Ból stawów dotyka olbrzymią liczbę Polaków - zobacz jak sobie z nim radzić.
Jak radzić sobie z uporczywym bólem stawów?

Stawy – jak o nie dbać, aby nie bolały?

Ból stawów może wynikać z wielu przyczyn, obserwacja naszego organizmu w tej sytuacji jest bardzo istotna. Jeśli ból po mechanicznym uszkodzeniu, na przykład po upadku, czy stłuczeniu ustępuje po kilku dniach, prawdopodobnie niczym to nie grozi. Jednak gdy ból utrzymuje się stale przez kilka tygodni, może być to objaw rozwijającej się choroby, w tej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który rozpozna przyczynę stanu zapalnego stawów.

Przyczyny bólu stawów

Dokuczliwy, intensywny i kujący ból w stawach możemy odczuwać po intensywnym wysiłku fizycznym. Taki ból zazwyczaj mija na drugi dzień i jest sygnałem, że trzeba trochę zmniejszyć obciążenie w ćwiczeniach fizycznych. Sport, który na pewno przynosi więcej korzyści niż strat przy długotrwałym nierozsądnym obciążeniu może być przyczyną wielu dolegliwości.

Ból stawów po intensywnym wysiłku jest rzeczą normalną - ale trzeba uważać z przeciążeniami.
Jeżeli po intensywnym wysiłku bolą Cię stawy – zdecydowanie zmniejsz ich obciążenie. Zdecyduj się na mniej wymagające ćwiczenia.

Stawy nie lubią przeciążeń, dlatego też osoby otyłe są szczególnie narażone na bóle kończyn dolnych. Dodatkowe kilogramy są obciążeniem, które zmniejszają wytrzymałość układu kostnego.

Osoby starsze szczególnie narażone są na choroby zwyrodnieniowe, które rozwijają się w wyniku zużywania struktur stawowych. Dokuczliwy ból najczęściej pojawia się w stawach kolanowych i biodrowych. Po nocy może pojawić się sztywność, która utrudnia podjęcie aktywności ruchowej.

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę dolegliwości. Lekarz, który rozpozna chorobę powinien zastosować leczenie niwelujące przede wszystkim przyczynę bólu. W tym czasie jeśli jednak stawy nadal dokuczają można zmniejszać ból. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty zmniejszy odczuwanie bólu.

Można również stosować maści bezpośrednio na bolący staw, które mogą być chłodzące lub rozgrzewające. Do czasu całkowitego ustąpienia objawów powinno stosować się trzy razy dziennie ziemne okłady. Takie okłady wielokrotnego użytku można kupić w aptece.

W sytuacji, w której ból jest nie do zniesienia lekarz może zastosować zastrzyk steroidowy podany bezpośrednio do stawu. Powinna to być jednak metoda stosowana w ostateczności. Rehabilitacja i wizyta u fizjoterapeuty wzmocni mięśnie wokół stawu i zapewni stabilizację ruchu.

Jak dbać o stawy?

Osoby w młodym wieku, które nie mają stwierdzonej żadnej choroby związanej ze stawami, nie muszą o nie szczególnie dbać. Jednak osoby po pięćdziesiątym roku życia powinny zacząć profilaktyczne dbanie o swoje zdrowie, aby uchronić się od poważnych dolegliwości. Bardzo ważna jest suplementacja odpowiednich składników, które należy systematycznie dostarczać organizmowi.

W przypadku poważnych problemów ze stawami - trzeba rozważyć możliwość wykonania zastrzyku.
Szczególnie osoby starsze muszą uważać na stawy – wskazane są regularne wizyty u lekarza!

Preparaty na stawy powinny przyczyniać się do zachowania prawidłowego stanu chrząstki stawowej i odnawianiu zapasu mazi w stawach. Warto dodatkowo stosować pełen zestaw witamin, ponieważ właściwie każda witamina przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Najgroźniejszymi czynnikami dla naszych stawów jest nadwaga i siedzący tryb życia. Częstsze aktywne korzystanie ze świeżego powietrza w znaczny sposób może zredukować naszą wagę i wzmocnić nasze kości.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/product-pol-29625-SYNOCROM-20mg-2m


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Biegając na nartach możemy wybrać malownicze trasy.

Bieganie na nartach – czy warto rozpocząć przygodę z tym sportem?

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie przygody z narciarstwem biegowym i wciąż nie potrafisz się zdecydować, być może …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments