Jaka jest wartość kaloryczna potraw.
Jaka jest wartość kaloryczna

Smacznie i zdrowo, czyli właściwości odżywcze a kaloryczność świątecznych potraw

Tradycją jest, że na stole wigilijnym znajduje się aż 12 potraw. I każdą z nich obowiązkowo należy spróbować. Ale Wigilia to tylko jeden z trzech dni przypadających na Święta Bożego Narodzenia, podczas których królują na naszych stołach wyszukane dania, sałatki i ciasta. Wszystkie są wyjątkowo smaczne, lecz niestety kaloryczne i ciężkostrawne. Jak zatem zdrowo przetrwać świąteczny czas, nie obciążając układu pokarmowego?



Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zapomina się o diecie. Nie sposób odmówić sobie podawanych smakołyków, w większości przypadków przygotowywanych jedyny raz w roku. Tradycja wigilijna nakazuje spróbować każdej potrawy, a i odwiedzając rodzinę i przyjaciół nie wypada odmawiać skosztowania świątecznego poczęstunku.

I tak w ciągu zaledwie trzech dni ilość spożywanych kalorii może znacząco przekroczyć zapotrzebowanie organizmu, czego konsekwencją najczęściej są dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zbędne kilogramy.

Ale wcale nie musi tak być! Zdaniem dietetyków, niektóre ze świątecznych potraw można pozbawić nadmiaru kalorii, zmieniając składniki i sposób przygotowania, ale zachowując walory smakowe.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Po pierwsze dania rybne

Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć karpia, który niestety najczęściej jest obtaczany w panierce i smażony na tłuszczu. W ten sposób zyskuje ponad 200 kcal (w 100g) i staje się daniem ciężkostrawnym. Pieczony karp będzie zdecydowanie zdrowszy – lekkostrawny i mniej kaloryczny. Aby danie zyskało typowo świąteczny charakter, można przygotować karpia w galarecie i z warzywami. Taka potrwa dostarczy 137 kcal/100g.

Na świątecznym stole często pojawia się śledź. Śledź w oleju ma aż 341 kcal (w 100g), podczas gdy można podać go w śmietanie, ograniczając w ten sposób kalorie do 200 kcal /100 g.

Ryby będące podstawą dań świątecznych zawierają ważne składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega 3 (DHA, EPA), witaminy A, D, E i z grupy B.

Odpowiednio więc przygotowane staną się smacznym i odżywczym daniem wigilijnym.

Po drugie pierogi z kapustą

Tradycyjnym daniem wigilijnym są pierogi, obowiązkowo z kapustą – to aż 200 kcal/100 g. Często są przygotowane z dodatkiem grzybów, obsmażane, okraszone duszoną cebulą i skwarkami.

Tą ciężkostrawną wersję można zastąpić pierogami gotowanymi (68 kcal/100 g) lub opiekanymi w piekarniku (mają tylko 10 kcal więcej niż gotowane).

Zamiast tłustej okrasy wystarczy odrobina delikatnie roztopionego masła, ewentualnie dekoracja z koperku i zielonej pietruszki. Sama kapusta ma stosunkowo niewiele kalorii, bo nieco ponad 30 kcal/100 g, ale już zasmażana zyskuje 77 kcal.

Kapusta należy do warzyw o stosunkowo dużej ilości składników odżywczych takich, jak witaminy A, C, E, K i z grupy B, magnez, potas, wapń i żelazo, a także kwas foliowy.


Po trzecie barszcz i grzybowa

250 ml barszczu zawiera zaledwie 32 kcal, a wartość energetyczna zabielanego barszczu wzrasta do 87 kcal. Same buraki czerwone to źródło antocyjanów, kwasu foliowego, witamin A, C, E, K, żelaza, magnezu, wapnia, potasu, cynku.

O kaloryczności wersji wigilijnej decydują dodane do barszczu uszka, z których można zrezygnować lub po prostu ograniczyć ich ilość. Również zupa grzybowa nie musi być zabielana, dzięki czemu jej kaloryczność wyniesie nieco ponad 30 kcal/250 ml. Jednak ze względu na grzyby jest ciężkostrawną zupą i dlatego nie powinny jej jeść osoby mające problemy z układem pokarmowym.

Po czwarte wszystko z umiarem

Odpowiednio dobierając składniki czy też sposób przygotowania, z wielu świątecznych potraw można uczynić dania lekkie i zdrowe, a co ważne nadal smaczne. Niestety są też i takie, w których nie sposób ograniczyć ilości kalorii, jak na przykład kutia czy ciasta i słodkości.

A ponieważ smakołyki w diecie są typowo świątecznym przywilejem, nie zawsze trzeba sobie ich odmawiać, a wystarczy zachować umiar w ich spożywaniu.

Najważniejsze to ograniczyć wielkość porcji, ale też rozłożyć ich jedzenie w czasie – zwłaszcza jeśli są wysokokaloryczne.

Warto też pamiętać o ruchu. Zamiast siedzieć cały czas przy stole, zawsze można wybrać się na wspólny, rodzinny spacer na świeżym powietrzu – co pozytywnie wpływa na trawienie i przemianę materii.

Po piąte – wspomóc trawienie

Jedną z tradycji wigilijnych jest podawanie kompotu z suszu owocowego, który nie tylko doskonale smakuje, ale też korzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Błonnik znajdujący się w suszonych owocach poprawia perystaltykę jelit, natomiast dodawane do smaku przyprawy korzenne zwiększają aktywność enzymów trawiennych. Aby kompot zapewnił korzystne efekty dietetyczne, należy ograniczyć w nim ilość cukru, gdyż same owoce zawierają go stosunkowo dużo.

jak jeść świątecznie i dietetycznie?
Podczas świątecznych szaleństw jadłospisowych warto pamiętać o wspomaganiu trawienia!

Wsparciem dla układu pokarmowego będą też produkty zawierające koncentrat sylimarynowy z ostropestu i wyciąg z karczocha. Znajdują się one w preparacie Doppelherz aktiv Na wątrobę Complex, który usprawnia funkcjonowanie wątroby, wspomaga usuwanie toksyn i cholesterolu z organizmu i poprawia trawienie.

Z kolei wyciąg z liści morwy białej pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, jak również właściwego poziomu cukru we krwi.

Zawierający ją preparat Doppelherz aktiv Morwa Slim EFEKT jest zalecany szczególnie osobom odchudzającym się. Święta smaczne i zdrowe? Dlaczego nie.

Wszystkie wartości odżywcze w jednym miejscu.


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

10 000 krokow dieta - czy dziala

Jak spacerować, żeby schudnąć, czyli czy faktycznie muszę pokonać 10 000 kroków dziennie?

Moda na codzienne pokonywanie 10 000 kroków powoli odchodzi do lamusa, taka ilość nie jest bowiem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail