Dieta dr Jana Kwaśniewskiego, nazywana również dietą optymalną, była w Polsce kilkanaście lat temu zdecydowanie najpopularniejszą dietą, nie tylko ze względu na jej zasady, ale także dlatego, że według jej twórcy zapewniała zdrowie, a nawet wyleczenie schorzeń uważanych za nieuleczalne takich jak: astma oskrzelowa, cukrzyca, nadwaga, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, miażdżyca.
W oparciu o biochemię naszego organizmu, dr Kwaśniewski stworzył nowy model żywienia, wedle którego podstawą diety powinny być tłuszcze (szczególnie pochodzenia zwierzęcego) oraz białka – składnik budulcowy organizmu i w bardzo niewielkiej ilości węglowodany, które dostarczają organizmowi energii.
Zasady ogólne diety Kwaśniewskiego:
Jest to dieta wysokotłuszczowa. Tłuszcz musi stać się najważniejszym składnikiem naszego pożywienia i powinniśmy zjadać go najwięcej. Należy go organizmowi dostarczyć w takiej ilości by się nim nasycił i nie odczuwał potrzeby przyjęcia dużej ilości białka i węglowodanów.
Białka, które przyjmujemy powinny być pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego, ponieważ ma to być materiał budulcowy o najwyższej wartości biologicznej, czyli dieta ta zdecydowanie preferuje mięso nad soję czy rośliny strączkowe.
Węglowodany jemy głównie w postaci skrobi, tj. w ziemniakach i warzywach, a nie w słodyczach, owocach czy kaszach. Nie liczymy spożywanych kalorii. Nie głodzimy się ani nie pościmy. Jemy wtedy, gdy odczuwamy głód i najadamy się do syta.
Aktywność fizyczna, dostosowana do naszych możliwości, powinna mieć miejsce przynajmniej 3 razy w tygpodniu, przy czym preferowane są zajęcia raczej intensywne takie jak, bieganie, jazda na rowerze, pływanie.
Produkty zalecane do spożycia:
- wszystkie rodzaje serów,
- jaja (powyżej 4 na dobę),
- podroby, galarety mięsne, chrząstki, zupy gotowane na tłustym mięsie,
- każdy rodzaj mięsa (najlepiej tłuste, wieprzowe),
- wszystkie rodzaje wędlin (najlepiej salceson),
- ryby, konserwy rybne,
- drób (najlepiej tłusta gęś, kaczka),
- dużo tłuszczu zwłaszcza zwierzęcego: masło, smalec, słonina, smalec gęsi, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, margaryna,
- mleko lub śmietana (0,5 litra na dobę),
- z owoców najlepiej zjadać tylko owoce jagodowe, takie jak agrest, czarne porzeczki, jagody i żurawina,
- niskocukrowe warzywa takie jak pomidory, ogórki i kapustne,
- niewielkie ilości ziemniaków (frytki na smalcu, łoju).
Produkty niezalecane:
- cukier, słodycze,
- miód,
- owoce i przetwory owocowe,
- ryż i kasze,
- chleb i pieczywo,
- ciasta, kluski, potrawy mączne,
- mąka ziemniaczana,
- groch i fasola,
- słodzone płyny,
- inne produkty pochodzenia roślinnego.
Zalety diety Kwaśniewskiego
- brak uczucia głodu,
- nie trzeba liczyć kalorii ani zmniejszać porcji,
- dosyć szybka utrata wagi – do 5kg miesięcznie,
- zwolennicy diety przyznają, że wyleczyli się z poważnych i długotrwałych schorzeń, takich jak bóle reumatyczne czy cukrzyca,
- dużo lepsze samopoczucie oraz ogólna poprawa kondycji.
Wady diety Kwaśniewskiego
- nadmiar tłuszczów zwierzęcych oraz cholesterolu sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym,
- niedobór błonnika pokarmowego sprzyja zaparciom, a także chorobom nowotworowym,
- dieta nie jest zbilansowana, wywołuje niedobór wielu składników pokarmowych – może doprowadzić do niedoboru witamin z grupy B, witaminy C, kwasu foliowego, a także wapnia, magnezu, potasu, miedzi,
- zbyt duża ilość białka zwierzęcego może przyczynić się do zakwaszenia organizmu oraz obciążenia narządów wewnętrznych, np. nerek, serca i stawów.
Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. NIGDY nie dobieraj diety sama w oparciu o teksty znalezione w internecie!