Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Ból stawów dotyka olbrzymią liczbę Polaków - zobacz jak sobie z nim radzić.
Jak radzić sobie z uporczywym bólem stawów?

Stawy – jak o nie dbać, aby nie bolały?

Ból stawów może wynikać z wielu przyczyn, obserwacja naszego organizmu w tej sytuacji jest bardzo istotna. Jeśli ból po mechanicznym uszkodzeniu, na przykład po upadku, czy stłuczeniu ustępuje po kilku dniach, prawdopodobnie niczym to nie grozi. Jednak gdy ból utrzymuje się stale przez kilka tygodni, może być to objaw rozwijającej się choroby, w tej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który rozpozna przyczynę stanu zapalnego stawów.

Przyczyny bólu stawów

Dokuczliwy, intensywny i kujący ból w stawach możemy odczuwać po intensywnym wysiłku fizycznym. Taki ból zazwyczaj mija na drugi dzień i jest sygnałem, że trzeba trochę zmniejszyć obciążenie w ćwiczeniach fizycznych. Sport, który na pewno przynosi więcej korzyści niż strat przy długotrwałym nierozsądnym obciążeniu może być przyczyną wielu dolegliwości.

Ból stawów po intensywnym wysiłku jest rzeczą normalną - ale trzeba uważać z przeciążeniami.
Jeżeli po intensywnym wysiłku bolą Cię stawy – zdecydowanie zmniejsz ich obciążenie. Zdecyduj się na mniej wymagające ćwiczenia.

Stawy nie lubią przeciążeń, dlatego też osoby otyłe są szczególnie narażone na bóle kończyn dolnych. Dodatkowe kilogramy są obciążeniem, które zmniejszają wytrzymałość układu kostnego.

Osoby starsze szczególnie narażone są na choroby zwyrodnieniowe, które rozwijają się w wyniku zużywania struktur stawowych. Dokuczliwy ból najczęściej pojawia się w stawach kolanowych i biodrowych. Po nocy może pojawić się sztywność, która utrudnia podjęcie aktywności ruchowej.

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę dolegliwości. Lekarz, który rozpozna chorobę powinien zastosować leczenie niwelujące przede wszystkim przyczynę bólu. W tym czasie jeśli jednak stawy nadal dokuczają można zmniejszać ból. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty zmniejszy odczuwanie bólu.

Można również stosować maści bezpośrednio na bolący staw, które mogą być chłodzące lub rozgrzewające. Do czasu całkowitego ustąpienia objawów powinno stosować się trzy razy dziennie ziemne okłady. Takie okłady wielokrotnego użytku można kupić w aptece.

W sytuacji, w której ból jest nie do zniesienia lekarz może zastosować zastrzyk steroidowy podany bezpośrednio do stawu. Powinna to być jednak metoda stosowana w ostateczności. Rehabilitacja i wizyta u fizjoterapeuty wzmocni mięśnie wokół stawu i zapewni stabilizację ruchu.

Jak dbać o stawy?

Osoby w młodym wieku, które nie mają stwierdzonej żadnej choroby związanej ze stawami, nie muszą o nie szczególnie dbać. Jednak osoby po pięćdziesiątym roku życia powinny zacząć profilaktyczne dbanie o swoje zdrowie, aby uchronić się od poważnych dolegliwości. Bardzo ważna jest suplementacja odpowiednich składników, które należy systematycznie dostarczać organizmowi.

W przypadku poważnych problemów ze stawami - trzeba rozważyć możliwość wykonania zastrzyku.
Szczególnie osoby starsze muszą uważać na stawy – wskazane są regularne wizyty u lekarza!

Preparaty na stawy powinny przyczyniać się do zachowania prawidłowego stanu chrząstki stawowej i odnawianiu zapasu mazi w stawach. Warto dodatkowo stosować pełen zestaw witamin, ponieważ właściwie każda witamina przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Najgroźniejszymi czynnikami dla naszych stawów jest nadwaga i siedzący tryb życia. Częstsze aktywne korzystanie ze świeżego powietrza w znaczny sposób może zredukować naszą wagę i wzmocnić nasze kości.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/product-pol-29625-SYNOCROM-20mg-2m


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często ćwiczyć brzuch żeby schudnąć? Podpowiadamy jaka jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia.

Jak często ćwiczyć żeby schudnąć, czyli czy mogę trenować codziennie?

Nie da się ukryć, że połączenie diety z systematyczną aktywnością fizyczną jest najlepszą metodą na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail