Ocet jabłkowy to domowy wspomagacz na odchudzanie.
Domowy przepis na pomoc w odchudzaniu.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Czy picie octu jabłkowego może sprawić, że schudnę? – to pytanie zadała sobie niejedna z nas. Na pewno słyszałaś, że ocet jabłkowy ma podobno magiczną moc korzystnego wpływania na figurę i pozytywny wpływ na utratę zbędnych kilogramów. Zresztą chwalą go zarówno celebryci, jak i eksperci od zdrowego odżywiania. Czy ocet jabłkowy faktycznie działa? A jeżeli tak, to jak go stosować, by przyniósł najlepsze efekty? Postaram się sprawdzić.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w procesie naturalnej, dwuetapowej fermentacji jabłek. W pierwszej fazie ma miejsce przekształcenie cukru zawartego w owocach w alkohol, który w drugiej, znacznie dłuższej, zostaje przez bakterie odpowiedzialne za fermentację zamieniony w kwas octowy. Przy zachowaniu odpowiednich warunków proces ten może zachodzić latami, co spowoduje, że ocet będzie nabierał szlachetności i będzie bogatszy w substancje aktywne.

Ocet jabłkowy jest lekko mętny i ma żółto-bursztynowy kolor. Jego ogromną zaletą jest przyjemny, jabłkowy zapach. A smak? Oczywiście kwaśny i intensywny. Czy zatem na pewno nadaje się do picia?

Co zawiera ocet jabłkowy?

W składzie octu jabłkowego znajdziemy wszystko to, co wartościowe w jabłkach:

  • witaminy A, E, C i z grupy B,
  • aminokwasy
  • pektyny i bioflawonoidy,
  • minerały: żelazo, magnez, krzem, potas, sód, żelazo, fosfor,
  • kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy
  • żywe kultury bakterii oraz enzymy.

Na szczególną uwagę zasługuje pektyna, będąca głównym składnikiem octu jabłkowego. To właśnie ona odpowiada za regulację procesów trawiennych! Oprócz tego zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu, obniża poziom cholesterolu we krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem antyoksydantów – zwłaszcza witaminy E – które wykazują działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe.
To właśnie przeciwutleniacze skutecznie walczą z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia się.

W porównaniu do zwykłego octu, ten zrobiony z jabłek ma nieco wyższą zawartość minerałów i witamin, ponadto zachowuje swoje naturalne antyoksydanty, polifenole owocowe i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie. Efekty odchudzania będą szybciej widoczne dzięki dobrym właściwościom octu jabłkowego.
Jabłkowy ocet to zdrowe wsparcie w trakcie odchudzania. Warto po niego sięgać regularnie, bo nie tylko pomaga się odchudzać, ale i ma wiele cennych właściwości.

Ocet jabłkowy – właściwości odchudzające.

No cóż, jeżeli myślałaś, że tylko i wyłącznie dzięki piciu octu jabłkowego schudniesz, to źle myślałaś ☺ niestety nie ma magicznej substancji, która sprawi, że schudniesz bez rezygnacji z dotychczasowego stylu życia i wprowadzenia zmian. Zachowanie zgrabnej sylwetki zawsze wiąże się z samokontrolą i dbaniem o ruch oraz zdrową dietę. Są jednak produkty, które mogą ten proces ułatwić i wspomóc nas w walce z utratą zbędnych kilogramów. Do takich produktów należy właśnie długofermentowany ocet jabłkowy.

Ocet jako sprzymierzeniec w odchudzaniu:

  • usprawnia przemianę materii i dobrze wpływa na trawienie,
  • zapewnia uczucie sytości,
  • wspomaga pracę jelit,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • nasila pragnienie i zwiększa ochotę na wodę – co przyczynia się do lepszego nawodnienia organizmu,
  • pomaga rozkładać tłuszcze, a więc sprzyja zachowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu,
  • minimalizuje pojawienie się efektu jojo.
Właściwości octu jabłkowego - co daje oprócz odchudzania? Infografika.
Ocet jabłkowy to nie tylko pomoc w odchudzaniu – wpływa też na wiele innych funkcji naszego ciała – między innymi zmniejsza możliwość pojawienia się efektu jo-jo.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Aby skutecznie wspomóc proces odchudzania pijąc ocet jabłkowy, należy zadbać o systematyczność i odpowiednie dawkowanie.

1-2 łyżki octu jabłkowego należy wymieszać w szklance wody i wypić przed posiłkiem (najlepiej na czczo i przed obiadem lub kolacją).

Szklanka wody z octem może być też świetną alternatywą dla zjadanych między posiłkami przekąsek. Kiedy więc masz ochotę na coś słodkiego przygotuj sobie ten napój. Najlepiej użyj wody mineralnej bogatej w magnez i inne minerały, która dodatkowo uzupełni ich niedobory w organizmie. Dodatek octu sprawi, że woda będzie smaczniejsza, a zawarte w nim  pektyny zapewnią uczucie sytości, wyregulują pracę jelit, zapobiegną zaparciom oraz wspomogą trawienie i przemianę materii.

Octu jabłkowego możesz tez używać jako przyprawy do surówek, składnika dresisngów, sosów czy domowego majonezu. Podkreśla on smak i pobudza apetyt.

Należy pamiętać, by nie stosować octu jabłkowego bez rozcieńczenia.

