Nadwaga i otyłość powoli stają się plagą naszych czasów. W Polsce również rośnie wskaźnik BMI społeczeństwa, wskazujący na problemy z wagą, które oddziałują negatywnie na zdrowie człowieka. Sprawdźmy, czym jest BMI i jak się je oblicza oraz interpretuje.
Czym jest BMI?
Kiedy można powiedzieć, że ktoś ma nadwagę lub jest otyły? Gdzie przebiega granica? Pomocny w jej ustaleniu jest wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. Pokazuje on, w jakim zakresie mieści się nasza waga. Oblicza się go jako iloraz masy ciała i kwadratu wzrostu. Masę ciała należy podać w kilogramach, a wzrost w metrach. Na przykład więc kobieta, która waży 60 kg i mierzy 175 cm ma BMI równe 19,59. Przyjmuje się przy tym następujące oznaczenia BMI:
- mniejsze niż 18,5 – niedowaga,
- w granicach od 18,6 do 24,9 – norma,
- w granicach od 25 do 29,9 – nadwaga,
- większe niż 30 – otyłość.
We wskazanym przykładzie kobieta o wadze 60 kg i wzroście 175 cm ma BMI w normie.
Świat tyje
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że nadwaga i otyłość to już epidemia. Potwierdzają to dane wskazujące na to, że co roku na świecie z powodu chorób wywołanych lub powiązanych z otyłością umiera ponad 2,5 mln ludzi.
Średni wskaźnik BMI np. w Kanadzie mieści się w granicach 25-27,4. Podobnie jest w:
- Polsce,
- Wielkiej Brytanii,
- Hiszpanii,
- Niemczech,
- Włoszech,
- Grecji,
- Bułgarii,
- Norwegii,
- Szwecji,
- Finlandii,
- Rosji,
- Meksyku,
- Australii.
Jest on właściwy dla niemal całej Ameryki Południowej. Wyższy wskaźnik, w granicach od 27,5 do 29,9 BMI, dotyczy populacji Stanów Zjednoczonych, większej części półwyspu arabskiego czy RPA. Najwyższy wskaźnik BMI ma Egipt – powyżej 30. Najniższy zaś – poniżej 22,5 BMI – charakteryzuje mieszkańców chociażby Indii.
Na podstawie danych WHO i Eurostatu można powiedzieć, że rośnie odsetek ludności z nadwagą i otyłością w Unii Europejskiej. W 2014 roku nadwagę lub otyłość miała ponad połowa mieszkańców takich krajów, jak:
- Irlandia – 55,7 proc. ludności,
- Wielka Brytania – 55,7 proc.,
- Niemcy – 52,1 proc.,
- Polska – 54,7 proc.,
- Finlandia – 54,7 proc.,
- Estonia – 53,9 proc.,
- Łotwa – 56,5 proc.,
- Litwa – 55,6 proc.,
- Czechy – 56,8 proc.,
- Słowacja – 54,2 proc.,
- Węgry – 55,2 proc.,
- Rumunia – 55,8 proc.,
- Słowenia – 56,6 proc.,
- Chorwacja – 57,4 proc.,
- Bułgaria – 54,0 proc.,
- Grecja – 56,7 proc.,
- Portugalia – 53,6 proc.,
- Hiszpania – 52,4 proc.,
- Malta – 61,0 proc.
Najniższy odsetek osób z nadwagą i otyłością występuje we Włoszech – 44,9 proc., a najwyższy na Malcie – 61 proc.
Jak obliczać i interpretować wskaźnik BMI?
Właściwie „ręczne” obliczenie wskaźnika BMI nie jest trudne, ale nie musimy gimnastykować się przy potęgowaniu i dzieleniu swoich parametrów ciała, skoro bez problemu można skorzystać z kalkulatora BMI. Takie aplikacje dostępne są na smartfony, jak i bezpośrednio na stronach internetowych – wtedy nie trzeba niczego instalować na swoim urządzeniu mobilnym czy na dysku swojego komputera.
Do obliczania BMI posłużyć może aplikacja Kalkulator BMI – Waga idealna. To darmowy kalkulator do obliczania wskaźnika masy ciała BMI, ale nie tylko. Pozwala on wyliczyć wskaźnik talia/wzrost (WHtR), poziom tkanki tłuszczowej oraz spalanie kalorii. Znajduje idealną wagę ciała z uwzględnieniem wieku i płci użytkownika.
Sama aplikacja jest dostępna w języku polskim i obsługuje dwa systemy: metryczny oraz imperialny. Pozwala zapisywać ostatnio wprowadzane dane.
To tylko jedna z licznych podobnych aplikacji. Innym przykładem jest kalkulator na smartfona Oblicz BMI – bezpłatny, przeznaczony dla telefonów z systemem iOS. Oblicza BMI osób dorosłych na podstawie wzrostu i wagi w jednostkach metrycznych lub imperialnych. Użytkownicy Androida skorzystać mogą z Kalkulatora BMI – utrata masy ciała. Oblicza BMI, stosunek talii do wzrostu, przybliżony procent tkanki tłuszczowej i podstawową przemianę materii.
Z kalkulatorów BMI w internecie bez trudu skorzystamy dzięki połączeniu z internetem. Będzie to jeszcze wygodniejsze przy użyciu szybkiego internetu UPC.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu