Kapusta kiszona to źródło witaminy C, tak potrzebnej jesienią i zimą. Ma też wiele minerałów i jest sprawdzonym sposobem na… kaca. Warto przygotować sobie trochę ;-).
W tym wpisie znajdziesz sprawdzony, tradycyjny przepis na kapustę kiszoną. Do tego zestaw ważnych podpowiedzi, które sprawią, że kapusta wyjdzie Ci idealnie.
Oto sprawdzony przepis:
- Poszatkuj kapustę. Dodaj 2 dag soli kamiennej (niejodowanej) na każdy kilogram kapusty. Wymieszaj i zostaw na 15 minut aż zmięknie. Odpowiednie proporcje są bardzo ważne!
- Nakładaj do słoików, do wysokości ok. 3/4 słoika, bo reszta przestrzeni wypełni się sokiem z kiszonki.
- Mocno ubij (np. tłuczkiem lub pięścią).
- Na wierzch połóż liść z kapusty i możesz zamykać.
- Dociśnij mocno kapustę przed zamknięciem (wtedy będzie bardziej twarda).
Kapusta jest wymagająca, pamiętaj więc o kilku zasadach:
- Najlepsza kapusta kiszona wychodzi w słoikach typu wek (z gumką) lub w kamionkowych naczyniach
- Słoiki muszą być bardzo dokładnie umyte i wysuszone – pod gumką nie może być mokro, bo do słoika dostanie się powietrze i kapusta się zepsuje
- Żeby kapusta była twarda należy ją dobrze docisnąć. Można to zrobić ucinając z butelki PET (np. po wodzie mineralnej) odpowiednio długi fragment, który zaklinuje się między kapustą, a wieczkiem słoika. W kamionce możesz położyć na górze talerzyk i obciążyć go pojemnikiem z wodą lub kamieniem.
- Możesz kupić już poszatkowaną kapustę na pobliskim targu – staraj się tam robić zakupy.
- Kapustę najlepiej kupić bezpośrednio od producenta (rolnika) – dlatego wybierz się na targ. Poproś o poszatkowanie na miejscu.
- Do słoiczków, na zimowe przechowywanie, nie nadaje się kapusta młoda/wczesna. Szukaj kapusty zwanej zimową, czyli zebranej jesienią. Ma bardzo ubite, twarde główki.
- Najlepszy okres na kiszenie kapusty to jesień, przełom września i października.
- Słoiczki przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera. Tempo kiszenia kapusty zależy od temperatury (im zimniej, tym dłużej się będzie kisić). Po 1-1,5 miesiąca powinna już być gotowa.
- Pod słoik możesz podłożyć talerzyk by w razie mocnej fermentacji nie pobrudzić półki lub podłogi
Z kapusty przygotowanej do kiszenia można też zrobić surówkę
Do poszatkowanej i podgotowanej dodaj startą na tarce marchew średniej wielkości, średniej wielkości cebulę, łyżeczkę kminku. Wymieszaj, ubij w małych słoikach. Zostaw na 3 dni w mieszkaniu, a będziesz mieć pyszną surówkę.
Zobacz też inne nasze przepisy na zdrowe kiszonki.