Wówczas może on podrażnić żołądek i uszkodzić szkliwo. Ponadto osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe powinny raczej stosować jego łagodniejszą formę, w postaci suplementów zawierających ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy a efekt jojo.

Wprowadzenie do jadłospisu octu jabłkowego może stać się dobrym nawykiem, który sprawi, że po zakończeniu odchudzania, zgubione kilogramy nie wrócą. Warto, po zakończeniu diety redukcyjnej, wypijać jedną szklankę wody z octem dziennie. Pektyny sprawią, że będziemy się czuli syci, a chęć na podjadanie będzie mniejsza, natomiast witaminy i składniki aktywne octu, wpłyną na nasze samopoczucie.

Domowy przepis na ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy i jego zdrowotne właściwości.
Domowy ocet powinien mieć złoty kolor i być delikatnie mętny. Ocet zmienia swoje właściwości wraz z biegiem czasu.

Jak wybrać najbardziej skuteczny ocet jabłkowy na odchudzanie?

Cóż, znalezienie octu, który będzie najlepszym sprzymierzeńcem odchudzania wcale nie musi być proste. Liczy się nie tylko jego aromat czy smak, ale przede wszystkim skład, z którego wynikają jego właściwości. Najbardziej wartościowy ocet jabłkowy będzie lekko mętny, a jego kolor będzie podobny do skórek owoców, z których został zrobiony.

Często w naturalnych octach będzie występować tak zwana „matka owocowa”, czyli gruby kożuch, tworzący się na powierzchni. Należy też zwrócić uwagę na proces fermentacji jabłek, bowiem ocet powstaje już po paru miesiącach, ale im dłuższy będzie jej czas, tym ocet będzie dojrzalszy i szlachetniejszy w smaku.

Kupując ocet zwracaj przede wszystkim uwagę na etykietę – w jego składzie nie powinno być nic, poza jabłkami – żadnego cukru, drożdży czy barwników.

Ocet możesz też zrobić sama. Przepis na domowy ocet jest bardzo prosty.

Ocet jabłkowy: składniki

  • 1 kg jabłek – dowolna odmiana, nadadzą się nawet papierówki, byle były niepryskane, mogą być natomiast robaczywe, różnych rozmiarów, z naroślami, itp.,
  • 1 litr przegotowanej, letniej wody,
  • cukier opcjonalnie, w zależności od słodkości jabłek, ale zakłada się 1 łyżkę na 250 ml wody.

Ocet jabłkowy: przygotowanie krok po kroku

  • jabłka umyj, osusz i odkrój nadpsute miejsca, następnie pokrój na ćwiartki (wraz z gniazdami, natomiast ogonki odkrój),
  • pokrojone jabłka umieść w dużym słoju i zalej przegotowaną, letnią i osłodzona wodą,
  • słoik przykryj gazą i przymocuj ją gumką lub sznurkiem, a następnie odstaw w ciemne i ciepłe miejsce.

Ważne, aby podczas całego procesu jabłka znajdowały się pod powierzchnią wody, ponieważ w innym wypadku może pojawić się pleśń. Dlatego dobrze jest przycisnąć jabłka szklanką lub talerzykiem, ale przy zachowaniu stałego dopływu tlenu dla prawidłowego funkcjonowania bakterii octowych. Aby zapewnić równomierny dopływ tlenu, można raz dziennie całość przemieszać.

Oto cała tajemnica! Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość – fermentacja trwa od 2 do 5 tygodni i kończy się, gdy woda przestaje się pienić i nie tworzą się bąbelki. Wtedy owoce z octem przelej przez gazę do wyparzonych, szklanych butelek i voilà, można korzystać!

Jak przygotować ocet jabłkowy w domu przeczytasz w tym artykule: przepis na domowy ocet jabłkowy.

Podsumowując, ocet jabłkowy powstaje z jabłek – owoców, które są kopalnią witamin i składników odżywczych. Pektyny i bioflawonoidy, w które obfitują jabłka są również w nim obecne. Proces naturalnej fermentacji powoduje, że ocet jabłkowy zawiera żywe kultury bakterii oraz enzymy, dzięki którym jego regularne spożycie:

  • pobudza przemianę materii, usprawnia trawienie oraz zwiększa uczucie sytości – pektyny wspierają proces trawienia tłuszczy, a także zwiększają wydzielanie soków trawiennych, dlatego ocet działa odchudzająco,
  • reguluje pracę układy pokarmowego,
  • pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi,
  • działa antybakteryjnie i antyseptycznie,
  • zapobiega powstawaniu efektu jojo.

Co za tym idzie, śmiało można powiedzieć, że ocet jabłkowym jest naturalnym i zdrowym sprzymierzeńcem osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Źródło:

  • https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/ocet-jablkowy-na-odchudzanie
  • https://medycznewiadomosci.pl/blog/odchudzanie/ocet-jablkowy/
  • https://jawagabunda.pl/przepisy/ocet-jablkowy/
  • https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/odchudzanie/10138995/czy-ocet-jablkowy-pomaga-schudnac.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/ocet-jablkowy-odchudzanie-czy-schudniesz-pijac-ocet-jablkowy-aa-ziLc-KoyB-Vcih.html
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

zioła i korzenie

Odkrywanie egzotycznych smaków dzięki różnorodnym mieszankom ziół i korzeni

Zanurz się w nieodkryte dotąd aromaty egzotycznych ziół i korzeni. Wprowadź do swojej kuchni niezwykle …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail