Rzodkiewka, rzodkiew zwyczajna. Idealna do kolorowych kanapek , sałatek i białego sera. Ostra w smaku, chrupiąca, świeża, a co najważniejsze zdrowa i bardzo niskokaloryczna. Właściwości odżywcze opisane poniżej.
Rzodkiewka jest krewniaczką brukselki, kalafiora i brokułów (wszystkie należą do rodziny warzyw kapustowatych) i odmianą rzodkwi zwyczajnej. Historia jej powstania nie jest dokładnie znana – wyhodowano ją najprawdopodobniej w średniowiecznej Europie.
Rzodkiewki dostępne są w handlu przez cały rok, najbardziej wartościowe i najsmaczniejsze są jednak w sezonie wiosenno-letnim (najlepiej zebrane z własnego ogródka lub parapetu).
Dostępna przez cały rok
W zależności od odmiany rzodkiewkę można wysiewać do gruntu od wczesnej wiosny do września. Na zebranie czekamy zaledwie trzy tygodnie do miesiąca. Na parapecie rzodkiewki można uprawiać cały rok (roślina lubi stanowiska słoneczne, dlatego w zimie dobrze jest zapewnić jej dodatkowe światło).
Odmian rzodkiewek jest wiele – różnią się wielkością, kształtem, kolorem, stopniem ostrości. Do wyboru mamy m.in. rzodkiewki czerwone (najpopularniejsze), białe, a nawet czarne. Wszystkie mają jednak podobną wartość odżywczą i wpływ na organizm.
Właściwości
odżywcze rzodkiewki
Tym bardziej że dostarcza również sporo minerałów (głównie potasu, ale również wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, siarki, której zawdzięcza ostry smak, cynku, miedzi i fluoru) oraz witamin – w tym kwasu askorbinowego i witamin z grupy B (zawiera ich więcej niż rzodkiew). W rzodkiewce znajdziemy również błonnik (w 100 g jest go 2,5 g), kwas foliowy, retinol, prowitaminę A i niacynę.
Rzodkiewka sprawdzi się w dolegliwościach układu pokarmowego. Pobudza łaknienie i trawienie, wspomaga pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie. W związku z tym można ją stosować przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia, niestrawności i nad fermentacji jelitowej.
Rzodkiewka działa także wykrztuśnie, dlatego pomoże złagodzić męczy kaszel. Współczesna fototerapia poleca rzodkiewkę także przy dolegliwościach oskrzelowych i astmie.
Po rzodkiewkę powinny sięgać także osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem, gdyż zawiera sporo potasu (233 mg/100 g), dzięki któremu jego poziom wraca do normy.
PAMIĘTAJ!
Rzodkiewka bardzo dobrze wzmacnia odporność organizmu dzięki zawartości witaminy C, ale nie tylko. Wzmacnia również system nerwowy i poprawia funkcjonowanie procesów metabolicznych w organizmie, a to za sprawą witamin z grupy B.
Szczególnie istotna jest zawartość witaminy B6, która stanowi ważny koenzym wielu reakcji biochemicznych. Zawartość witaminy K wpływa korzystnie na procesy krwiotwórcze wspólnie z innymi składnikami, a kwas foliowy ma niebagatelne działanie na prawidłowy rozwój układu nerwowego.