Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Skąd się biorą brzucha bóle
Jak powstają bóle brzucha

Bóle jelit – skąd się biorą i co mogą oznaczać?

Dolegliwości bólowe jamy brzusznej są jedną z najczęstszych przypadłości i mogą być wywołane przez wiele przyczyn. Mogą powstawać na tle zaburzeń mechanicznych np. zahamowana perystaltyka jelit lub czynnościowych np. zaburzenia wchłaniania. W odpowiedzi na niekorzystne bodźce reagować mogą bólem, skurczem, a nawet wywoływać nudności i wymioty. Bardzo ważne jest wczesne reagowanie na powstające dolegliwości, które może zapobiec rozwinięciu się poważnych schorzeń.

Co wywołuje ból jelit?

Jelita to bardzo dobrze unerwiona struktura ludzkiego ciała, doskonale połączona z centralnym układem nerwowym, co powoduje, że każdy nieprawidłowy proces toczący się w ich obrębie daje nieprzyjemne odczucia. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w obrębie podbrzusza są wzdęcia i nadmierne gazy. Zwykle powstają na tle pokarmowym, w wyniku fermentowanych przez bakterie składników pożywienia. Uwalniane do światła jelit w nadmiarze gazy gromadzą się i napierają na delikatną śluzówkę. Wyzwala to reakcje bólowe, które mogą być odczuwane jako bolesna kolka. Innym przykładem może być bolesność towarzysząca nietolerancjom pokarmowym np. glutenu i laktozy.

W tym przypadku bardzo ważna jest samoobserwacja i unikanie pokarmów po których nasilają się objawy. Ponadto kurczowe bóle brzucha powstawać mogą na tle innych układów np. rozrodczego, czy moczowego. U kobiet często towarzyszą krwawieniom miesiączkowym, podczas których macica obkurcza się wyzwalając przykre dolegliwości. Natomiast w przypadku zakażeń układu moczowego jak np. zapalenie pęcherza dołączać się będą inne objawy tzw. dyzuryczne np. ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu i bolesne parcie na pęcherz.

Czy ból jelit może być związany z chorobą?

Istnieje całe mnóstwo jednostek chorobowych mogących dawać objawy bólowe ze strony jelit, jednak w zdecydowanej większości są one spowodowane przemijającymi dysfunkcjami. Wśród najbardziej popularnych chorób jelit wyróżnia się jelito drażliwe, które oprócz bólu w obrębie dolnej części brzucha charakteryzuje się zmianą rytmu wypróżnień, a cechą rozpoznawczą dla tego schorzenia jest ból mijający po oddaniu stolca (najczęściej biegunkowego).

Inną grupą zaburzeń są nieswoiste choroby zapalne jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, do których potwierdzenia wymagane jest wykonanie badania endoskopowego przewodu pokarmowego.

Jak postępować, gdy pojawia się ból?

Bardzo dobre rezultaty dają dostępne bez recepty preparaty działające rozkurczająco na mięśniówkę gładką jelit np. drotaweryna. W przypadku bólów miesiączkowych można połączyć go z lekiem przeciwbólowym z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. ibuprofen. Kojące mogą być także leki zmniejszające napięcie powierzchniowe gazów w jelitach tj. simetykon. Poza tym na skurcze brzucha Iberogast będzie bardzo pomocny, oparty na wyciągach z roślin leczniczych.

Natomiast gdy ból nasila się w czasie, a żaden ze stosowanych leków nie pomaga, należy koniecznie zgłosić się do lekarza w celu szczegółowej diagnostyki.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 3]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail