Głównym składnikiem diety dukana jest białko.
Ostatnimi czasy dieta Dukana zrobiła prawdziwą furorę na całym świecie.

Dieta Dukana – czy rzeczywiścia „dieta cud”?

Najpopularniejsza dieta ostatnich lat, zwana również dietą białkową (proteinową), gdyż głównym jej założeniem jest ograniczenie spożycia węglowodanów, przy jednoczesnym wzroście spożycia produktów bogatych w białko zwierzęce.  Dzięki temu organizm spala rezerwy tłuszczu. Dodatkowo, przetrawienie zjadanego białka ma przyspieszyć metabolizm, a więc i utratę masy ciała.

Dieta ta została ułożona przez dr Pierre’a Dukana – francuskiego lekarza internistę. Jest on znanym specjalistą, od wielu lat zajmującym się walką z otyłością. Ogólnoświatową popularność zyskał dzięki książce ’Nie potrafię schudnąć”, w której przedstawił program swojej diety białkowej.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Fazy diety Dukana

Dieta białkowa składa się z 4 faz, które musisz po kolei przejść, nie pomijając żadnej z nich i ścieśle stosując się do ich wytycznych. Niestosowanie się do zaleceń, skracanie lub przedłużanie faz nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i grozi efektem jo-jo.

FAZA I (atak)

Choć wyniki są rzeczywiście fantastyczne, koszty, jakie ponosi organizm, są bardzo wysokie.
W pierwszej fazie Diety Dukana waga się zmniejsza głównie dzięki utracie… wody

Możesz jeść tyle, ile chcesz i kiedy chcesz, ale muszą to być produkty, które zawierają dużo białka i minimalną ilość węglowodanów i tłuszczu.

Przykładowe składniki: chudy nabiał (twaróg, serki homogenizowane i jogurty, mleko), kurczak i indyk bez skóry, drobiowe wątróbki, chuda wędlina drobiowa i szynka wieprzowa, chuda wołowina i cielęcina, owoce morza, dowolne ryby (również tłuste np.: łosoś, makrela), jajka.

Pij codziennie co najmniej 1,5 litra wody. Można pić: herbatę, kawę i napoje light, np. cola. Codziennie jedz również 2 łyżki otrąb owsianych z łyżką otrąb pszennych. Dodawaj je np. do serka czy jogurtu lub dań gotowanych – zapobiegnie to zaparciom. W małej ilości jedz: cebulę, korniszony, cytrynę, musztardę bez cukru i koncentrat pomidorowy.

Pamiętaj ! Nie przeciągaj I fazy. Najlepsze efekty uzyskiwane są w pierwszych dniach, możesz stracić nawet 1kg dziennie. Długość tej fazy jest zależna od twojej nadwagi. Gdy chcesz pozbyć się do 5 kg, faza ataku trwa 1 dzień, przy 10 kg nadwagi 3 dni, przy 10-20 kg 5 dni, powyżej 20 kg do 7 dni.

Nie ma diety cud. Pomoże Ci tylko specjalista, który dobierze jadłospis do Twoich potrzeb.
Zamiast wybierać konkretną dietę… lepiej wybierz się do dietetyka!

FAZA II (naprzemienna)

Ta faza polega na przejściu na tzw. cykl naprzemienny, a więc w jedne dni jadasz produkty białkowe (proteinowe – P) razem z warzywami (W), w inne dni Twoje menu bazuje wyłącznie na białku (P). II fazę należy rozpocząć od P+W.

W dni proteinowe możesz jeść produkty z fazy uderzeniowej. W dni mieszane jedz produkty białkowe, ale dodaj do nich grzyby lub warzywa (np. pomidory, sałata, ogórki, kalafior, brokuły, kapusta, szpinak, fasolka szparagowa, cukinia, cebula, por, seler, szparagi, czasami marchew i buraki). Zrezygnuj jednak z ziemniaków i warzyw strączkowych.

Pij nadal co najmniej 1,5 litra płynów dziennie i jedz otręby. Nie stosuj ograniczeń ilościowych, ale staraj się jeść 2 główne posiłki i 2 przekąski.

Ta faza trwa aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów, czyli do czasu osiągnięcia pożądanej wagi.

FAZA III (utrwalanie)

Podstawą Twojego menu są produkty z dni mieszanych, czyli jadamy głównie białka i warzywa, ale dodatkowo dieta zostaje wzbogacona w węglowodany (chleb pełnoziarnisty, makaron, ryż, ziemniaki, niezbyt słodkie owoce).
Możesz zjadać porcję owoców dziennie, czyli np. jabłko, pomarańczę, miseczkę owoców jagodowych (ale bez czereśni,winogron, bananów i owoców suszonych).

Dwa razy w tygodniu przygotuj sobie królewską ucztę (jeden niedietetyczny posiłek np. pizza lub wymarzony deser do obiadu). Przez jeden dzień w tygodniu jedz tylko produkty, które dozwolone są w fazie uderzeniowej, czyli same białka.

Długość tej fazy jest uzależniona od ilości zrzuconych kilogramów. Przyjmuje się, że trwa ona 10 dni na każdy zrzucony kilogram, czyli jeżeli schudłaś 3 kg to faza III powinna trwać u Ciebie 30 dni.

FAZA IV (stabilizacja)

Gdy Twoja waga się utrwali, możesz powrócić do normalnego jedzenia i spożywać dowolne produkty (za wyjątkiem słodyczy i cukru). Jedynym warunkiem tej fazy jest przeznaczenie jednego dnia w tygodniu na jedzenie produktów  wyłącznie białkowych (czyli tych z I fazy). W ten sposób spalisz ewentualną nadwyżkę kalorii.

Jedz regularne i niezbyt obfite posiłki, pozwoli Ci to uniknąć ataków wilczego głodu. Uważaj na cukier, produkty mączne (szczególnie z białej mąki), alkohol oraz tłuszcz. Nie musisz ograniczać warzyw. Wybieraj chude mięso i chudy nabiał.Faza ta powinna trwać do końca życia, jeżeli zależy Ci na utrzymaniu efektów diety.

Zalety diety Dukana:

  • szybkie efekty w postaci spadku masy ciała,
  • poprawa stanu skóry ze względu na zwiększone spożycie kolagenu i białka zwierzęcego,
  • radykalnie zmniejszone spożycie cukru i słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych (fast-food, dania gotowe),
  • zasady diety nie ograniczają ilości jedzenia, a jedynie jego jakość, dzięki czemu nie odczuwa się głodu,
  • jasne i proste zasady diety, wyraźne wytyczne, których należy się trzymać.

Wady diety Dukana:

Zamiast wybierać dietę - wybierz dietetyka!
Myślisz o tym jak schudnąć? Pamiętaj, że każda dieta może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojego organizmu.
  • początkowa szybka utrata masy ciała to jedynie utrata wody, a nie tłuszczu,
  • brak urozmaicenia, zwłaszcza w pierwszych dwóch fazach tej diety,
  • nadmierne spożycie białka i obciążenie nim organizmu,
  • silne zakwaszenie organizmu i zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej,
  •  zatrzymanie okresu,
  •  nieświeży oddech,
  • gromadzenie ciał ketonowych,
  • złe samopoczucie,
  • zwiększona utrata wapnia z moczem, co zwiększa ryzyko osteoporozy,
  • sprzyjanie chorobom stawów, dnie moczanowej, bólom mięśni, zaburzeniom trawienia,
  • duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • wysokie spożycie soli,
  • brak błonnika pokarmowego (dieta uboga w warzywa, owoce, węglowodany), co skutkuje przewlekłymi zaparciami oraz chorobami jelit,
  • brak odpowiedniej ilości przyswajalnych węglowodanów w etapie pierwszym i drugim, wpływa negatywnie na mózg, uczucie zmęczenia i zaburzenia koncentracji oraz silnie osłabia wydolność i siłę mięśni,
  • osoby uprawiające sport mogą nie mieć siły by ćwiczyć!,
  • silne obciążenie nerek lub nawet ich uszkodzenie,
  • niedobory witamin rozpuszczalnych w wodzie jak C, grupy B oraz PP, a także cynku, miedzi i selenu,
  • nadmierne spożycie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A i D), co może grozić m.in. uszkodzeniem wątroby,
  • podwyższone ryzyko zachorowań na choroby krążenia, miażdżycę, choroby serca.

 Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. Rodzaj diety zawsze zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Pamiętaj również, że dieta tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 1]

Check Also

Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu? Te 5 produktów pomoże Ci zdrowo schudnąć!

Odchudzanie to proces, który – jeśli ma być przeprowadzony zdrowo – nie powinien być bardzo …

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michu
7 lat temu

Dieta działa, ale niektórzy twierdzą, że powoduje więcej szkody niż pożytku. Doradzam lekturę artykułów o jej szkodliwości, zanim ktoś zdecyduje się na jej zastosowanie

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail