Choć reklamy różnych magicznych suplementów diety mogą próbować cię przekonać, że jest inaczej, to sukces twojej diety zaczyna się tak naprawdę do małych, regularnych kroków. Te codziennie mikro zwycięstwa zdecydują o tym, że dzięki wyłącznie twojej pracy, będziesz mogła się cieszyć smukłą sylwetką i super zdrowiem.
Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestaw najlepszych nawyków żywnościowych, o których warto pamiętać, kiedy chcesz skutecznie i trwale zgubić zbędne kilogramy. Nie wymagają od ciebie wielkich wyrzeczeń, tylko nieco samozaparcia. Włącz je do swojej diety, a szybko zobaczysz, jak przynoszą kolosalne efekty.
1. Zadbaj o mniejsze porcje
Bombardowanie organizmu olbrzymimi porcjami posiłków może stanowić dla układu trawiennego poważne wyzwanie. Im większa porcja, tym większe problemy z trawieniem i tym szybciej przybieramy na wadze (to czego organizm nie wykorzysta na bieżące potrzeby, zostanie zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej). Spraw, by porcje posiłków były mniejsze, ale za to częstsze i regularne. Najesz się tak samo, a organizm otrzyma stały zapas „paliwa”, którego będzie używał na bieżąco.
2. Jedz posiłki o regularnych porach
Kluczem w rozsądnym odchudzaniu jest jedzenie regularnych posiłków o stałych porach.Wtedy „przyzwyczaisz” organizm do rozsądniejszego gospodarowania zapasami, a także zminimalizujesz ilość odkładanej tkanki tłuszczowej. Powinnaś jeść 5 posiłków dziennie, z sycącym śniadaniem, nieco większym pod względem kalorycznym obiadem i lekkostrawną, pożywna kolacją.
3. Pij dużo wody
Picie wody jest uznawane przez dietetyków za jeden z najlepszych sposobów, który pomaga w procesie odchudzania. Regularne picie wody zwiększa uczucie sytości, wypłukuje z organizmu toksyny, pomaga w trawieniu, nawilża skórę, i wiele, wiele więcej.
4. Sycące śniadanie – najważniejszy posiłek dnia!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zadbaj by był sycący i odpowiednio zbilansowany. Odpowiednie śniadanie naładuje cię energią i pomoże stawić czoła różnym wyzwaniom.
5. Zrezygnuj z dokładek
Zadbaj o to, by na talerzu wylądowała tylko jedna porcja danego posiłku dziennie. Dzięki temu zmniejszysz kaloryczność posiłków.
6. Jedz powoli
Jedz wolno i żuj dokładnie. Delektuj się jedzeniem. To usprawni proces trawienia, dzięki czemu twój organizm maksymalnie wykorzysta substancje odżywcze zawarte w pożywieniu i nic nie będzie musiał odkładać.
7. Unikaj przetworzonej żywności
Zmniejsz do minimum ilość przetworzonej żywności takiej jak konserwy, zupy w proszku, gotowe potrawy w słoikach, gotowe sałatki, potrawy do mikrofali i piekarnika gotowe w pięć minut. To przetworzona żywność jest największym napędzaczem przyrostu tkanki tłuszczowej, który odpowiada za wzrost wagi oraz zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.
8. Lista zakupów
Zawsze planuj zakupy – listę produktów i jadłospis przygotuj sobie kilka dni do przodu. Dzięki temu podczas samych zakupów unikniesz kupna produktów, których nie potrzebujesz lub kupujesz pod wpływem impulsu lub chwilowej zachcianki.
9. Rób zakupy będąc syta
Bardzo ważne! Jeżeli robisz zakupy będąc głodna, często sięgasz po produkty, których tak naprawdę nie potrzebujesz, a na które przychodzi ci natychmiastowa ochota. Najczęściej wybierasz wtedy niezdrowe i kaloryczne produkty.
10. Jedz dużo warzyw.
Warzywa to potęga. Koniec i kropka. Są zdrowe, mają mało kalorii, mają niski indeks glikemiczny i dużo łatwo przyswajalnych witamin oraz błonnika. Pomagają w odchudzaniu, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz przyspieszają metabolizm. Jeżeli nie przepadasz za jedzeniem samych warzyw, możesz jeść je w formie przekąsek ze zdrowymi sosami lub popijać warzywne koktajle.