To co musisz wiedzieć o zdrowym śniadaniu.
Kilka ważnych zasad, które dotyczą zdrowego śniadania.

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia- każdy z nas to wie, ale nie każdy wykorzystuje tą wiedzę w praktyce. Niejedzenie śniadań skutkuje gorszą przemianą materii, brakiem kontroli nad apetytem, kiepskim samopoczuciem, kłopotami z koncentracją- czyli ogólnie gorszym funkcjonowaniem organizmu.

Podczas snu nasz organizm cały czas pracuje, dokonując procesów naprawczych tkanek, nasilają się procesy utylizacji toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Do tych procesów potrzebne są nie tylko białka, witaminy i składniki mineralne, ale również pewna ilość energii. Zatem po nocnej przerwie w dostarczaniu posiłków zapasy energetyczne zostają uszczuplone. Po przebudzeniu poziom glukozy we krwi jest najniższy w ciągu doby, zatem dlatego rano mamy większą ochotę na słodkie płatki, dżem, aniżeli na produkty białkowe.

Niestety tylko i wyłącznie słodki posiłek nie jest dobrym pomysłem na śniadanie, ponieważ powoduje szybki i duży wyrzut insuliny, co wiąże się z równie szybkim spadkiem glukozy we krwi i napadem głodu.

Zdrowe śniadanie powinno być obfite i nie ma obawy, że jego wielkość zaszkodzi naszej sylwetce! Organizm w godzinach porannych uzupełnia deficyt składników odżywczych, a więc jest w stanie wzmożonego zapotrzebowania energetycznego i nie magazynuje energii w postaci tkanki tłuszczowej, ale czerpie ją z pożywienia.

Zdrowe śniadanie - podstawowe zasady do utrzymania wagi
Pomijanie śniadania może spowodować bardzo szybki przyrost wagi

Z kolei zaniedbywanie jedzenia śniadania może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a to dlatego, że organizm przechodzi w tryb oszczędzania spowalniając przemianę materii i kumulując energię na zapas w obawie przed kolejnymi deficytami energetycznymi.

Co powinno składać się na pełnowartościowe śniadanie?

W skład zdrowego śniadania powinny wchodzić węglowodany złożone, które powoli uwalniają energię nie powodując nagłych wyrzutów insuliny. Węglowodany złożone to na przykład: chleb żytni razowy, pieczywo graham, płatki owsiane, płatki jęczmienne, kasze. Należy unikać węglowodanów prostych czyli: białego pieczywa, płatków kukurydzianych, kaszy manny.

W śniadaniu powinno się znaleźć również źródło pełnowartościowego białka. Najlepszymi źródłami białka w śniadaniu są produkty mleczne, chuda wędlina, ryby. Produkty białkowe nie powinny być jednocześnie tłuste, powoduje to spowolnienie trawienia.

Tłuszcze które powinny znaleźć się w śniadaniu to miękkie margaryny dobrej jakości lub niewielkie ilości masła. Świetnym pomysłem jest również stosowanie łyżeczki oleju lnianego do sałatek.

Nie można zapomnieć o porcji świeżych warzyw, których nie trzeba sobie żałować.

Do śniadania korzystnie jest spożyć również porcję owoców (porcja to ilość owoców mieszcząca się w garści). Pamiętaj też, że sok z kartonu  niekoniecznie jest dobrym pomysłem – lepiej wybrać sok ze świeżo wyciśniętych owoców.

Koniecznie sprawdź nasze pomysły na zdrowe śniadania.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 2]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail