O czym warto pamiętać przy diecie?
O czym warto pamiętać przy diecie?

Istota genów i diety w kontekście zdrowia

Naukowcy od lat prowadzą badania, próbując odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki determinują  ludzkie zdrowie. Czy ważne są geny, dieta, a może i jedno, i drugie?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jakie znaczenie mają geny i dieta w kontekście zdrowia

Choć lekarze od dawna przekonują, że jesteśmy tym czym jemy, to naukowcom z Uniwersytetu Cambridge, jednoznacznie udało się rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Otóż okazuje się, że ludzkie geny mają spore znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie, jednak jeszcze większe ma sama dieta, która może modyfikować aż 90% genów wchodzących w skład DNA.

Wniosek nasuwa się zatem jeden! To, co spożywamy ma ogromny wpływ na kształt naszych genów.

Potwierdzeniem badań naukowców z Uniwersytetu Cambridge, mogą być te przeprowadzone przez dr Petera Joshi z Uniwersytetu w Edynburgu, który doszedł do wniosku, że długość ludzkiego życia w 20% może zależeć od genów, jakie odziedziczymy po naszych przodkach. Za resztę, zdaniem Szkockiego specjalisty odpowiada styl życia, a więc również to, co jemy. Wyniki jego badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.

Skoro już wiadomo, że dieta modyfikuje ludzkie geny, to warto o nią zadbać na najwcześniejszym etapie ludzkiego rozwoju czyli już w łonie matki. Kobiety w ciąży, w trosce o przyszłego potomka, powinny stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim spożywać regularne i bogate w wartości odżywcze posiłki. Niezmiernie ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka jest przyjmowanie odpowiednich dawek kwasu foliowego oraz kwasów tłuszczowych NNKT. Według badań epidemiologicznych niedożywienie w okresie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania nałogów, schizofrenii oraz chorób afektywnych na późniejszym etapie życia.

Na to co jeść i po które produkty najlepiej sięgać, powinni zwracać uwagę wszyscy ludzie, nie tylko kobiety w ciąży. Wiadomo, że jedne produkty mają niezwykle negatywny, a inne pozytywny wpływ na modyfikację genów.

Warto też raz na jakiś czas oczyścić swój organizm z toksyn, które gromadzą się w wątrobie i jelicie grubym. Zwykły detoks polega m.in. na jedzeniu świeżych warzyw i owoców, spożywaniu dużej ilości płynów i sporej dawce ruchu. Warto też pochylić się nad propozycją dobrych klinik medycznych, podobnych do tej vimed.pl, w których wykonywane są zabiegi oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Wśród tych zabiegów popularna jest hydrokolonoterapia – czyli oczyszczanie wodą jelita grubego, detoks alkoholowy czy  lekowy.

Czego powinniśmy się wystrzegać?

Wiadomo, że produkty wysoko-przetworzone negatywnie modyfikują geny, a co za tym idzie mogą prowadzić np. do chorób nowotworowych, cukrzycy czy nadciśnienia. Ponadto ludzkiemu DNA szkodzi  cukier, spożywany w postaci czekolad czy innych smakołyków. Badania naukowe dowodzą, że spożywanie cukru trwale wpływa na negatywną modyfikację genów. Glukoza jest jednym z żywicieli komórek rakowych. I już to powinno nam dać do myślenia. Aby dłużej żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem oczywistym jest też rezygnacja z używek: alkoholu i papierosów.

Pamiętajmy! Naukowcy mają rację. Dieta wpływa na nasze geny, a zatem jesteśmy tym, co jemy.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Skuteczna dieta dzięki zdrowemu cateringowi.

Jak szybko schudnąć bez efektu jo-jo? Postaw na zdrowy catering!

Próbowałaś już wiele razy zaczynać dietę od kolejnego poniedziałku? A może przed Świętami Bożego Narodzenia …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments