Czym się charakteryzuje dieta warzywno-owocowo-eliminacyjna

Dieta warzywno-owocowa, czyli dieta eliminacyjna

To jak się odżywiamy i co jemy, wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zatem jadać zdrowo i nie zaśmiecać swojego organizmu. Nie ukrywajmy, w obecnych czasach to bardzo ciężkie. Nieustannie jesteśmy kuszeni przez doskonale wyglądające, apetyczne potrawy. Pamiętajmy, że to od tego, co będziemy kłaść na naszym stole zależeć będzie kondycja organizmu i nasze zdrowie. Zwykle nasze menu ważne jest przy chorobach alergicznych. Jeżeli cierpimy na tę chorobę może zmiana diety, pomoże nam z nią wygrać?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest warzywno-owocowa Ewy Dąbrowskiej?

Lekarz internista Ewa Dąbrowska jest autorką kilku pozycji o żywieniu dietą jarską pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi. W istocie jej zalecenia to rodzaj postu, gdyż wartość kaloryczna przepisanej diety wynosi około 600 kcal. Czas jej stosowania waha się od 2 do 6 tygodni, po czym zalecana jest dieta wegetariańska (2).

Dieta eliminacyjna to podstawowy sposób leczenia alergii pokarmowej, który opiera się na  wykluczeniu z jadłospisu szkodliwych lub nietolerowanych składników pokarmowych, z jednoczesnym wprowadzeniem w ich miejsce składników zastępczych, o równoważnych wartościach odżywczych.

Dlaczego warto podjąć się diety eliminacyjnej?

Istotą działania leczniczego i prewencyjnego związanego z chorobą alergiczną jest skuteczna eliminacja szkodliwego alergenu z otoczenia osoby już chorującej lub potencjalnie narażonej na ich działanie. Zważywszy, że nadwrażliwość pokarmowa jest pierwszą manifestacją chorób alergicznych u człowieka, a właściwe jej leczenie ma istotny wpływ na dalsze losy zdrowotne rozwijającego się organizmu dziecka.

Alergia pokarmowa manifestuje się najwcześniej  i przybiera różne formy kliniczne. Wraz z wiekiem oraz prawidłowo prowadzonymi działaniami leczniczo prewencyjnymi ustępuje całkowicie (wyrastanie z alergii), albo przejawia się poprawą stanu klinicznego chorego (złagodzenie objawów), lub zmienia formę dotychczasowej formy (marsz alergiczny). Nie ulega więc wątpliwości, że właściwe rozpoznanie i właściwe leczenie tej choroby w istotny sposób wpływa na jej naturalny przebieg (1).

Dieta warzywno-owocowa efekty

Po pewnym czasie powinniśmy poczuć pierwsze efekty. Choroba powinna zmniejszyć  objawy, a my powinniśmy się lepiej poczuć (1). Wprowadzenie diety eliminacyjnej przy nietolerancji bądź alergii pokarmowej powinno wpłynąć pozytywnie zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny. Nie tylko zmniejszy problemy trawienne oraz towarzyszące temu dolegliwości, ale także zdecydowanie poprawi komfort naszego życia.

Niezmiernie ważne jest, aby podejść do tego zadania sumiennie i odpowiedzialnie, ponieważ dieta prowadzona niekonsekwentnie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Przypisy:

  1. Kaczmarski M, Maciorkowska E, Semeniuk J, et al. Dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej. Przegląg Alergologiczny. 2004;1(1):31-35.
  2. Szymański A. Dieta a zdrowie. Zeszyty Naukowe Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki. 2014;9:11-18.


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Zielony jęczmień w tabletkach skutecznie wspomaga proces odchudzania.

Zielony jęczmień w tabletkach. Czy to dobry sposób na odchudzanie?

Zielony jęczmień w tabletkach to sposób na dostarczenie sobie wielu cennych składników odżywczych – w …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments