O czym warto pamiętać przy diecie?
O czym warto pamiętać przy diecie?

Istota genów i diety w kontekście zdrowia

Naukowcy od lat prowadzą badania, próbując odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki determinują  ludzkie zdrowie. Czy ważne są geny, dieta, a może i jedno, i drugie?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jakie znaczenie mają geny i dieta w kontekście zdrowia

Choć lekarze od dawna przekonują, że jesteśmy tym czym jemy, to naukowcom z Uniwersytetu Cambridge, jednoznacznie udało się rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Otóż okazuje się, że ludzkie geny mają spore znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie, jednak jeszcze większe ma sama dieta, która może modyfikować aż 90% genów wchodzących w skład DNA.

Wniosek nasuwa się zatem jeden! To, co spożywamy ma ogromny wpływ na kształt naszych genów.

Potwierdzeniem badań naukowców z Uniwersytetu Cambridge, mogą być te przeprowadzone przez dr Petera Joshi z Uniwersytetu w Edynburgu, który doszedł do wniosku, że długość ludzkiego życia w 20% może zależeć od genów, jakie odziedziczymy po naszych przodkach. Za resztę, zdaniem Szkockiego specjalisty odpowiada styl życia, a więc również to, co jemy. Wyniki jego badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.

Skoro już wiadomo, że dieta modyfikuje ludzkie geny, to warto o nią zadbać na najwcześniejszym etapie ludzkiego rozwoju czyli już w łonie matki. Kobiety w ciąży, w trosce o przyszłego potomka, powinny stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim spożywać regularne i bogate w wartości odżywcze posiłki. Niezmiernie ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka jest przyjmowanie odpowiednich dawek kwasu foliowego oraz kwasów tłuszczowych NNKT. Według badań epidemiologicznych niedożywienie w okresie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo występowania nałogów, schizofrenii oraz chorób afektywnych na późniejszym etapie życia.

Na to co jeść i po które produkty najlepiej sięgać, powinni zwracać uwagę wszyscy ludzie, nie tylko kobiety w ciąży. Wiadomo, że jedne produkty mają niezwykle negatywny, a inne pozytywny wpływ na modyfikację genów.

Warto też raz na jakiś czas oczyścić swój organizm z toksyn, które gromadzą się w wątrobie i jelicie grubym. Zwykły detoks polega m.in. na jedzeniu świeżych warzyw i owoców, spożywaniu dużej ilości płynów i sporej dawce ruchu. Warto też pochylić się nad propozycją dobrych klinik medycznych, podobnych do tej vimed.pl, w których wykonywane są zabiegi oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Wśród tych zabiegów popularna jest hydrokolonoterapia – czyli oczyszczanie wodą jelita grubego, detoks alkoholowy czy  lekowy.

Czego powinniśmy się wystrzegać?

Wiadomo, że produkty wysoko-przetworzone negatywnie modyfikują geny, a co za tym idzie mogą prowadzić np. do chorób nowotworowych, cukrzycy czy nadciśnienia. Ponadto ludzkiemu DNA szkodzi  cukier, spożywany w postaci czekolad czy innych smakołyków. Badania naukowe dowodzą, że spożywanie cukru trwale wpływa na negatywną modyfikację genów. Glukoza jest jednym z żywicieli komórek rakowych. I już to powinno nam dać do myślenia. Aby dłużej żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem oczywistym jest też rezygnacja z używek: alkoholu i papierosów.

Pamiętajmy! Naukowcy mają rację. Dieta wpływa na nasze geny, a zatem jesteśmy tym, co jemy.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Jakie są zasady diety ketogenicznej oraz jaki jest jadłospis na diecie ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna bez tajemnic

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który zakłada spożywanie pokarmów bogatych w zdrowe tłuszcze, przy jednoczesnym …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments