżu, zawierający większe ilości błonnika, witamin oraz składników mineralnych, zapobiegający cukrzycy i hipercholesterolemii – jednoznacznie podkreśla jego prozdrowotne właściwości.
Jeżeli nie zrażają was dłuższy czas gotowania, wyższa cena oraz odmienne doznania smakowe, zachęcamy do włączenia tego produktu do swojej diety.
14. Serek wiejski/twaróg
Zawierają mało kalorii a dużo białka, co zapobiega głodowi. Można go wymieszać z warzywami lub z owocami.
Tu przeczytasz więcej o fantastycznych właściwościach chudego twarogu.
15. Kurczak i indyk
Drób zawiera wiele białka i niewiele tłuszczu oraz kalorii. Jest bogaty w błonnik. Można podawać go np. brązowym ryżem.
Podsumowując
Żołądek nie daje łatwo się oszukać, ale pamiętaj, że łaknienie nie w nim się rodzi. Sygnały o sytości i głodzie wysyła nam mózg. Jedząc rozsądnie, możesz więc przechytrzyć wilczy apetyt.
Po pierwsze, nakładaj jedzenie na małe talerze. Będziesz mieć wrażenie, że zjadłaś więcej, bo porcja, która „gubi się” na dużym talerzu, na małym zawsze wydaje się większa. Dietetycy radzą jeść z talerzy o odcieniu niebieskim, ponieważ kolor ten nie rozbudza apetytu.
Gdy nachodzi Cię ochota na słodycze, sięgnij po owoce – najlepiej pestkowe, np: czereśnie, wiśnie, śliwki, brzoskwinie. Zaspakajają one głód, bo zwiększają sycący błonnik i cukier. Ponadto żucie pestki także zmniejsza łaknienie.
Nie ulegaj słabościom! Pamiętaj, że paczka chipsów to około 500 zbędnych kcal! Jeśli musisz coś schrupać, zdecyduj się na bogaty w mikroelementy popcorn.
Wypracuj zdrowe nawyki: jedz o określonych porach i przy stole. Wkrótce głód przestanie Cię dopadać np: przed telewizorem czy przy czytaniu książki.
Staraj się jak najczęściej sięgać po niegazowaną wodę mineralną. Wypita przed posiłkiem zmniejszy apetyt. Nie popijaj natomiast w czasie jedzenia. Popijanie ułatwia połykanie, co z kolei sprawia, że więcej jesz.
Autorka wpisu: Malwina Łagoda
Blog: fastfit.blog.pl