Próchnnica u dzieci może być bardzo powaznym problemem.

Jak uchronić zęby dziecka przed próchnicą?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje próchnicę jako patologiczny proces miejscowy pochodzenia zewnątrzustrojowego, który prowadzi do odwapnienia szkliwa, rozpadu twardych tkanek zęba i tworzenia ubytku. Obecnie coraz więcej osób, szczególnie dzieci w wieku szkolnym, boryka się z problemem próchnicy.

Skłonność do zachorowania rośnie wraz z wiekiem, a apogeum osiąga u dzieci pomiędzy 6. a 7. rokiem życia. Według danych specjalistów Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich, w których nie udało się zmniejszyć zapadalności na próchnicę u najmłodszych. Uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli wciąż mają problem z kondycją swoich zębów. Źródło choroby tkwi zazwyczaj w niewłaściwej pielęgnacji uzębienia oraz ubogiej w składniki mineralne diecie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Przyczyny rozwoju schorzenia

Coraz większa zapadalność dzieci na próchnicę spowodowała zainteresowanie tematem, co z kolei doprowadziło do wielu badań klinicznych. Ich rezultatem jest, m.in. określenie przyczyn powstawania schorzenia. Do najczęstszych należą uwarunkowania genetyczne, ale równie popularne są niewłaściwe zachowania zdrowotne, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a także choroba refluksowa.

Za rozwój próchnicy u dzieci odpowiada też często spożywanie dań typu fast food oraz picie słodzonych napojów o niskim pH. Dieta bogata w tego rodzaju produkty w zdecydowanej większości przypadków eliminuje zdrowe i odżywcze produkty, np. przetwory mleczne i zbożowe. Wszystko to sprzyja rozwojowi próchnicy u najmłodszych.

Profilaktyka próchnicy

Specjaliści uważają, że działania profilaktyczne powinny być rozpoczęte jeszcze w ciąży, gdy u dziecka kształtuje się kościec. To czas, w którym organizm buduje swoje poszczególne narządy, a wszelkie niedobory pozostawiają ślad na całe życie człowieka. Według badaczy dobrym czasem na rozpoczęcie programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci jest czwarty miesiąc ciąży. Wówczas przyszła mama powinna szczególnie zadbać o odpowiednią dietę, która będzie sprzyjać budowaniu kości u malucha.

Warto pamiętać, że ważną rolę odgrywają tu witaminy. Wśród najważniejszych znajdują się: A, C oraz D. Trzeba dodać, że wspomniane substancje są istotne nie tylko z uwagi na zapobieganie próchnicy. Witamina D dla dzieci ma ogromne znaczenie – jest gwarancją prawidłowego budowania kośćca, co pozwala na prawidłowy rozwój malucha: http://visolvit.pl/blog/rola-witaminy-d-u-dzieci. Równie ważne są witamina A i C, dzięki którym liczne organy rozwijają się właściwie.

Warto wiedzieć, że składniki niezbędne do właściwego kształtowania organizmu powinny pochodzić przede wszystkim ze zróżnicowanej diety przyszłej mamy. Jeśli mimo prawidłowych nawyków żywieniowych pojawiają się niedobory, czas na suplementację, która zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty.

Profilaktyka próchnicy nie kończy się jednak w brzuchu mamy. Powinna być kontynuowana przez całe życie człowieka. Właśnie dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą nasze dzieci i możliwie najwcześniej wprowadzać do ich jadłospisu warzywa i owoce wymagające gryzienia.

Podczas rozdrabniania pokarmu dochodzi bowiem do zwiększenia wydzielania śliny, która chroni zęby. Równie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Niezbędne jest zatem wyrabianie u dziecka nawyku mycia i płukania zębów przynajmniej trzy razy dziennie. Niektórzy stomatolodzy zalecają również czyszczenie uzębienia po każdym posiłku, ale warto pamiętać, by używać wówczas szczoteczki o miękkim włosiu, która nie podrażnia dziąseł.

Zabiegi ochronne

Dentyści zalecają również szereg zabiegów ochronnych, które powinny być wykonywane w celu zapobiegania próchnicy. Do najczęściej polecanych należą lakowanie i lakierowanie zębów. Pierwszy z nich polega na pokrywaniu bruzd znajdujących się na powierzchniach zgryzowych trzonowców i przedtrzonowców.

Stosuje się go także w przypadku górnych bocznych siekaczy. Na zęby nanosi się lak, który chroni przed próchnicą i uwalnia fluor. Lakierowanie to z kolei zabieg polegający na wcieraniu w zęby lakierów fluorkowych, które cechuje wysokie stężenie fluoru, który przenika do szkliwa i oddziałuje na obecne w nim związki wapnia, chroni zęby przed bakteriami wywołującymi próchnicę.

Istotnym czynnikiem zapobiegania próchnicy są również regularne kontrole stomatologiczne, które mają na celu bieżącą ocenę kondycji zębów oraz podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku zdiagnozowania choroby. To ważne nie tylko z uwagi na uzębienie, ale także na wiele innych narządów. Warto o tym pamiętać, ucząc dziecko właściwej higieny jamy ustnej.

Źródła:

  • Anna Wójcicka, Magdalena Zalewska, Ewa Czerech, Robert Jabłoński, Stanisława Zyta Grabowska, Elżbieta Maciorkowska PRÓCHNICA WIEKU ROZWOJOWEGO CHOROBĄ CYWLIZACYJNĄ
  • http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/choroby/jak-zabezpieczyc-zeby-przed-prochnica,96_35323.html
  • http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2015/03/ns_2014_183-188.pdf

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu. 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak leczyc otylosc

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail