Zapalenie pęcherza lubi kobiety – ze względu na naszą budowę anatomiczną to typowo kobiecy i dość częsty problem. Objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszący mu dyskomfort. Choć dolegliwość sama w sobie nie jest groźna i dość łatwo ją złapać, to nie należy jej bagatelizować.
Zapalenie pęcherza moczowego to – obok grypy i przeziębienia – choroba najczęściej dotykająca kobiety, a już na pewno częściej niż mężczyzn. Wynika to z naszej anatomii, a konkretnie z długości cewki moczowej. Jest ona nawet czterokrotnie krótsza niż u mężczyzn, a to ułatwia bakteriom przedostanie się do pęcherza moczowego.
Pierwsze objawy infekcji to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Później zaczynają się coraz częstsze wizyty w toalecie (nawet gdy pijemy niewiele), ale nic z nich nie wynika, bowiem z trudem udaje się wycisnąć kilka kropli. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej.
Chociaż te objawy wydają się niegroźne, to zdecydowanie potrafią uprzykrzyć życie. Ale to nie jedyny powód, dla którego nie należy ich lekceważyć. Zaniedbanie infekcji grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek (co może prowadzić do ich niewydolności) i narządów rodnych.
Przyczyny zapalenia pęcherza
Oczywiście jest ich całe mnóstwo, ale główną jest pałeczka okrężnicy, czyli bakteria E. Coli, która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale i okolicy odbytu. Inni sprawcy kłopotów to między innymi chlamydia, dwoinka rzeżączki czy gronkowiec.
Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do pęcherza moczowego, przylegają do jego ścian i namnażają się, co powoduje zapalenie. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte w porę, to bakterie mogą zawędrować tą drogą aż do nerek.
Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko zakażenia dolnych dróg moczowych:
- przeszkody w odpływie moczu, na przykład zbyt długie wstrzymywanie,
- kamica nerkowa lub inne choroby nerek,
- ciąża i połóg,
- cukrzyca,
- nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Dodatkowo ryzyko infekcji wzrasta latem.
Przyczyną może być na przykład wychłodzenie okolic pęcherza podczas siedzenia w mokrym kostiumie na plaży, a także zbyt lekkie ubieranie się, korzystanie z publicznych basenów i toalet, przypadkowe kontakty seksualne, noszenie obcisłej bielizny z włókien syntetycznych i obcisłych spodni, a czasem nawet stosowanie perfumowanych podpasek czy wkładek higienicznych.
Jak leczyć zapalenie pęcherza?
Właściwie zdiagnozowana i leczona choroba nie jest groźna, jednak jeśli nie wyleczy się jej do końca – co zdarza się dosyć często – może nawracać i w konsekwencji prowadzić do schorzenia przewlekłego i poważnych powikłań.
Dlatego gdy tylko poczujesz pierwsze nieprzyjemnie objawy sięgnij po domowe sposoby leczenia zapalenia pęcherza.
- Wypijaj nie mniej niż 3 litry płynów dziennie, by przyspieszyć wypłukiwanie bakterii. Najlepsza jest niegazowana woda źródlana lub mineralna. Możesz do niej dodać sok z cytryny lub pić sok z czarnej porzeczki, granatu, jeżyny – zawierają witaminę C, która hamuje namnażanie bakterii. Unikaj kawy, czarnej herbaty i alkoholu, bo podrażniają pęcherz.
- Wesprzyj się ziołami – mogą to być gotowe mieszanki lub napary z pokrzywy, z liści porzeczki, mniszka czy bratka. Takie herbatki działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. Dostępne są również ziołowe preparaty w tabletkach.
- Sięgnij po żurawinę. Żurawina działa przeciwbakteryjnie – utrudnia bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych, a dodatkowo jest silnym antyoksydantem. Można pić sok z tego owocu lub przyjmować preparaty.
- Wygrzej się – najlepiej otul się kołdrą, a do podbrzusza i dolnej części pleców przyłóż termofor lub poduszkę elektryczną. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, a to przyspiesza leczenie.
- Rób nasiadówki. Do gorącej wody wlej napar ziołowy, a potem usiądź w niej (powinna sięgać do talii) na 15 minut. Możesz stosować gotowe mieszanki dostępne w aptece lub przygotować je samodzielnie (weź po łyżce rumianku, ziela nawłoci, krwawnika i liści szałwii, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 minut).
- Ogranicz seks – zbliżenia w trakcie infekcji wydłużają czas leczenia, a dodatkowo są bolesne.
- Sięgnij po tabletki na zapalenie pęcherza dostępne bez recepty. Popularne są tutaj preparaty z furaginą. Furagina to lek, który likwiduje bakterie E. Coli w moczu. Nie jest to antybiotyk, tylko chemioterapeutyk, który szybko uśmierza ból, szczypanie i uczucie parcia na pęcherz. Więcej infomacji znajdziesz na tej stronie: http://neofuragina.pl/
Na tej podstawie lekarz zastosuje odpowiednią terapię, która z reguły opiera się na podaniu leku o działaniu przeciwzapalnym lub antybiotyku.
Pamiętaj – zleconą kurację przeprowadź do końca, a nie do ustąpienia dolegliwości, bo przerwanie leczenia zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego zapalenia nerek.
Jak chronić się przed zapaleniem pęcherza?
Jest na to kilka sposobów.
Przede wszystkim:
- pij około 2 litrów płynów dziennie – to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlenia się bakterii;
- nie wstrzymuj oddawania moczu – gdy mocz długo zalega w drogach moczowych, to znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się;
- podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej; możesz też skorzystać z płynów do higieny intymnej;
- zachowaj odpowiednią higienę w toalecie, zwłaszcza w miejscach publicznych;
- jeżeli cierpisz na suchość pochwy, używaj środków nawilżających miejsca intymne – dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji;
- po stosunku płciowym umyj okolice intymne lub przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które przedostały się do cewki moczowej.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu