Jak działają aminokwasy proste

Aminokwasy proste – jak działają?

Suplementacja diety staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko wśród sportowców trenujących zawodowo. Sięgają po nią również amatorzy, którzy chcą przyspieszyć efektywność treningów. Największą grupą sportowców, którzy korzystają z suplementacji są osoby trenujące sporty siłowe, których głównym celem jest przyrost masy mięśniowej. Jednak i wśród biegaczy czy kolarzy nie brakuje chętnych do wspomagania organizmu dodatkowymi substancjami.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Trening a odpowiednia dieta

Osoby wykonujące regularnie intensywny wysiłek fizyczny z pewnością na własnej skórze zdążyły przekonać się o tym, jak ogromne znaczenie dla osiąganych wyników sportowych ma dobrze zbilansowana dieta. Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania rozmaitych substancji odżywczych i gdy któryś z nich zaczyna brakować, to pojawiają się problemy – czy to ze zdrowiem, czy z wydolnością. Jeżeli chodzi o przyrost mięśni po wysiłku treningowym, to ogromną rolę odgrywa dostarczanie organizmowi białka, które jest podstawowym budulcem mięśni. Sportowcy, którym zależy na przyroście masy mięśniowej powinni każdego dnia spożywać jak najwięcej produktów białkowych. Zaliczają się do nich chociażby kurczak, ryż, tuńczyk, nabiał czy też warzywa strączkowe.

Suplementacja diety w aminokwasy proste

Chcąc właściwie zbilansować codzienną dietę, należy ją dokładnie zaplanować Niestety nie każdy ma czas na to, aby dokładnie analizować skład każdego spożywanego posiłku. Najlepszym wyjściem byłoby w takim przypadku skorzystanie z porad dietetyka i zamówienie gotowego jadłospisu, jednak wciąż nie jest to jeszcze nazbyt popularne.

Z takiego postępowania rodzą się deficyty aminokwasów w organizmie, które skutkują zmniejszoną efektywnością treningów. Warto wówczas sięgnąć po sprawdzone suplementy diety.

Jak działają aminokwasy proste?

Aminokwasy endogenne czyli proste, to takie aminokwasy, które organizm może syntetyzować sam. Nie oznacza to jednak tego, że organizm ludzki jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość aminokwasów endogennych w każdych warunkach. Spełniają one szereg ważnych funkcji, takich jak chociażby pomoc w regeneracji mięśni czy też działanie antykataboliczne. Podczas wzmożonego wysiłku warto zadbać o ich odpowiednią suplementację. W organizmie człowieka znaleźć można szereg aminokwasów prostych.

Do najpopularniejszych i najważniejszych z nich zaliczane są między innymi – arginina, cysteina czy też glicyna. Arginina bierze udział w procesach regeneracyjnych mięśni, stawów, a także takich narządów wewnętrznych jak wątroba. Zalecana jest dla sportowców uprawiających intensywny wysiłek fizyczny – przyspiesza regenerację oraz dba o stawy zapobiegając kontuzjom. Z kolei przyjmowanie cysteiny znacznie poprawia wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego, przyspiesza ona również regenerację przemęczonych tkanek.

Z kolei glicyna odpowiedzialna jest za przyrost masy mięśniowej – to za jej pomocą glukoza przekształcana jest w energię, a także zwiększa poziom kreatyny. Suplementy diety zawierające aminokwasy proste można kupić w sklepach z odżywkami dla sportowców, oraz w internecie, np. na swiatsupli.pl , sklep.kfd.pl czy sfd.pl.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail