Karboksyterapia to ostatni hit w gabinetach medycyny estetycznej – jej wprowadzenie jest porównywane do rewolucji na miarę botoksu. Jakie są wady, zalety i przebieg zabiegu?
Karnoksterapia jest zabiegiem znanym od lat, pierwotnie była stosowana w leczeniu chorób (zaburzeń krążenia, łuszczycy, żylaków, trudno gojących się ran). Niestety, był to zabieg bolesny. Na szczęście, ostatnie dokonania na polu technologicznym, umożliwiły wprowadzenie urządzeń, które zredukowały ból i znalazły bardzo szerokie zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej.
Jak działa karboksyterapia?
Karboksyterapia polega na wprowadzeniu pod skórę niewielkiej igły, która aplikuje medyczny dwutlenek węgla (CO2). Wstrzyknięty gaz rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie skóry, zwiększając ilość atomów tlenu, przyspieszając procesy regeneracji oraz tworzenie sieci naczyń krwionośnych. Jednocześnie, co jest bardzo ważne, pomaga w procesie lipolizy – czyli rozpadu tłuszczu, który dzięki zwiększonemu przepływowi krwi, może być sprawniej usunięty z organizmu.
Jakie dolegliwości można leczyć karboksyterpią?
Olbrzymią zaletą karboksyterapii jest jej uniwersalność – zabieg ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, najlepiej jednak sprawdzi się i najwyższą skuteczność ma w zabiegach niwelujących rozstępy, cellulit, cienie pod oczami. Pomaga również w zabiegach redukujących tkankę tłuszczową (na brzuchu, pośladkach, udach), poprawiających elastyczność skóry (zwłaszcza na dekolcie lub twarzy – likwidując podwójny podbródek) czy na zmarszczki.
Największe zalety karboksyterapii to:
- Redukcja tkanki tłuszczowej i miejscowych otłuszczeń
- Redukcja cellulitu
- Poprawa elastyczności skóry
- Poprawa ukrwienia skóry
- Zmniejszenie wypadnia włosów
- Redukcja rozstępów
Cena zabiegu
Średnia cena zabiegu waha się między 100 zł, a 400 zł – zależy przede wszystkim od celu i obszaru działania.
Jak długo trwa zabieg?
W zależności od powierzchni skóry i celu zabiegu – od kilku do kilkunastu minut.
Ile zabiegów potrzeba, by zobaczyć pierwsze efekty?
Zależy od pacjenta, jego formy, trybu życia, miejsca, wieku oraz celu zabiegu. Niektórzy pacjenci zauważają widoczne efekty już po pierwszej wizycie, są jednakże również przypadki, gdy zabieg trzeba powtórzyć w tym samym miejscu kilkukrotnie (5-6 razy).
Czy karboksyterapia boli?
Nie bardziej niż inne zabiegi medycyny estetycznej. Zabieg nie jest bardzo bolesny, można poczuć delikatne nakłucie i uczucie rozpychania pod skórą. Co ciekawe, można również zauważyć drobinki gazu, które przemieszczają się w naczyniach krwionośnych.
Czy karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami?
Nie ma ku temu przeciwwskazań, można ją łączyć, natomiast należy takie działanie poprzedzić wyczerpującą rozmową z kosmetologiem i przygotowaniem odpowiedniego harmonogramu i „planu działania”.
Możliwe skutki uboczne
Skutki uboczne są niewielkie, do najczęstszych należą: siniaki, zaczerwienia, obrzęki i wybroczyny. Większość z nich ustępuje już do kilku godzin po zabiegu. W rzadkich wypadkach może się pojawić infekcja w miejscu nakłucia. By zminimalizować ryzyko takich efektów, warto wykonywać zabieg wyłącznie w odpowiednim gabinecie o sprawdzonej renomie, gdzie urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty medyczne, a pracownicy są przeszkoleni i wykwalifikowani.
Karboksyterapia – przeciwwskazania
Do zabiegu nie powinny przystępować osoby, które:
- Są w ciąży
- Karmią piersią
- Chorują na nowotwory
- Cierpią na stany zapalne skóry / choroby skórne
- Chorują na grzybicę skóry
- Przewlekle chorują na płuca
- Przewlekle chorują na serce (w tym są po przebytych operacjach)
- Przyjmują leki przeciwzapalne
- Przebyły udar mózgu
- Cierpią na zapalenie żył, anemię, hemofilię
- Są zakażone opryszczką
- Mają problem z gojeniem się ran
- Są chore na epilepsję
Wskazania po zabiegu
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, nie trzeba również chronić skóry przed działaniem promieni UV, jednakże wskazane jest by:
- Wsmarować kremy zalecone przez specjalistę (tak długo jak zaleci)
- Ograniczyć do minimum aktywność fizyczną – przez 24 godziny
- Nie odwiedzać sauny, ani basenu – przez minimum 48 godzin
Warto pamiętać też, że w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, zabieg będzie najskuteczniejszy, jeżeli „dopalimy” go odpowiednim, pełnym ruchu trybem życia oraz zbilansowaną dietą, w której ograniczymy słodycze i bardzo tłuste potrawy.
Artykuł powstał przy współpracy z Esthe Zone – oferującym zabiegi karboksyterapii oraz HIFU.
Dobrze, że medycyna estetyczna ciągle się rozwija. Fajny artykuł 🙂