Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Sposoby na walkę z dobrym i złym cholesterolem.
Czym jest dobry i zły cholesterol? Jak je rozróżnić? Jak z nimi walczyć?

Jak wystrzegać się złego cholesterolu?

Podwyższony cholesterol to problem, z którym boryka się coraz większa liczba osób, nie tylko tych starszych. Nieoficjalnie mówi się, że w Polsce już połowa z nas walczy z podwyższonym cholesterolem.

Powodem kumulowania się cholesterolu jest przede wszystkim niewłaściwa dieta oraz niezdrowy tryb życia: mała dawka ruchu, palenie papierosów oraz stosowanie innych używek.

Jak powszechnie wiadomo, z cholesterolem warto walczyć, gdyż może on przyczynić się do powstawania wielu groźnych schorzeń, będących wynikiem zapychanych żył i tętnic.

Jednak cholesterol cholesterolowi nierówny i nasz organizm potrzebuje zdrowego cholesterolu, aby móc poprawnie funkcjonować, a przy tym walczyć z nadwyżką złego cholesterolu.

Rozróżniamy dwa rodzaje cholesterolu – dobry i zły.

Ten pierwszy to cholesterol HDL i jego działanie jest całkowicie odwrotne do funkcjonowania złego odpowiednika, określanego mianem LDL.

Dobry cholesterol pozwala walczyć ze złym, który zatyka naczynia krwionośne, co może być przyczyną niedotlenienia serca, a w efekcie udaru mózgu, zawału serca lub miażdżycy. Prawidłowa ilość cholesterolu powinna mieścić się w normach, które wynoszą 135 mg/decylitr krwi jeśli chodzi o cholesterol LDL (dla obu płci) oraz powyżej 58 mg u mężczyzn oraz 66 mg/dl u kobiet w przypadku dobrego cholesterolu HDL.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak obniżyć cholesterol?

Chcąc wiedzieć, jak obniżyć poziom cholesterolu, należy umówić się na konsultację z lekarzem lub dietetykiem, bowiem to przede wszystkim odpowiednio dobrana dieta sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości dobrego cholesterolu.

Ma to związek z tym jak powstaje cholesterol: pewne ilości tego związku wytwarzane są przez naszą wątrobę, lecz w głównej mierze do powstawania zarówno złego, jak i dobrego cholesterolu przyczynia się pożywienie, jakie dostarczamy organizmowi.

Chcąc rozpocząć walkę z cholesterolem LDL, należy zdecydowanie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z codziennej diety produkty, takie jak tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, tłuste wędliny i sery, a także jedzenie określane mianem śmieciowego: fast-food, zupki instant oraz wysoko przetworzone dania i słodycze.

Należy wystrzegać się dużych ilości cukru, a alkohol ograniczyć do małych dawek. Na czarnej liście są również żółtka, pochodzące z jaj kurzych, ale tylko jedzone bez białek.

Masz problem z cholesterolem? Co powinnaś jeść?

Z kolei niezbędnym jest urozmaicenie dań poprzez włączenie do jadłospisu warzyw i owoców, szczególnie tych, które stanowią bogate źródło antyoksydantów. Warto zajadać się takimi warzywami jak marchew, dynia, karczochy oraz rośliny strączkowe, natomiast polecane owoce to przede wszystkim kwaśne okazy, czyli jabłka, grejpfruty, wiśnie czy porzeczki.

Wybierając produkty zbożowe, należy decydować się na pełnoziarniste pieczywo i makaron, a także grube kasze, ze względu na to, że są to produkty zawierające znaczne ilości błonnika – składnika, który jest niezbędny do tego, aby zahamować proces odkładania się cholesterolu.

Ogromną rolę w diecie dla osób z podwyższonym cholesterolem odgrywają dobre tłuszcze, pozyskiwane z ryb morskich, oleju rzepakowego oraz oliwy z oliwek. Dobrym źródłem zbawiennych kwasów tłuszczowych będą również orzechy, w tym słonecznik czy orzechy włoskie. Potrawy należy przyrządzać wykorzystując technikę duszenia, smażenia w piekarniku lub gotowania na parze, a unikać patelni i smażenia na głębokim oleju.

Inne czynniki sprzyjające obniżaniu złego cholesterolu to codzienna dawka ruchu oraz rezygnacja z używek. W walce ze złym cholesterolem LDL mogą pomóc również specyfiki sprzedawane w aptekach, jednak te leki są najczęściej zalecane w naprawdę groźnych przypadkach.

Przeczytaj więcej na portalu o cholesterolu – cholesterolowa.pl.


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail