Jak dostarczać organizmowi witaminę D?
O czym trzeba pamiętać, by dostarczyć organizmowi witaminę D

Dostarczanie witaminy D z pożywieniem

Zastosowanie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w pokarmy zawierające witaminę D, w połączeniu z częstą ekspozycją na słońce w okresie letnim daje bardzo dobre skutki. W ten sposób można zapewnić sobie właściwą podaż tej substancji i uniknąć groźnych skutków jej niedoboru. A w jakich pokarmach można znaleźć ten składnik?

Naturalne źródła witaminy D – najlepsze?

Oczywiście, chcąc zadbać o dostarczenie sobie witaminy D w odpowiednich ilościach, można wybrać się do apteki i kupić suplement, który pokryje całe dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Będzie to na pewno łatwiejsze niż komponowanie zdrowej diety, a także tańsze.

Dlaczego więc takie wyjście jest niepolecane? Ponieważ suplementy można stosować tylko jako uzupełnienie zdrowej diety, nigdy jej zastępstwo – w ten sposób nie zapewni się sobie zdrowia. Ponadto witaminy dostarczane do organizmu w naturalnych postaciach, czyli w pokarmach, są bardziej wartościowe, lepiej przyswajalne i wykorzystywane przez organizm. Gdy więc pragnie się zadbać o właściwą podaż witaminy D, trzeba wprowadzić do swego jadłospisu ryby, najlepiej tłuste, morskie.

Wskazany jest też żółty ser, jaja (zwłaszcza żółtka), mleko, margaryna wzbogacona witaminą D, ale przede wszystkim ekspozycja na słońce.

Na czym polega trudność?

Wzbogacenie diety w pokarmy zawierające witaminę D jest bardzo ważne, ale nie można mieć nadziei, że w ten sposób zaspokoi się pełne zapotrzebowanie na ten składnik. Jest to niestety niemożliwe, gdyż potrzeby organizmu w tym zakresie są duże, zaś pokarmy te (poza rybami) zawierają tylko niewielkie ilości witaminy D. By więc pokryć pełne zapotrzebowanie organizmu, trzeba byłoby spożywać je w naprawdę ogromnych ilościach, co jest zupełnie niemożliwe.

W dodatku najlepszymi źródłami witaminy D są tłuste ryby morskie, które w Polsce są niestety drogie, toteż spożywa się je sporadycznie.

Z tego powodu ważne jest, by prócz zdrowej diety, zadbać też o ekspozycję na słońce latem.

Pozwoli to na wytwarzanie witaminy D w skórze pod wpływem promieni słonecznych, co jest skutecznym i najtańszym sposobem na dostarczenie sobie tej substancji. W tych miesiącach zaś, gdy nie ma słońca lub pogoda nie pozwala na syntezę skórną, niezbędne jest zastosowanie dobrego suplementu. Trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać taki produkt, który pozwoli pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminę D w pełni, a nie tylko w niewielkiej części.

Czytaj więcej o witaminie D oraz jej prawidłowej suplementacji na www.vitrumd3.pl

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail