Jak najlepiej uporać się ze stresem oksydacyjnym?
Co jeść by uporać się ze stresem oksydacyjnym?

Stres oksydacyjny

Życie w ciągłym stresie, zła dieta i niezdrowy tryb życia. To wszystko może doprowadzić do stanu, który nazywany jest stresem oksydacyjnym. Jest on bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Stres oksydacyjny może doprowadzić do wielu chorób, w tym nowotworowych. Czym dokładnie jest stres oksydacyjny i w jaki sposób można sobie nim poradzić?

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny, nazywany jest inaczej stresem tlenowym lub obciążeniem tlenowym. Można o nim mówić w momencie, gdy równowaga między utleniaczami i antyoksydantami w organizmie jest zakłócona. Jedne i drugie substancje są w naszym organizmie i jeżeli panuje między nimi równowaga, nie dzieje się nic złego.

O wiele gorzej, gdy dochodzi do zmian w ilości tych substancji względem siebie. Kiedy w organizmie jest zbyt dużo wolnych rodników, czyli właśnie utleniaczy, może dochodzić do procesów, które prowadzą do uszkodzenia komórek oraz do zaburzenia funkcjonowania organizmu. W zaawansowanych procesach stresu oksydacyjnego, może nawet dochodzić do obumierania komórek organizmu.

Co może być przyczyną stresu oksydacyjnego?

Na wystąpienie stresu oksydacyjnego wpływ może mieć wiele czynników. Jednak jako najważniejsze przyczyny występowania takiego stanu wskazuje się:

  • stres w codziennym życiu;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • stosowanie używek, w tym wyrobów tytoniowych;
  • częste, nadmierne opalanie się;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • kontakt z substancjami szkodliwymi dla naszego zdrowia, w szczególności metalami ciężkimi;
  • zła dieta – spożywanie wysoko przetworzonych produktów, jedzenie zepsutych produktów spożywczych (np. z początkami pleśni).

Jak sobie radzić ze stresem oksydacyjnym?

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym jest dobrze skomponowana dieta. Przede wszystkim należy włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w antyoksydanty w tym witaminy takiej jak A, C i E, nazywane również witaminami młodości, a także substancje takie jak karoteiny, selen i cynk. Więcej informacji na temat tego, w jaki sposób komponować dietę, by uniknąć stresu oksydacyjnego można znaleźć na stronie http://optymalnewybory.pl/jak-rownowazyc-stres-oksydacyjny.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail