Niewłaściwie leczona cukrzyca może doprowadzić do p[powstania stopy cukrzycowej.
Dowiedz się jakie są objawy stopy cukrzycowej.

Zespół stopy cukrzycowej – co to takiego?

Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca może prowadzić do wielu niezwykle poważnych powikłań. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej, czyli jednostka chorobowa, która bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do amputacji kończyny. Jak tego uniknąć?

Czym jest stopa cukrzycowa?

Jak nadmieniono powyżej, stopa cukrzycowa to jednostka chorobowa, do pojawienia się której prowadzi nieodpowiednio kontrolowana cukrzyca. Stale podwyższony poziom cukru powoduje uszkodzenia w ścianach naczyń krwionośnych, a zespół stopy cukrzycowej jest właśnie wynikiem uszkodzenia naczyń wieńcowych dużych. Zespół stopy cukrzycowej może wystąpić zarówno u chorych na cukrzycę typu 1., jak i 2.

Rozróżnić można dwa rodzaje stopy cukrzycowej.

  • Pierwszym jest zespół stopy neuropatycznej, do którego powstania przyczynia się uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego.
  • Drugim typem jest zespół stopy niedokrwiennej wywołany przez niedokrwienie w okolicach stopy.

Objawy stopy cukrzycowej

Początkowo, objawy stopy cukrzycowej są dość niewinne. Ból o niezbyt ciężkim nasileniu pojawia się głównie w nocy, przez co może być mylony z przeciążeniem. Skurcze, uczucie kłucia czy mrowienia w nodze również może przypominać objawy, jakie mają osoby z niedostateczną ilością witamin, zwłaszcza z grupy B czy z niedoborem pierwiastków śladowych, takich jak magnez, wapń, potas czy sód.

Niestety, nieleczona cukrzyca prowadzi do pojawienia się kolejnych, przykrych objawów stopy cukrzycowej, takich jak:

  • przesuszona, łuszcząca się skóra na stopie;
  • owrzodzenie zlokalizowane na podeszwie;
  • zanik odczuwania bólu;
  • zaburzenia w prawidłowym odczuwaniu temperatury czy dotyku;
  • bolesne pęknięcia na skórze;
  • drętwienie stóp;
  • zniekształcenia i poważne deformacje, np. palce młoteczkowate, uwypuklenie podeszwowej części stopy, koślawy paluch;
  • odciski, modzele.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Podstawą pielęgnacji stopy cukrzycowej jest właściwa higiena. Co to oznacza w praktyce? Skóra osób cierpiących na cukrzycę jest wyjątkowo delikatna i podatna na skaleczenia urazy.

Diabetycy powinni zwrócić zatem szczególną uwagę na to, by wszystkie preparaty, których używają były dostosowane do ich faktycznych potrzeb. Nie wystarczą tutaj zwykłe preparaty i kosmetyki, dostępne w każdej drogerii. Koniecznie trzeba korzystać ze specjalistycznych, sprawdzonych kosmetyków dla diabetyków, jednak decyzję o ich używaniu należy bezdyskusyjnie przedyskutować z lekarzem.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej to oczywiście nie tylko kosmetyki. Najważniejsza jest stała kontrola stanu skóry. Każdego dnia należy poświęcić nieco czasu na to, by sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś kolejne, niepokojące objawy stopy cukrzycowej, np. modzele, niegojące się rany, które należy odpowiednio zabezpieczyć i chronić, np. przy pomocy specjalistycznych opatrunków ze srebrem, plastrów, bandaży.

Osoby z zespołem stopy cukrzycowej powinny także oceniać każdego dnia temperaturę stopy oraz jej zabarwienie.
Nie bez znaczenia w pielęgnacji stopy cukrzyka jest także codzienne mycie oraz dokładne osuszanie stóp. Paznokcie powinny być obcinane na równo, by zapobiec wrastaniu, co może być w konsekwencji bardzo niebezpieczne dla cukrzyka.

Leczenie stopy cukrzycowej

W leczeniu stopy cukrzycowej konieczna jest wiedza specjalistów z różnych dziedzin, a wśród nich: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, dietetyka, chirurga. Podstawą działania jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi oraz leczenie zaburzeń lipidowych. Niezwykle istotne w leczeniu stopy cukrzycowej jest wyrównanie metaboliczne cukrzycy poprzez modyfikację diety.

W przypadku wystąpienia owrzodzeń może zajść konieczność do chirurgicznego usunięcia zmian. Nie bez znaczenia jest także zastosowanie odpowiednich opatrunków. W przypadku stopy cukrzycowej bardzo dobrze sprawdzają się opatrunki ze srebrem. W wielu przypadkach, szczególnie, gdy stopy osoby chorej uległy zniekształcenia, należy je odciążyć.

Lekarze proponują wówczas korzystanie z kul lub nawet wózka inwalidzkiego. Niekiedy konieczna jest również antybiotykoterapia, a jeśli doszło do uszkodzenia skóry na dużej powierzchni niezbędny może okazać się przeszczep.

Leczenie stopy cukrzycowej wymaga specjalistycznej wiedzy lekarzy, ale także samokontroli ze strony pacjenta. Powinien bezwzględnie stosować się on do zaleceń i stale kontrolować stan swoich stóp, by uniknąć najgorszego scenariusza, jakim jest amputacja kończyny.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Check Also

jak leczyc otylosc

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail